Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Tajemný plamen královny Loany

78%
4 76
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Tajemný plamen královny Loany
Autor:
Originální název: La misteriosa fiamma della regina Loana

Nejnovější vydání:
Argo - 2005
ISBN: 80-7203-724-2
Počet stránek: 452
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 13x v oblíbených
v přečtených 110x v přečtených
v knihovně 48x v knihovně
k přečtení 24x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2005) 80-7203-724-2 452

Ve svém novém románu se Umberto Eco vrací především do doby svého dětství a dospívání. Protagonistou příběhu je šedesátiletý antikvář Yambo, který se probudí z komatu s těžkou amnézií a pamatuje si jen citáty z literárních děl. Rozhodne se hledat vlastní vzpomínky na půdě rodinného sídla v bednách se starými rodokapsy, komiksy, gramofonovými deskami a školními sešity. Eco i v tomto díle plně rozvinul svou zálibu v intertextových citacích, zaměřil se však hlavně na oblast tzv. triviální literatury, jíž věnoval studii Nadčlověk pro masy. Yambo, stejně jako Eco, dospíval v Itálii ve 30. a 40. letech minulého století. Byl jeho vysněným hrdinou hrabě Monte Christo, Sandokan anebo Duce? Tajemný plamen královny Loany je román o citové výchově za fašismu. Vypráví o lidské odvaze i strachu, slabosti a síle, o ideologii, propagandě a cenzuře doby. Yambo objevuje útržky vzpomínek a skládá z nich svůj vlastní život. Eco vypravěč přitom využívá narativní metodu, již nazval "mlžným efektem". Při četbě románu jen pozvolna rozhrnujeme závoje mlhy zapomnění a snového oparu, abychom v dálce zahlédli tajemný plamen královny Loany, který září v hlubině nevědomí každého z nás.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

svobodka
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 12. 2013, 17:16
Když jsem knihu přečetla poprvé, podobal by se můj komentář slovům uživatele 23.44. Nyní jsem ji po několika letech četla podruhé a můj dojem je podstatně jiný. Snad je to i tím, že jsem předtím četla Folletovu Zimu světa, tedy román o druhé světové válce. Najednou jsem si uvědomila, že válku obvykle poznáváme ze vzpomínek a pocitů dospělých, často hrdinů. Ale jak ji prožívaly obyčejné děti? Jak vůbec žil obyčejný člověk, který ani nebojoval, ani nepatřil k odboji, den za dnem? Najednou na mě kniha zapůsobila docela jinak a hrozně se mi líbila.
23.44
60% 60% 60% 60% 60%
  14. 6. 2012, 18:54
Ve chvílích, kdy příběh běží tradiční formou- tedy plynulé vyprávění, se nemůžete odtrhnout. Skvěle propracovaná myšlenka, styl, znalost reálií. Bohužel celkový dojem mi kazí dlouhé, pro mě nezáživné pasáže tvořící dojem, že jde o soupis encyklopedických hesel. Zbytečně podrobný popis dobových písemností, dlouhé citace, které snad ocení jen Ital žijící v té době, a které neposunují text obsahově nikam dál. Autor použil narušeného vědomí hlavního hrdiny k tomu, aby na nás vychrlil všechny myšlenky, témata. Vzpomínky přetaví do fantazií bez logiky. Ukáže se, že nakonec středobodem všeho bytí je osudová láska, hlavní postava se ztotožňuje s Cyranem. Komiksové pojetí závěru se mi nelíbilo.
Dílo celkově nesplnilo mé očekávání.
dollyk
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 9. 2016, 9:53
Vzpomínky na dětské časopisy Mussoliniho Itálie – no, šlo to. Protože se sám rád hrabu ve vzpomínkách, tak se mi to četlo dobře. Budu se vracet snad jen kvůli obrázkům. Příběh skončil tak, jak musel, ale byl spíš kulisou. Jedinou naprosto světlou vyjímku spatřuji v líčení partizánské epizody, ta byla úžasná.
TomášM
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 12. 2011, 22:56
Kniha je vynikající, ač téma uvědomování si sebe sama (převážně vzpomínáním na děství, které prožívá Yambo v fašistické itálii) nemusí být pro každého nicméně eco to dokázal podat takovou formou, že po začtení člověk jen těžko odtrhne oči od textu. Spíše bych hodnotil 90% z důvodů vysoké náročnosti textu(spousta citátů a navíc je lepší když se člověk dokáže sžít s Yambem popřípadě ho alespoň chápat), ale z respektu k ecovi dávám 100%.