Originální název: Pride and Prejudice

Rozmluvy (2008) 978-80-85336-49-8 295
Academia (2003)
Argo (1994)
Vyšehrad (1986)

Příběh z prostředí vyšších vrstev anglické venkovské společnosti 19. století líčí osudy rodiny Bennetových, jejíž pět dcer na vdávání nutí matku k horečnému shánění ženichů. Hlavní hrdinkou je pak druhorozená Elizabeth, která bojuje o právo sama rozhodnout o svém životě.

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.

vladislaus
  3. 12. 2013, 8:16
Začátek knihy mne celkem bavil, protože se tam objevila nejvtipnější a nejnormálnější postava románu pan Bennet. Další vývoj románu bohatý děj nepřináší. Líčení zahálky, plesů, večírků a drbů. A ta šroubovaná mluva?
nevermore
  2. 6. 2013, 22:02
K tomu, aby se mi kniha líbila na plný počet, mi chybí 2 základní předpoklady. Potřeboval bych a) být holka b) mít tak o 10 let méně :) Nejčastěji se řeší sňatky nebo to, kdo si co o kom myslí. Nevím, buď jsem na to už starej anebo čtu ve špatnou dobu.

Myšlenka, která se mi vryla nejvíce, byla vyřčena paradoxně až pár stránek před koncem:

"Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení."

