Meč v kameni

Meč v kameni

Podtitul: král bývalý a král budoucí

Originální název: Once & future King - Sword in the stone

Baronet - 2005
ISBN: 80-7214-850-8

Baronet (2005) 80-7214-850-8 264

Král bývalý a král budoucí "… ústřední téma Maloryho Artušovy smrti je hledání léku proti válce." říká kultovní autor a to je i myšlenka pětidílného románového cyklu přinášejícího neotřelý pohled na známou legendu. Seznamujeme se s mladým Artušem, netušícím nic o své slavné budoucnosti. Pod vedením věhlasného Merlina se připravuje na budoucí úkoly. Z románu čiší láska k předloze (Morte d'Arthur, 1469), ale autor Artušovy činy i tehdejší svět pozoruje s nadhledem, poezií a humorem.

Terence Hanbury White Terence Hanbury White
*29.05.1906 - †1964

HPL
  22. 12. 2014, 17:18
Ke knížce jsem se dostal poněkud komicky. Její přečtení mi totiž poradil Patrick Stewart na konci druhých filmových X-menů. V knihovně jsem ji hledal marně, a tak tedy nezbývalo než do ní investovat.
Moje dojmy jsou bohužel více než rozpačité. Záčátek je opravdu krkolomný a o ničem a tak jsem si pouze neustále namlouval, že se to teda určitě už tu další kapitolu rozjede - hmm, nerozjelo. Děj se šíleně vleče, často je natahován naprosto nesouvisejícími a zbytečnými detaily, a popravdě nebýt názvu, jen těžko byste uhodli, že se jedná o Atruše.
Cca v 2/3 jsem se zaradoval, jelikož se zde nachází kapitola, která se opravdu povedla a bavila mě - Artuš v podobě ostříže (btw - schválně jestli víte, jak se ostříž řekne anglicky? ;)). Podobně mě zaujmout se však knize již nepovedlo.
Dále ani nevím, jak vůbec ohodnotit některé vyložené úlety (např.: Merlin stárne pozpátku a má doma moderní střelné zbraně - wtf?)
V neposlední řadě bych rád pochváli překlad Artušovi přezdívky Capart (v originále Wart), ale zase musím zkritizovat překlad mluvy Malého Johna - snahu o vidláckou mluvu vyřešila paní Volná 90% slovenštinou (což považuji za absolutní zvěrstvo!)
Takže ANO, skutečně se jedná o velké zklamání. Ňákého filozofování, nedejbože hlubšího kontextu bychom se v knize nedořezali ani Exculibrem. Proč? Možná jde z velké části o fakt, že je tato kniha pouhým úvodem k 6tidílné sáze. Před přečtením jsem nebyl sto pochopit, proč u nás další díly nevyšly. Po přečtení jsem začal tušit důvod.

PS: ke čtení jsem se musel vyloženě nutit a knihu jsem četl s přestávkami skoro rok, což mluví za vše.
PPS: třetí * je za kapitolu 8.
Aratar
  21. 8. 2014, 17:43

Tak tohle byl opravdu tragický omyl. Čekala jsem výpravnou historickou fantasy a místo toho jsem dostala pouze nezáživný a naprosto nedějový popis světa zvířat očima malého chlapce. Proč se ten hrdina vlastně jmenuje Artuš, když to s artušovským cyklem nemá vůbec nic společného? Obrovské zklamání.

dollyk
  26. 11. 2016, 18:21
Škoda, že u nás nevyšly další díly. Myslím, že autor má slušně našlápnuto k netradičnímu pojetí Artušovské legendy. Nevím proč, ale měl jsem z toho pocit, že jde spíše o sci-fi než o fantasy. Nevím, jestli má smysl soudit tuto knihu z filosofického hlediska. Pohled na naší společnost z perspektivy mravenců je jistě zábavný, ale nijak mě neobohatil. Mé rozporuplné hodnocení vychází z toho, že jsem cítil při čtení obrovský potenciál a to mě hnalo kupředu, ovšem je fakt, že se toho v knize moc neděje a jako samostatný román je spíše tragická než cokoli jiného.