Originální název: Sense and sensibility

Leda (2009) 978-80-7335-211-0 384
Rozmluvy (2008) 978-80-85336-48-1 280
Academia (2000)
Vyšehrad (1989) 80-7021-014-1 287

Příběh je zasazen do klasické Anglie 19. století a vypráví o osudech dvou sester - rozumově založené Elinor a romantické Marianny.
JANE AUSTENOVÉ (1775–1817) mohlo celé devatenácté století děkovat za galerii krásných moderních žen, které měly odvahu chovat se tak, jak jim velel zdravý rozum – ať už to byla Elizabeth z Pýchy a předsudku, Eleonor z Rozumu a citu nebo Anna z románu Anna Elliotová. Její první publikovaný román Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou staletích překvapuje Austenová neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy.

Peetuliska
  2. 4. 2016, 22:18
Čemu by člověk při hledání manžela měl dát přednost, rozumu nebo citu? Mohly ženy v 19.století svůj budoucí osud ovlivnit, nebo tak jak tak to bylo spíše domluveno?
Sledujeme osud dvou sester, které jsou v hledání svého vyvoleného rozdílné, jak už vypovídá název a taky budou mít rozdílnou cestu.
Mám ráda 19.století, mám ráda Anglii, mám ráda tehdejší rozdělení jejich společenských vrstev a jejich problémy, ale po této knize nemám ráda Jane Austen.
Čekala jsem nějaký duchaplný, byť oddechový román, ale přišlo mi to strašně plytké bez nějaké konkrétní vypovídající hodnoty, no nevím, třeba jiná Jane Austen můj názor změní, když ji tolik žen má rádo.
CarolineS
  28. 10. 2012, 18:34
Nejdřív jsem si nemohla zvyknout na styl psaní Austenové - naprostou absenci popisů a samé dialogy. Nakonec se mi ale začal líbil, protože právě tohle řadí knihu mezi oddechovky a člověk nad ní může vypnout a nemusí horečně přemýšlet třeba jako nad Hugem. Super kniha, jejíž přelomovost bych možná více ocenila, kdybych žila na počátku 19. století, ale i tak se mi hodně líbila:)
Rames
  13. 12. 2011, 18:07
Setrvala na návštěvě dobu dostatečně dlouhou,aby počáteční obdiv stačil trochu opadnout, neboť se projevila jako dáma sice vybroušených způsobů , ale rezervovaná, lhostejná, která neumí přispět do rozhovoru ničím krom nejběžnějších poznámek a zdvořilostních frází.
I kdyby obsahově příběh nestál za nic ,tento styl vyjadřování miluju. Krásný zážitek .
teola
  23. 12. 2013, 15:44
Ke čtení knihy jsem si nevybrala nejlepší dobu - jsem v maturitním ročníku a na čtení mi nějak nezbývá čas. Knihu jsem měla rozečtenou několik měsíců a dostala jsem se k ní až dnes. A zhltla jsem ji na posezení. Ve stylu Jane Austen je cosi kouzelného. A musím souhlasit, že filmová verze je také velmi povedená ( Alan Rickman je můj velký oblíbenec :-D )
