Přijdeme za svítání

Přijdeme za svítání

Naše vojsko - 2005
ISBN: 80-206-0800-1

Naše vojsko (2005) 80-206-0800-1 266

Titulem Přijdeme za svítání se Jiří Šolc opět vrací ke zvláštním operacím československých parašutistů z let druhé světové války. Z jejich pestré škály se tentokrát snaží seznámit čtenáře s teroristickými akcemi, připravovanými a podnikanými z Velké Británie. Věnuje pochopitelně největší pozornost operaci Anthropoid, která se jediná uskutečnila se zdarem. Zasvěceně provádí čtenáře zákulisím motivů jejího průběhu od počátků ve Velké Británii, až k obětavému boji sedmi statečných v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Srovnávací metodou dokazuje jak byly jednotlivé etapy operace a jejich souvislosti falšovány historiky dřívějšího režimu, zkreslovány a manipulovány několika "pamětníky" zde i v zahraničí a pokouší se objasnit roli prezidenta Beneše v této akci. Bourá mýty obestřené zájmy tajných služeb Německa, Británie a USA a přináší zajímavá a málo známá fakta a interpretaci dokumentů, které sám nalezl v našich archívech, když se studiu této problematiky profesionálně věnoval po dobu své činnosti ve Vojenském historickém ústavu. Dosti podrobně si všímá i technických problémů zvláštních operací, výzbroje, výstroje i technické výbavy a nabízí čtenáři zajímavý pohled na tehdejší prostředky "tichého zabíjení" u operací Anthropoid, Tin a Iron.