Přesto tam ty 4**** dám.
Ghoulman
  8. 12. 2016, 14:19
Tak trochu moje „guilty pleasure“. Ale ne, já vím, že se vlastně není vůbec za co stydět. Vždyť i muži mohou být za určitých podmínek romantičtí, a to aniž by to mělo za následek morové rány, ohnivý déšť a další apokalyptická znamení. (Tedy alespoň doufám.) Nyní však ke knize. Asi nejpodstatnější devízou této klasiky je, že autorka milostné vztahy nebagatelizuje, avšak zároveň příliš nezabředává do vod osudové tragiky. Výsledkem je výborně vybalancovaný příběh, ve kterém se vše netočí pouze kolem BDSM praktik (jak to je v módě dnes), ale na druhou stranu není kniha přeplněna ani hromadnými sebevraždami (jak to bylo běžné za dob starého dobrého Williama Shakespeara). Příjemné, nevtíravé a přitom city vzbuzující počtení.
Ariko
  14. 5. 2015, 22:10
Ač romantika, kterou sama moc nemusím, se mi kniha moc líbila. Anglie a představivost jeli na plné obrátky a z Darcyho jsem si vybájila neskutečného charismatického hezouna ;)
togaf
  27. 9. 2012, 11:49
Elizabeth je skvěle napsaná postava, osobně ji zbožňuji, je vtipná, pohotová a její glosy jsou přesné. Navíc sledování proměny jejích názorů se nikdy neomrzí. A pak je tu Darcy...prototyp ideálního chlapa, ne přehnaně romantický, ale vždy čestný a nemluvný. Kdo by nemiloval scénu, ve které se Líze vyznává ze svých citů?
Bastet
  25. 7. 2010, 17:30
Ano, hodit Pýchu a předsudek i ostatní knihy Jane Austen do pytle s nápisem Červená knihovna je docela urážka. Ano je tam romantický příběh obou starších sester Bennetových, ale v první řadě je to kritika společnosti. Tuhle knihu mám moc ráda, slovní přestřelky mezi různými postavami a karikatury všech společenských vrstev jsou dokonalé.
Rutsuka
  5. 2. 2014, 16:01
Tak opět kniha, u které si nevím rady s hodnocením. Romantická literatura není vůbec mým šálkem kávy, na druhou stranu tato klasika (která nemá nic společného se současnou červenou knihovnou) se mi líbila a nalákala mě k přečtení dalších klasických knih z tohoto období. Mám ráda prostředí staré Anglie a ráda se něco dozvím o životě v té době (žít bych tam ale opravdu nechtěla). Je dobře, že dnes mají ženy i jiné cíle, než se jen co nejvýhodněji provdat :) Podobně jako ostatní jsem si oblíbila pana Benneta a Elizabeth, naopak její mladší sestry a matka jsou dle mého názoru naprosté pipiny :)
stripped
  5. 7. 2011, 11:19
Byla to moje první kniha od Jane Austen, ačkoliv většinou čtu nejdřív knihy a potom se dívám na jejich filmové adaptace, abych porovnala, do jaké míry se filmaři odklonili od původní předlohy, v tomto případě jsem udělala výjimku, protože do té doby jsem absolutně nevěděla, že nějaká Jane Austn existuje. Musím říct, že flm mě absolutně a bez výhrad nadchl do té míry, že jsem musela bezprostředně po zhlédnutí filmu okamžitě běžet do knihkupectví a koupit si ji. To bylo asi před 5 - 6 roky a od té doby hltám jednu její knížku za druhou. Opravdu skvělá kniha a můžu ji jen vřele doporučit.
LuciusWlk
  8. 1. 2014, 15:15
Pýcha a předsudek je jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem četl. Je až s podivem, že mě romantika tak zaujala, ale kniha má své osobité kouzlo. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale tím více příjemný, s morálním nadhledem a vynikajícími postavami. Elizabeth je jednoduše kouzelná a pan Bennet bezesporu nejvtipnější.:) Dlouho jsem neměl tak dobrou náladu po dočtení knihy.
