Gaudí

ISBN: 80-7341-848-7

BB art (2006) 80-7341-848-7 309
BB art (2004)
BB art (2003)

Gijs van Hensbergen vás provede Gaudího nejvýznamnějšími stavbami, odkryje před vámi všechny jejich novátorské přístupy a spletitosti. Každá architektova práce vrhá fascinující světlo na jeho paradoxní přesvědčení. Čím silnější se stává katolická víra, tím radostnější jsou jeho stavby. Čím více přemýšlí o přínosu strádání a bolesti, tím více se přibližuje univerzálnímu stylu. Gaudí ztělesňuje architektonického génia, jehož ohromné ambice ho vedly k tomu, aby se pokusil o nemožné, aby nově uvažoval o celém architektonickém kánonu minulosti.

alča87
  4. 6. 2016, 17:25
Životopis génia i podivína. Gaudího život je plný rozporů, ale podle mě je to velmi zajímavá postava historie. Kniha nevypráví jen jeho život, ale i život Barcelony a vlastně celého Španělska v době Gaudího. Autor si nic nedomýšlí a nespekuluje, když se setkal v historických pramenech s rozpory, v knize to uvedl. Zajívaná kniha o nadaném katalánském umělci, který chtěl docílit dokonalosti a ne jenom napodobeniny.
Děčínský
  19. 6. 2016, 19:15
Holandský autor důkladně prostudoval architektovo dílo, jeho osobu i dobu kdy žil. Gaudí, podle J. Margalla "zápasil o materializaci ideií", tzn., že chtěl vyjádřit své myšlenky (náboženské představy) do tvarů. Podle mne se mu to nijak moc nepovedlo, protože málokdo něco, z těch jeho tvarů, bez komentáře odborníka, příliš nepochopí. Má také nejen obdivovatele, ale i neúprosné kritiky. Na př. P. Picasso prý řekl: Ať jde Gaudí s tou Sagrada Famiglia k čertu! Dalo by se citovat mnoho názorů na jeho dílo. G. byl přísný vegetarián, umrtvoval se posty a modlitbami. tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo byl ohromen vzhledem katedrály a ostatních staveb v Barceloně. Mě se líbily pouze stavby v parku Güell.