Bloodym
  17. 12. 2013, 0:20
Rozum a cit je podle mě druhé nejlepší dílo autorky po Pýše a předsudku a také mé druhé nejoblíbenější po té samé knize (V mých očích Pýchu a předsudek jen tak něco nepřekoná). Rozum a cit je úžasná kniha, ke které se ráda vracím. Mám ráda filmovou verzi (ačkoliv Hugh Grant mi opravdu na nesmělého mladíka nesedí)i seriálovou verzi, obě se moc povedly.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 19:45
Kniha, která proslavila Jane Austenovou patří do sbírky mých deseti top knih, protože bych si neodpustila, poku bych je nepřečetla. Je hezké vidět, že název knihy vychází podle charakteru postav: Elinor jako rozum a Marieann jako cit.
Ajka13
  13. 4. 2012, 17:55
Myslím, že na Pýchu to už nemá a příběh je to hodně podobný, ale i tak se to velice dobře čte. Mám ráda knihy z této doby a k tomu mistrně ztvárněný plukovník Brandon Alanem Rickmanem ve filmovém zpracování...:)
smajlinka
  20. 6. 2014, 21:52
Pěkná knížka, nic moc náročného, takové milé odpočinkové čtení. Pýcha a předsudek se mi líbila víc, ale každopádně Jane Austenová je skvěla spisovatelka a nedivím se, že její díla dosáhla filmového zpracování a dodnes se čtou.
Veveruna*
  23. 9. 2013, 20:27
Prostě báječné! Ani slůvko zbytečné, prostředí a nálada Anglie 19. století vykresleny bez jakýchkoliv zdlouhavých popisů a i přes to mě atmosféra této knihy tak pohltila, že okamžitě potřebuji žít v těch dobách nebo lépe, hned běžím do knihovny pro Pýchu a předsudek. Austenová je výjimečnou vypravěčkou a já jsem v takovýhle literární zážitek už ani nedoufala.
Sacrifice
  28. 2. 2014, 20:29
Pro mě jsou všechny ženské postavy hrozně extrémní. Extrémně hloupé, nebo prchlivé a iracionální. Jediná Elinor má k svému rozumu i trochu citu. Jsou tak jednostranné, že jsou prostě neuvěřitelné. Nerada bych to odsoudila jako plytké, ale pořád to je laskavější než jalové. Avšak Austen je vtipná a hláška "... byl k sobě tak přísný, že chtěl mít pózu zcela osobitou." to u mě vytáhne na pěkných 60%.
Plue
  12. 6. 2016, 19:52
Jeden velký slepičinec. Ženy v knize mi přišly hloupoučké. Před tím jsem nevěřila, že dialogy mezi postavami mohou být tak dlouhé a zároveň tak bezobsažné. Opravdu, souvětí přes půl stránky a samé plky. Možná se tak tehdy lidé bavili, snad dodržovali pravidla slušného chování... Mně to však docela unavovalo. Příběh by se dal smrsknout na méně stránek.
katheriin
  28. 2. 2014, 21:57
Kniha se čte úžasně a líbí se mi, že v ní není tolik zbytečný popisů.