---------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Zde jsem možná udělal chybu, když jsem si film pustil hned po dočtení knihy. Bez mírného odstupu působí děj uspěchaně a zkratkovitě. Jinak ale nemám moc co vytýkat. Vynikající obsazení, K. Knightley byla vážně kouzelná, nádherná kamera i scenérie. Scénář, který neochudí diváka o nic podstatného. Výtku bych si neodpustil snad u ztvárnění pana Benneta, který mohl být více "noblesnější". Film je tedy vynikající a věrnou alternativou pokud nechcete číst, nicméně, kniha je kniha.
Ducii
  22. 1. 2014, 9:24
Tohle je pokud se nemýlím moje čtvrtá kniha od Austenové. Prvních zhruba sto stran mne tolik nebavilo, ale pak jsem se dostala do děje a už to byla ta klasická Austenová, kterou prostě nejde odložit, dokud ji nedočtete. Ano definitivně řadím Austenovou mezi své oblíbené autory, nicméně Pýcha a předsudek nepatří mezi ty knihy, které by mne od ní zaujaly nejvíce. Stále tak nějak asi vede Anna Elliotová.
prkali
  2. 2. 2013, 18:23
"Dobrá nebesa, Lizzy, co jsi to za snoba - mít výhrady k panu Darcymu kvůli jeho bohatství. Ten chudák za to nemůže!..." - tak tahle věta je z filmu. Jestli je něco v tomto smyslu proneseno v knize tedy nevím, ačkoli jsem ji četla cca 5 x zatím. Ale že to trvalo, než jsem si k ní našla cestičku! Celá dlouhá léta jsem o tu Austenovou někde zakopávala, v různých filmech se o ní mluvilo, nebo jsem o ní někde četla. Párkrát jsem si i její jméno napsala na papírek, že se někdy v knihovně podívám. Ale až po letech jsem v antikvariátu narazila na ohmatanou Pýchu a předsudek. Za pade. No nekup to. A dalo se to číst! Dokonce velmi - takže jsem se seznámila postupně s celým dílem této spisovatelky a většinu jejích knih umístila na svůj kolotoč...

"Jedinou stinnou stránkou bylo rozloučení s otcem, který ji bude jistě postrádat; vždyť byl nakonec tak smutný, že ji požádal, aby mu psala, a dokonce jí téměř slíbil, že jí také odepíše."
Bloodym
  30. 11. 2013, 14:54
Báječná kniha, jen její název dokáže ve většině osob mužského pohlaví vyvolat paniku a to mě škodolibě baví sledovat. Knížka mě vždycky nutí usmívat se, od začátku až do konce. Vždyť už jen ta otvírací scéna. Každý muž musí chtít manželku ;)
Scathach
  25. 7. 2016, 15:11
První čtení Jane Austen... a co k tomu napsat? Asi to, že kniha splnila očekávání a opravdu ji řadím mezi své oblíbené, už kvůli povaze Elizabeth - propracování jejího přemýšlení mi obzvlášť padlo do oka. Koho bych ráda potkala ve skutečnosti, by byl pan Bennet - opravdu zajímavá postava. Diskuze Elizabeth a Darcyho mě nesmírně bavily.
Přišlo mi, že si všichni zaslouží šťastný konec. A musím se přiznat, že jsem Darcymu fandila, i když byl často nesnesitelný. :D
PeťkaW.
  4. 5. 2014, 13:32
Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí ně mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž i zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože jeho čtení je parádní relax...
Gallienus
  8. 11. 2016, 19:24
Když mám knihu hodnotit - nebylo to snadné čtení, děj mě nechytl a ten jazyk mě spíš odrazoval. Asi po 100str. jsem si na Wiki našel jak román skončí, byl to takový impulz, který mě přesvědčil knihu dočíst.
Nechci knihu jen hanit, je to skvělá sonda do života tehdejší střední a vyšší vrstvy očima ženy, která měla bezprostřední možnost čerpat látku ke psaní z toho co viděla a slyšela. V tomto ohledu je kniha opravdu cenná.
Ocenit knihu musím ještě pro jednu věc, jako skalní fanda Červeného trpaslíka si tak mohu ještě lépe vychutnat epizodu Žádná legrace, kdy se posádka rozhodne zahrát si ve hře Pýcha a předsudek a já tak konečně vím, jaká z postav v knize bude předlohou pro jednotlivé členy posádky...

