Opatství Northanger

Rozmluvy - 2007
ISBN: 978-80-86983-18-9

Rozmluvy (2007) 978-80-86983-18-9 199
Academia (2005)

Vydáno také pod názvem Northangerské opatství.

Módní lázeňské město Bath před dvěma staletími: sem jezdili angličtí otcové léčit v horkých pramenech klouby trápené dnou a spolu s manželkami uvádět dcery do společnosti s cílem upoutat zájem žádoucích ženichů. Hrdinky příběhu, upřímná, bezelstná mladinká Catherine a její mazaná přítelkyně Isabella si toto své poslání zpestřují četbou tehdy velmi oblíbených hororových gotických románů a jejich rekvizity vidí na každém rohu. Taková situace dává Jane Austenové výbornou příležitost rozehrát svůj proslulý smysl pro humor a ironický vtip.

Keatin
  17. 1. 2013, 10:02
Tahle kniha měla pro mě osobní kouzlo už jen proto, že se příběh odehrává v Bathu, kde jsem byla a kde jsem navštívila také muzeum Jane Austenové v domě, kde bydlela. Nicméně, nutno říci, že tahle kniha je asi tak nejslabší z těch nejznámějších románů Jane.
Rames
  4. 1. 2012, 18:35
Nádherná mluva a vyjadřování bohatě nahradily nedostatek děje a jednostrannost postav.Pokud to má být ironie,je pro čtenáře tak ukryta že ji nelze v příběhu nalézt.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:26
Opatství Northanger mě moc nebavilo. Možná to bude mít dosti společného s tím, že jsem ho četla mezi posledními od Jane Austenové, ale Catherine mi moc sympatická nebyla a navíc mi přišlo, že se v příběhu neděje nic nového oproti dalším příběhům Austenové
Karliiina
  22. 9. 2014, 18:12
Obsahuje spoiler spoiler Na začátku knihy Jane Austen několikrát nazývá hlavní postavu velkou hrdinkou. Holka, která odjede na prázdniny do jiného města, kde potká sympatické přátele, pojede k nim na jejich panství, zamiluje se do svého přítele, otce svých přátel pokládá za vraha své manželky, odjede zpátky domů. Co je na tomhle hrdinského? Největší zklamání za dlouho dobu.
Steak
  7. 2. 2015, 17:52
Dát románu od Austenové méně než čtyři hvězdičky, to by mě opravdu musel velice zklamat, což se nestalo. Na druhou stranu pět hvězdiček si zaslouží jedině Pýcha a předsudek, protože je daleko před ostatními. Catherine nepatří k literárním postavám, které si člověk zamiluje a bude se k nim chtít vracet, její vyvolený Henry si však dokázal získat mé sympatie. Na druhou stranu "záporné" postavy se vyvedly, neboť jak generála, tak Isabellu a jejího bratra jsem od první chvíle nesnesla a celou dobu jsem na ně byla vyloženě alergická (takže účel splněn, už v životě nechci slyšet oslovení "Srdéčko mé drahé!").

Možná byla chyba zvolit si jako první dílo této autorky P&P, neboť všechna ostatní díla budou trpět srovnáváním a příliš velkým očekáváním, které nebude moci být naplněno (důvod jsem uvedla už na začátku).
Limewithmint
  3. 9. 2013, 15:39
Ano, tato knížka je poněkud slabší než další díla Jane Austenové a v tomto případě se plně ztotožním s výrokem z filmu Jane Austen Book Club, kde se dozvídáme, že Opatství Northanger bylo sice vydáno poslední, ale napsáno jako první - Austenová se jako mladá spisovatelka hledá, psát romány nebo nepsat romány, jak by měla hlavní hrdinka vypadat, jak se chovat, píše v podstatě román o románech a hledá svůj styl. Knížka je v některých pasážích a přirovnáních dosti vtipná v některých je zase podle hesla co se vleče neuteče, ale jak se na tomto příkladu ukázalo, cvičení dělá mistra.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:01
Hlavní hrdinka je mladičká Catherine, která je hrozně melodramatická a ráda čte. Hlavu má plnou jakýchsi fantastických příběhů. Je pozvána na Northangerské opatství a tam se jí začnou zdát strašidelné sny.

Má docela bujnou fantazii, takže dochází k dost vtipným situacím někdy. Možná i trapným. Tato kniha je o něco slabší než ostatní od Austenové.
laile
  19. 8. 2015, 13:59
Kniha byla pro me ze vsech nejslabsich, ale i tak je to ctive. Ostatni romany autorky jsou tak trochu jine. I filmove zpracovani neni uplne spatne.
Monny3
  17. 1. 2013, 8:01
Já se tedy dostala jen asi na stranu 50 a kvůli nudě jsem knihu odložila... Oproti knize Pýcha a Předsudek pro mne veliké zklamání, autorka často z příběhu "odbíhá" svými poznámkami o tom, jaká má správná hrdinka být, jestli tyto parametry tato hrdinka naplňuje, kdo čte romány a kdo se za to stydí atd. Snad se ke knize ještě někdy vrátím a ocením ji více.
Andulka_Roj
  28. 11. 2012, 17:22
Kniha sama o sobě je celkem dobrá, lehká a čtivá. Dle mého osobního názoru není nijak zvlášť napínavá ani poutavá. Autorka se mohla více věnovat osobitějšímu popisu postav a přidat trochu dobrodružství. Ale jinak na tehdejší dobu dobrý... takže jen 2**
kayluska06
  6. 1. 2011, 17:12
Moje první kniha od Austenové - a byla jsem nadšená! Nečekala jsem, že by mě to tak chytlo!!! Toto je asi s Rozumem a citem moje nejblíbenější knížka od ní.