Achnaton

Originální název: Echnaton, im Zeichen der Sonne

BB art - 2002
ISBN: 80-7257-804-9

BB art (2002) 80-7257-804-9 431

Strhující historický román německého spisovatele a věhlasného znalce dějin Starého Egypta je věnován Amenhotepovi IV., kacířskému králi z Amarny, jenž kolem roku 1361 př. kr. provedl zásadní změny v životě státu, v náboženství a v umění. Po boku krásné manželky Nefertiti zrušil zakořeněný Amónův kult a oficiálním bohem celé říše ustanovil Atona, boha slunce. Slunečnímu kultu dokonce zasvětil nové město a přijal i nové jméno. Nadšení z faraonových reforem však nikterak nesdílely Théby a kněží zbavení moci, kteří od počátku jeho vlády spřádali proti panovníkovi vražedné intriky… (Založil/a: vaja)

bratr_jezek
  27. 9. 2014, 21:24
Achnaton nám zase otvírá téma starého Egypta. Jeho názory, snaha o reorganizaci náboženství i láska ke sličné manželce vám oživuje tento spisovatel ve velmi čtivé a sympatické sondě
Nefertari
  9. 5. 2013, 16:42
Achnatona jakožto faraona mám ráda a mám na něj svůj vlastní názor, který by se pravděpodobně lišil od názoru většiny, ale to sem nepatří. Četla jsem několik knih, které o něm a o nádherné Nefertiti vyprávějí, a tahle patří mezi ty nejvydařenější. Byla to první kniha, kterou jsem od Obermeiera četla, a musím dát zapravdu těm, co to napsali přede mnou - je to báječná kniha! Stejně jako Monietta jsem měla problém se od ní odtrhnout a vzhledem k tomu, že se ke mně dostala o prázdninách, měla jsem za pár dní přečtenou. Ta postupná proměna Achnatona mě naprosto dostala resp. to, jak ji autor podal. Oceňuji i to, jak se vypořádal se záhadnou postavou Smenchkarea, o níž se stále vedou diskuze, kdo že to vlastně byl, kde se vzal a kam zmizel. Líbí se mi, jak se k ní každý autor staví po svém. Román mohu jen vřele doporučit, za přečtení rozhodně stojí!
Kimon
  29. 3. 2011, 14:55
Skvělý příběh z období Starého Egypta, ve kterém se čtenář přesouvá do období krutých, necitelných a zásadních změn v náboženství a uctívání tehdejších náboženských ikon. Kniha čtenáři přibližuje nenásilným způsobem tehdejší vládu faraona Amenhotepa IV., jeho myšlení a následky jeho konání. Intriky, vraždy, politické pletichaření, prostě vše, co s mocí a vládou souvisí. Mohu vřele doporučit všem, kdo má v oblibě čtivé, dobrodružné historické romány.
Janina78
  10. 7. 2014, 15:28
Ano, souhlasím. Skvělý příběh, ale kniha pro mne nebyla zase až tak čtivá, jako například Egypťan Sinuhet. Ten prostě u mne nemá konkurenta.
Monietta
  21. 4. 2013, 22:04
Úžasné dílko! Pro "starý" Egypt mám slabost a četla jsem už toho hodně, ale tohle je jedna z těch nejlepších! Naprosto jsem se sekla a chtěla to pořád jen číst a číst, zvládla jsem to za 3 dny během nemoci. Velmi poutavě je tu popsán příběh velmi známého faraona a jeho manželky Nefertity, od útlého mládí až po jeho smrt a konec jeho vlády. Líbí se mi autorovo zpracování, kde čtenář sleduje proměnu tohoto vladaře, která končí naprostým fanatismem kultu Atona. Doporučuji :)