Oblíbená pasáž v knize:
"Věřte mi, manželi," pravila, "nemohu a nemohu se smířit s pomyšlením, že Charlotte Lucasová bude jednoho dne paní tohoto domu, že já budu nucena ustoupit jí z cesty, že se dožiji toho, aby taková převzala moje místo!"
"Ale, drahá, netrapte se těmito chmurnými myšlenkami. Musíme doufat v nejlepší. Snad nám bude dopřáno, že já přežiji vás."
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 17:36
Překvapilo mě, že nebyla vydána ihned a předcházeli ji jiná kniha Rozum a cit, ale vyplatilo se na ni počkat po její úpravě. Jane Austenová odvedla dobrou by přímo báječnou práci. Její mistrně vedené dialogy, jemné vtipné situace a především proměna charakteru u obou postav - pana Darcyho a Elizabeth.
Ajka13
  13. 4. 2012, 17:52
Jednou za čas jsou pro romantické duše jako jsem já takovéhle milé knížky zapotřebí a já jsem si rodinu Bennetových a další postavy (hlavně pana Darcyho) z tohoto románu velice oblíbila a ráda se k němu zase jednou vrátím.
ribička
  12. 9. 2010, 11:40
Když jsem to četla poprvé, tak jsem ani nedutala, jak jsem byla ponořená do děje. Jak to je vlastně se slečnou Bennetouvou a panem Darcym. Mají se teda rádi, nebo ne a jak to teda je? Mně se to prostě líbilo a jestli je to červená knihovna, tak ať.
Claire27
  2. 9. 2015, 22:51
Jane Austen byla obdivuhodná osobnost a v jejich dílech se odráží ona samotná. Její hrdinky byly silné, mladé a hlavně inteligentní ženy, které se snaží i přes své nižší postavení o šťastný život. V případě této knihy se Jane stává inteligentní a rozumnou Elizabeth Bennetovou, která je typickou hrdinkou Janiných děl. I přes svůj rozum se nechá oklamat a přehlíží muže, jež ji miluje, a to pouze díky jakémusi předsudku. Pýcha je zlá vlastnost, avšak ne vždy je všechno tak jak to vypadá. Pan Darcy je jasným případem. Román je krásně napsaný. Mám ráda tyhle staré romance, které v minulosti znamenaly skutečnou lásku.
Melian
  28. 7. 2014, 17:19
Ááách... Pýcha a předsudek je pohlazení po duši. Ano, je z velké části kritickým pohledem na tehdejší společnost, ale to jsem během čtení vlastně nevnímala - pro mě byla hlavní ta ohromná romantika (k čertu s moderními upíry!), ty rozkošné brilantní dialogy a, no... Pan Darcy osobně.
Děkuji, Jane.
Fešná Bleška
  23. 9. 2014, 16:53
I když romantika není můj šálek kávy, pro tuhle knihu mám slabost. Tahle kniha není o ději, protože toho opravdu moc nemá, ale o postavách a jejich charakterech. A musím uznat, že lze najít pro každou lidskou vlastnost nejméně jednu postavu. Od ironického pana Benneta přes jeho hloupou a impulzivní manželku až k dobré, hodné a spravedlivé Elizabeth. Zdaleka nejzábavnější se mi však jevil pan Collins, který mi svou podlézavostí opravdu lezl na nervy, a to se v knize zas tak často neobjevuje. I když je kniha přes 200 let stará, vůbec jí to neubírá, ba naopak. Zjišťujeme, že lidé se nemění, pouze pravidla společnosti, ve které žijí...
smajlinka
  26. 4. 2014, 21:48
Krásná "pohádka pro dospělé". Míněno v tom nejlepším smyslu :-) Místy vtipné dialogy, na jednu stranu občas záviděnihodný život postav a šťastný konec-zkrátka opravdu jako v pohádkách. Charismatický pan Darcy a sympatická Elizabeth,bláznivá matka a flegmatický otec, potřešrěné sestry,.. zkrátka všechny postavy mají své kouzlo ;-)

