Hrrr na ně!

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Talpress - 1999
ISBN: 80-7197-0687-9

Talpress (1999) 80-7197-0687-9 486

Někde na Zeměploše uprostřed nějakého moře se vynořil nový světadíl a s ním staré spory. Náčelník městské hlídky Ankh-Morporku, Samuel Elánius, se snaží vyřešit zločin tak strašný, že pro něj neexistuje zákon a tím je válka.
Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora. Držme Samu Elániovi palce, aby tento díl přežil, napomáhat mu v tom bude největší vynálezce a nejmazanější politik světa, který už se vydal na bojiště.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 12:18
Génius Vetinari, génius Leonardo da Quirm, do toho Sam Elánius a jeho Městská hlídka a k tomu jedna hloupá válka o horu plovoucí pemzy
Další výborná kniha z pera pana Pratchetta.
Rames
  26. 3. 2013, 11:37
Tentokrát Noční hlídka zabraňuje válečnému běsnění tím, že se snaží pozatýkat strůjce konfliktu. Má nejmilejší kapitola, kterak desátník Noby převlečen do ženských šatů získává informace u místních dívek.
Bernadette
  3. 2. 2016, 21:58
Obsahuje spoiler spoiler "A k tomu, abys mohl někomu vyhlásit válku, potřebuješ záminku? (...) To nemůžeš jenom říct: Máte spoustu prachů a země, ale já mám velkej meč, tak to sem navalte, nebo bude klánie-porubanie, fik mik?" Protiválečná, válku zesměšňující a na zdravý rozum apelující Pratchettovina. Klasicky vážnější téma zabalené do kabátu typického pratchettovského humoru s mým oblíbencem Vetinarim (tentokrát mimo Ankh-Morpork), řádnou porcí Tračníka ("No, pak je tady tahle al-gebra. To je jako počítání, jenže s písmenama. To je pro... pro lidi..., co nejsou dost chytrý na to, aby dokázali počítat s číslama, chápeš?"), Nobyho (Teda, víte, já potkávám různý holky, ale ony většinou utečou."), Navážky ("Záchrannej člun. (...) Byla to... taková velká těžká věc, co nás děsně zpomalovala?") a samozřejmě Elánia, který má v téhle knížce problémů víc jak nad hlavu. Skvělá záležitost.
Gustik5
  22. 4. 2012, 13:05
Trochu rozvleklé, přesto však další ze skvělých knih o Noční hlídce, kterou mám tak rád, opět nechybí osobitý humor a psací styl, pro který pana Pratchetta tolik obdivuji.
VenDulin85
  9. 5. 2015, 10:55
U každé další knihy úžasného sira Terryho mám problém určit, která postavička mě pobavila nejvíc. Každopádně hero of the hour zůstává Samuel Elánius, neohrožený zastánce spravedlnosti, který je schopen pozatýkat celou armádu, protože ohrožuje mír ;-). Ale v této, v pořadí už páté (mnou čtené) Pratchettovce , se do popředí dostává desátník Noby, který tentokrát nejvíce rozhýbal moji bránici.
Krom obvyklé várky absurdních situací a politikaření nezbývá než vzdát hold Patricijovi Ankh Morporku, lordu Vetinarimu, že zná své město do posledního detailu a ví, co může od každého očekávat. A co se nedá očekávat, to si vyžádá. Jemu totiž, překvapivě, nikdo nic neodmítne.
Babsi
  29. 8. 2012, 20:03
Toto bylo moje první seznámení s Noční hlídkou. Trošku mě zklamal Sam Elánius, protože jsem si ho představovala trochu jinak. Z Hlídky mi nebyla sympatická žádná postava až na Nobyho, do kterého jsem se zamilovala.
Jak píše Gustik5 tak je kniha hodně rozvleklá a některé pasáže by se daly zkrátit, ale jinak opět další skvělá Pratchettova kniha.
PA
  6. 6. 2015, 21:26
Tuším tam náznak analogie mezi Ankh-Morporkem resp Klatchem a západní civilizací resp nějakým jiným světem. A satiru:
"Co tam chtějí naši lidé ?"
"Objevovat nové území, slávu a dobrodružství a hrdinnství."
"Co tam chce Klač ?"
"Je to banda nemorálních oportunistů vždy ochotných shrábnout něco za nic."