Příběh začíná smrtí otce hlavních hrdinek. Jsou to dvě sestry, jedna se řídí spíše rozumem, druhá poslouchá city a emoce. Syn slíbil otci, že se o nevlastní matku se sestrami postará, ale jak to bývá, tak ho jeho paní přemluvila, takže se hlavní hrdinky musely odstěhovat a skončily téměř bez peněz.

Hlavní hrdinky prožívají svoje první lásky a je vlastně velmi zajímavé číst, jak prožívá každá jinak. Pro mě je úplně nejzajímavější, že starší sestra, která se dá popsat jako rozumná, tak musela vlastně poslouchat jednu slečnu s kterou se zasnoubil její milý. Je to fakt podivné, jak k sobě byly tehdy všichni tak milý a hodní, i když se vůbec neměli rádi.
Vera Silent
  27. 5. 2011, 16:35
Rozum a cit je po "Pycha a predsudek" asi druha nejlepsi Austenina kniha (nebo prinejmensim druha nejznamejsi). Elinor (ta s rozumem) a Marianna (ta plna vasne a citu) zobrazuji dve naprosto rozdilne povahy, jejichz osudy a lasky je zajimave sledovat. Happy-end je u Austenove jistotou.
trpaslyk
  8. 3. 2012, 14:36
Spolu s Pýchou a předsudkem je tohle jednoznačně nejkrásnější a nejdokonalejší dílo Jane Austenové. Postavy jsou opět skvěle vykresleny, jejich hodnocení je založené vždy na základě konkrétního jednání a důraz je proto kladen na to, aby žádná postava nebyla jen černá, nebo jen bílá, protože by to bylo nerealistické, každá postava je prostě tvořena dobrými i špatnými vlastnostmi a dokonce se i některé z nich vyvíjejí. Jako obvykle je tu humor, akorátní míra ironie, obrovská kritika špatných lidských vlastností a zajímavý děj.
eormis
  10. 8. 2011, 19:17
Ne tak dobrá kniha jako Pýcha a předsudek, tady už je až příliš rozebírání citečků a pocitů, ale i tak dokáže zaujmout. Z postav je určitě nejzajímavější Mariana.
Quinty
  25. 4. 2016, 8:50
po tom co jsem přečetla Pýchu a předsudek jsem si chtěla přečíst i Rozum a cit. Líbí se mi totiž docela autorčin styl a momentálně mě baví ta doba. Ale rozum a cit....já nevím, nebylo to úplně ono, nebylo to zdaleka tak záživné jak Pýcha a předsudek, bylo tam strašně postav, až mi občas chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Jinak samozřejmě velmi dobrá kniha, ale jak píšu, Pýcha a předsudek se mi líbily víc. Možná kdybych toto četla jako první dám plný počet, ale takhle ne.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:29
Největší chybu, kterou rozhodně nemůžete udělat před tím než si přečtete nějakou knihu od Jane Austen je, že se podíváte na filmové zpracování, proto průměrné hodnocení, protože mě kniha nebavila, začátek byl pro mě zdlouhavý, jelikož jsem stejně věděla, jak to skončí. Od teď se budu dívat na film až po dočtení knihy, nikdy dřív. Není to tak krásné a kouzelné, když víte, co se má stát.
Bludimíra
  23. 7. 2015, 15:59
Tak trošku zklamání. Možná tím, že jsem nejdříve četla Pýchu a předsudek. Je to čtivé, má to spád, ale nechalo mě to chladnou. Žádné stiskání na hrudi, zatajeny dech, čtení do noci, neboť se člověk nemůže odtrhnout. S knihou jsem se jednoduše nepropojila. Určitě však nelituji, že jsem nad ní strávila čas. Příběh je to pěkný a určitě se podívám na filmové zpracování, neboť kniha je pro něj jak stvořená.
E.T.12
  12. 6. 2015, 17:46
Osobně upřednostňuji Pýchu a předsudek, přeci jenom pan Darcy je pan Darcy :-*. Rozum a cit je prostě o něco slabší, přesto stojí za přečtení.
Vali007
  21. 9. 2016, 14:34
Musím říct, že Pýcha a předsudek u mě vede. Na druhou stranu oceňuji to, že příběh nebyl úplně prvoplánový. Jinak se mi líbilo a všem doporučuji.
Janiani
  13. 10. 2014, 22:08
Když na vás jde splín a ven z okna není pro déšť vidět, neznám lepší relax, než si sednout s touto knihou a držet palce Elinor, aby tentokrát projevila své city - někomu vynadala, někým opovrhovala a klidně brečela a křičela. A právě proto, že se tak nestane, je pro mě čtení Rozumu velmi Citovou záležitostí.
astrid34
  12. 12. 2012, 7:49
Ráda se k ní vracím, je skvěle napsaná a nepřestává mě bavit, ale na druhou stranu Pýchu a předsudek oceňuji víc. Rozum a cit mi přijde víc "papírový", nevěrohodný a černobílý. I tak: naprosto výjimečná kniha!
NikiNiki
  15. 2. 2011, 21:03
Jsem jen na 67. straně, ale pobavila mě chybka, že slečna Williamsová jako by z okna vypadla panu Brandonovi :) Musím ale přiznat, že se mi kniha zatím líbí míň, než jsem čekala...
kayluska06
  6. 1. 2011, 17:11
No jooo, klasika. :) Líbilo se mi to, bylo to čtivé, občas jsem se ztrácela v některých frázích :D Ale děj byl nepochybně zajímavý a povahy Elinor a Marianny dokonale popsané.