A jak řekla Elizabeth: "Ohlížej se nazpět jentehdy, přináší-li ti to potěšení"
moonchild
  8. 10. 2013, 15:22
Hodně zajímavá kniha.Hodně se mi líbí filmové zpracování s anglickým hercem Colinem Firthem.Bomba.Prostě super.
cunicekb
  27. 8. 2012, 16:30
Romantiku jsem nikdy nijak zvlášť nemusela, ovšem toto je kniha hodna obdivu, velmi pěkně napsané, není to slátanina což je u romantiky běžné a filmové zpracování bych nejraději spálila, vůbec nevystihly, o co v knize jde...
Radka Pařízková
  6. 10. 2016, 19:28
Úžasná kniha, která mě nadchla každým coulem. Nádherně nastíněné historické pozadí a jeho společnost. Těším se, jak si přečtu další knihu od Jane Austen.
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:58
Pýcha a předsudek byla má první kniha rázu světové literatury. Téměř automaticky jsem ji začala brát jako úžasnou a že bude moje nejoblíbenější po hooodně dlouhou dobu. Nadšení po nějakém čase opadlo a teď ji jako zase tak úžasnou neberu. Pokud je romantická literatura váš šálek čaje, asi vás to bude bavit. Mě to nezaujalo skoro vůbec. Ohodnotila bych dvěma hvězdičkami, ale jednu přidávám za dobře vykreslenou charakteristiku postav.
Anett
  21. 12. 2012, 16:29
Nádherná kniha, víc asi nemá cenu psát - všechno už tady bylo napsáno. Je to první dílo od Austen, které jsem četla, ale určitě ne poslední.
kklepkaa
  28. 8. 2013, 15:18
Tahle kniha se čte lehce a s úsměvem na rtech. Postava Liz je jedna z nejlepších hlavních hrdinek o kterých jsem kdy četla...
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:32
Je to krásná kniha. Hned jak jsem uviděla film, tak jsem si řekla, že si ji přečtu. Těm, kdo ji ještě nečetli, ji vřele doporučuji.
andilek666
  20. 7. 2012, 12:25
Má nejoblíbenější kniha od Jane Austenové... Byla první, kterou jsem od ní četla a v žádném ohledu mě nezklamala... =o)
Falbala
  30. 3. 2012, 21:07
Nestárnoucí klasika. Humor, jiskřivý vtip, satira, nadhled. První věta skvěle vystihuje ducha celého románu. Když mám špatnou náladu, přečtu si první kapitolu a musím se smát - skvěle zvládnutý rozdíl mezi paní Benettovou a jejím manželem. Dva protipóly, spolužijící a spolumíjející se. Nejpitoresknější postavička je beze sporu pan Collins. Bravurně vykreslené charaktery lidí. 200 let knize na kráse neubralo, protože svět je stále o lidech a lidské vlastnosti se nemění. Když mi bylo 15, zajímal mě příběh, dnes si všímám více doby, toho, co tehdy bylo běžné, s čím se lidé museli vyrovnávat (chudoba, nemoci, nerovnoprávnost, úzkoprsá kritika společnosti...), jak rozdílný byl svět mužů a žen, chudých a bohatých apod. Všímám si detailů. Austenová dokáže dobře popsat ženské smýšlení a konání, ale je až s podivem, že muže dokáže popsat pouze jako pozorovatelka, nedokáže domyslet více a neví, co si mezi sebou muži mohou povídat apod. Chtěla bych poblahopřát paní překladatelce, díky níž je toto dílo i u nás stále populární.
Evina Kalousová
  27. 9. 2016, 16:51
Kniha je napsána živým, čtivým stylem, nebyl problém to přečíst. Uznávám i obě filmové verze (tu seriálovou z 90. let více, to je skoro jak audiokniha). Elizabeth Bennetovou jsem si zamilovala pro její inteligenci. Dávám 4* za příšernou matku Bennetovou, která mi neskutečně lezla na nervy. :-)
Aratar
  14. 1. 2016, 14:37
Za lepší knihu od Austenové považuji Rozum a cit, ale objektivně musím říci, že i toto dílko se rozhodně řadí k vrcholům romantické literatury své doby. Škoda jen, že jsem knížku zřejmě četla v nepříliš romantické náladě, protože ze zdlouhavých dialogů o tom, kdo by se ke komu hodil, a podobných nesmyslů mi vstávaly chlupy na rukou. Obzvlášť rozjezd je hodně pomalý a až do chvíle, kdy Elizabeth vyrazí na cesty, jsem se docela trápila. Pak je vše ale naštěstí napraveno a finále už je takřka strhující.
Terůů
  11. 1. 2013, 17:54
Moc pěkné. Nepotrpím si na romantické příběhy, ale v tomto jsem si našla zalíbení. Zamilovala jsem si pana Darcyho, naopak hloupá koketa Lydie a ještě hloupější slepice paní Bennetová, co si nevidí do huby, mě iritovaly celou dobu. Avšak od knihy mě to neodradilo v žádném případě. Myslím, že nejlepším momentem bylo, když se Elizabeth s panem Darcym procházeli parkem a konečně si oba dali najevo, že jejich láska je vzájemná a neodradí je ani společenské rozdíly, které v té době hráli velkou roli.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:37
Asi nejdokonalejší a nejromantičtější kniha co znám. Psána tak jednoduše a přece není povrchní ani jednoduchá sama o sobě. Prostě nádherné čtení, ideální nenáročná romantika (která ovšem není prvoplánová ani plytká).
Raggen
  23. 3. 2012, 14:18
Osobně mě kniha začla bavit asi až v polovině... Vlastně od dopisu pana Darcyho Elizabeth... Do té doby mi přišla nezajímavá a o ničem... Pak se konečně začlo něco dít a kniha začala být zajímavá. Bohužel jsem očekávala víc, ale rozhodně Jane Austen nezatracuji, dám jí šanci ještě nějakou jinou knihou... Třeba to bude lepší...
lidus
  28. 11. 2016, 11:50
Zezačátku mě dost rozčiloval překlad (vydání z roku 1986) - znám kus originálu a v angličtině mi jazyk nepřipadal zdaleka tak šroubovaný. Jinak jsem ráda, že jsem po dlouhém nezájmu knihu přečetla. Už chápu, proč se Pýcha a předsudek stala stěžejním dílem žánru. Je nadčasová, celkem rozumně napsaná - nepřeslazená a na dvě stě let staré dílo poměrně vtipná. Postavy jsou zajímavější, než jsem čekala (hlavně pan Bennet). Pan Darcy mě neuchvátil, zato mě pobavilo, jak na něj Líza změnila názor, když uviděla jeho zámek. Tak se mi zdá, že Austenová byla celkem realistka.
D.-e.-e.-
  9. 12. 2012, 22:09
Skvostná filmová/seriálová zpracování naprosto odpovídající neméně zdařilé předloze. Souhlasím s Vámi, že Elizabeth byla inteligentní, svéhlavá žena, která měla vždy po ruce pohotovou odpověď, což neskutečně obdivuji. Nemohu ale souhasit s prvním příspěvkem v komentářích, který nás ubezpečuje, že s Lízou bude čtenář vždy souhlasit a její povaha nám bude lahodit. Mě osobně se velmi příčil její nerovný postoj k jedné a té samé věci. Nevím, zda slovo pokrytectví není přiliš silným výrazem jednoho jejího činu, ale posuďte sami. Když Elizabethina nejlepší kamarádka přijala nabídku k sňatku od pana Colinse a později Lízince řádně objasnila důvody svého počínání, kterými byl mimojiné její na tu dobu vysoký věk (27 let), mizerné věno a s tím spojené mizivé vyhlídky na "lepší" (zda vůbec nějakou) budoucí nabídku. Nebyla ani tak romantická ani tak zásadová jako Líza a upřednostnila zaopatřený, jistý život před "potupným" staropanenstvím a závislostí na rodičích. Je možné ji za to odsuzovat? To ať posoudí každý sám. Líza ji však odsoudila náležitě. Samotný fakt není, vzhledem k Lízinčině povaze a morálce nikterak zarážející, velmi mě ale zklamalo, že Elizabeth neměřila stejným metrem, jaký použila na nejlepší kamarádku, Wickhama. I on se málem oženil z naprosto zištných důvodů s dědičkou nemalého obnosu.

