Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Šest procházek literárními lesy

89%
4 40
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Šest procházek literárními lesy
Autor:
Originální název: Six Walks in the Fictional Woods

Nejnovější vydání:
Votobia - 1997
ISBN: 80-7198-248-2
Počet stránek: 196
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 83x v přečtených
v knihovně 14x v knihovně
k přečtení 22x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Votobia (1997) 80-7198-248-2 196

Šest procházek literárními lesy je soubor přednášek prof. Umberta Eca pronesených roku 1993 na Harvardově univerzitě. Anglický originál Six walks in the fictional woods vyšel poprvé roku 1994 v Harvard University Press, český překlad byl vydán roku 1997 v nakladatelství Votobia.

Prof. Eco v nich rozebírá vztah mezi autorem, dílem a čtenářem v procesu tvorby a četby literárního díla. Zavádí pojmy jako empirický čtenář, modelový čtenář a modelový autor. Popisuje narativní strategie, kterými autor působí na čtenáře, aby jej přiměl k spolupráci nad dokončením díla (žádné umělecké dílo není samo o sobě hotové, něco zůstane nevyřčeno, je na čtenářově fantazii a kulturní vyspělosti, aby dílo bylo završeno). Zabývá se vztahem fikce a reality, spádem vyprávění, dvojúrovňovostí možného chápání textu. Eco demonstruje teoretické myšlenky na vybraných dílech světové literatury jako jsou Tři mušketýři od Dumase, Joyceův Odysseus, Sylvie od Gérarda de Nervala (nazývá ji jednou z největších knih, jaká kdy byla napsána), Dobrodružství Arthura Gordona Pyma od E. A. Poea, Hledání ztraceného času od Marcela Prousta aj. (včetně pohádek jako Červená Karkulka). Zmiňuje se i o svých románech Jméno růže a Foucaultovo kyvadlo. Na příkladě Protokolů siónských mudrců ukazuje, jak může fikce zpětně ovlivnit skutečnost, což je také jedna z ústředních myšlenek Foucaltova kyvadla.

zdroj: wikipedia.org

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Kiv Čitrem
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 12. 2015, 22:26
Nejvíce mě zaujaly první tři přednášky, po jejich přečtení si jako čtenář připadám mnohem méně "bezbranný" a doufám, že si při četbě budu počínat jako poučený modelový čtenář . Skvělý je rozbor Dobrodružství A. G. Pyma. Poslední přednáška našla své umělecké ztvárnění v románu Pražský hřbitov. Jak v románu, tak v přednášce se řeší velice aktuální téma - Eco ukazuje, proč jsou pro lidi, kteří se s arogantní hrdostí hlásí k tzv. zdravému rozumu, tolik přitažlivé konspirační teorie... a jak toho jiní zneužívají.
Morloth
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 2. 2010, 2:16
O literatuře odborně a přesto živě a zábavně, na to pana Eca užije. Procházky po literární lesích tak nejsou vůbec suchopárné a jsou dík tomu přístupné i čtenářům, kteří se o literaturu hlouběji zajímají, přesto nejsou odborníky.