Úryvek:

Tetinka: "Nerada bych si o našem příteli myslela, že je prospěchář."
Elizabeth: "Prosím Vás, drahá tetinko, jaký je rozdíl mezi prospěchářstvím a obezřetností při vstupu do manželství? Slečna Kingová je velmi slušné děvče."
T: "Avšak on si ji ani nevšiml, dokud po dědečkově smrti nezdědila peníze."
E:"Ne - a proč také? Když nesměl dobýt MÉHO srdce, protože nemám věno, z jakého důvodu by se měl ucházet o děvče stejně chudé, které se mu nelíbilo?"
T: "Připadá mi to beztaktní, začít se dvořit tak brzy po tom, co to vešlo ve známost."
E: „Muž v tíživé situaci nemá čas na všechny obřadnosti, které ostatní zachovávají. Když to nevadí JÍ, proč by to mělo vadit nám?“
T: „Že to nevadí jí, to JEHO neomlouvá. Ukazuje to jen, že se jí něčeho nedostává – rozumu nebo citu.“

Takže? Je Elizabethino chování fér?
Artep524
  7. 7. 2012, 14:15
Je to taková normální knížka s hezkým, ale s nijak obzvlášť strhujícím příběhem. Rozhodně lepší než řada jiných knížek ,které jsem musela číst povinně.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:24
Tuto knihu jsem přečetla během jednoho víkendu, protože jsem se prostě nemohla dočkat konce, který jsem si mylně pamatovala z filmu (on to byl konec Rozumu a citu, že ji opustil :D), takže jsem byla vlastně zklamaná, že vše dopadlo dobře, protože jsem čekala tu ránu osudu a nevím čeho, co by bylo důvodem špatného konce. Tím pádem jsem si tu knihu ani tolik neužila, takže si ji chci někdy přečíst ještě jednou.
Musím ale říct, že se to moc pěkně čte a člověk nahlédne to těch dávných dob :) Jak to dřív vše bylo apod.
Nevím, jaké jsou moje pocity z té knihy, občas to bylo moc dlouhé a já si říkala, kdy už se objeví pan Darcy :D Ale pro všeobecný přehled je to určitě dobré, si ji přečíst a mně se líbila ;)
Liška
  11. 12. 2009, 21:54
Upřímně řečeno, ač tato kniha patří mezi uznávaná díla, byla pro mne dost zklamáním. Člověk dokáže ocenit, proč je tak významná v kontextu literatury (resp. společnosti) 19. století, ale dnes (alepoň z mého pohledu) působí spíše jako lepší "červená knihovna"...
Steak
  5. 2. 2015, 19:01
P&P si mě získala neskutečným způsobem, očarovala mě a na jistou dobu jsem se na ní stala doslova závislá. Přečetla jsem ji několikrát a pokaždé ve mně vyvolala nevýslovnou radost a touhu zůstat v tom poklidném a příjemném austenovském světě navždycky. Miluji každou stránku, každou větu, nejspíš i každé slovo (a ano, velice mi imponuje ta škrobená mluva a nesnesitelně přehnaná zdvořilost). Jane Austenová stvořila postavy, které si zkrátka umí získat srdce čtenáře, což v případě pana Darcyho platí dvojnásob. Za mě teda rozhodně žádných pět prašivých hvězdiček, tohle je nejméně za deset!
Limewithmint
  2. 4. 2013, 15:49
Pýcha a předsudek je bezesporu nádherná kniha. Když jsem jí četla poprvé, tak jsem si říkala - Kristepane co to je? Samé ano tatíčku, ano mamičko a blááábláááá a nerozuměla jsem tomu, jak to někdo může číst pořád dokola. Nicméně jsem se pak podívala na film Vášeň a cit (hlavně kvůli Jamesovi, nebudu to zastírat), vím že ho na csfd kritika téměř strhala, ale James je James. Jenže díky tomuto filmu, jsem tak trochu pochopila Jane a řekla jsem si, že tu knížku zkusím znovu :) Zkusila jsem a hned jsem našla tu krásnou ironii, vtip, nadsázku a to všechno ostatní, co tahle nádherná knížka má ukryto a co zůstávalo mě jako ignorantovi skryté. Původně jsem totiž tu ironii brala tak trochu na vážno, neb mi nedošlo, že by Jane v sobě tohle mohla mít :) Pýcha a předsudek je jedna z těch knížek, které popadnu každý rok ve stejném období a prostě si ji musím přečíst :)
jana80
  19. 1. 2012, 20:59
Asi jsem udělala dobře, že jsem nejdříve četla knihu a až potom viděla film. Ale obě zpracování se mi moc líbila. Úžasný příběh od úžasné spisovatelky
bobos
  24. 7. 2011, 12:10
K této knížce jsem se dostala až po shlédnutí televizní minisérie, která byla naprosto úžasná a okouzlující.
Knížku jsem objevila v babiččině knihově a přečetla ji jedním dechem, prostě nádherné počteníčko. Až nebudu vědět po čem sahnout, jdu do ní zase :-D
chroust123
  10. 5. 2014, 20:20
Vnímám knihu především jako satiru na neuvěřitelně svázanou společnost viktoriánské éry. Já jsem se několikrát vysloveně smál. Jinak se jedná o dobře napsaný příběh obyčejného života s jeho trampotami, které se postiženým zdají strašlivé. V zásadě musím obdivovat jak je suchopárná tématika podávána velice čtivě a příběh dokáže vtáhnout. Ovšem ani na poli příběhovosti ani na tom satirickém není kniha na plné hodnocení.
P. S.: Všiml jsem si, že někteří lidé se chovají stále stejně jako v této knize.
Margaery
  31. 3. 2014, 12:39
tohle je prostě krásné odpočinkové čtení! :) úžasné vystihnutí charakteru postav a jemně do celého děje zasazená typická britská ironie. Zbožňuji pana Darcyho! :)
katheriin
  28. 2. 2014, 22:05
Moje oblíbená.
Ale tuto knížku zkrátka žeru a všechno kolem ní, takže i seriál a film (seriál je lepší :). Hrozně se mi líbí celá ta doba, vybraná zdvořilost a způsoby lidí, plesy plné krásných šatů, gentlemanství.

Hlavní postava Elizabeth se na svět dívá z ironickým nadhledem, nic jiného jí totiž nezbývá, protože má opravdu hroznou matku, jejíž jediný cíl je provdat dobře své dcery a tři další pošetilé sestry. Elizabeth má skvělou starší sestru Jane, která je hodná, ale zároveň je dost naivní. Do sousedství se nastěhuje pan Bingley se sestrami, jehož doprovází pan Darcy. Pan Darcy je ztělesněním pyšného člověka a ze začátku je to záporák. Proto nesuďme lidi, když je dobře neznáme! Příběh rychle plyne, je vystaven na dialozích, není moc popisný, což je jenom dobře :).

Není to jenom obyčejná romantická knížka, ale objevuje se v ní i humor -> škádlení mezi paní Bennetovu a panem Bennetem je úplně boží, ironie, drama, vyhrocené situace, přetvářka.
Princ Eugen
  23. 8. 2011, 12:10
Chtěl bych být panem Darcym! Mít takový příjem, žít v krásném paláci, oblékat se jako pravý gentleman a za ženu si vyvolit "sweet good smart girl". Úžasný příběh...
Vera Silent
  27. 5. 2011, 16:32
Rozhodne nejlepsi kniha Jane Austenove a pro dnesni ctenare snad i nejsnesitelnejsi, protoze chapani spolecnosti se samozrejme dost zmenilo. Elizabeth je ze vsech Austeninych hrdinek nejodvaznejsi a nejraznejsi slecna a tak se asi nejlepe trefi do vkusu dnesnich ctenarek (popripade ctenaru, pokud maji radi "psychologickou domaci prozu"). Samozrejme jako vsechny Austeniny knihy i tato popisuje stredni vrstvy anglickeho venkova, prostredi, ktere Austenova znala nejlepe a ve kterem zila.

1 2 3