Mansfieldské panství

Rozmluvy - 2008
ISBN: 978-80-85336-99-3

Rozmluvy (2008) 978-80-85336-99-3 486
Rozmluvy (2007)

Třetí román Jane Austenové nabízí spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité - ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která si i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad i ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat.

Ducii
  6. 8. 2013, 9:24
Příběh mi přišel možná zbytečně zdlouhavý. Předtím jsem četla Opatství Northanger a Annu Eliotovou a obojí mi přišlo mnohem lepší a zajímavější.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:23
Mansfieldské panství se Jane Austenové povedlo. Fanny je moje oblíbená hrdinka. Děj mi utíkal svižně, nepřišlo mi to ani trochu zdlouhavé.
Lucy Sisk
  27. 10. 2016, 10:53
Myslím, že knihu jsem četla tak dlouho, protože povaha hlavní hrdinky je ve srovnání s mojí opačná. Ale nelitovala jsem přečtení, jako u jiných.
Líbilo se mi pojetí, s jakým Jane Austenová vedla příběh. Když to ve světě nefunguje tak, jak by mělo, využila knihu, aby se dostalo spravedlnosti, ale stále v mezích její doby. Zanechalo to ve mně velmi příznivý dojem, protože jsem si dokázala představit, že ve skutečném životě, by příběh Fanny Priceové dopadl jinak.
Veronika
  28. 2. 2011, 21:29
Dielo kvality, ktorá sa nedá porovnávať s o dosť slávnejšou (a kvalitnejšou) Pýcha a predsudok. Veľmi nezáživné, nudné a jednoducho nesympatické.
Evina Kalousová
  27. 9. 2016, 17:30
Je pravda, že tahle kniha se ani z dálky nedá srovnávat s Pýchou a předsudkem. Moc mě to nebavilo a pochybuji, že bych někdy měla odvahu číst to ještě jednou. Dávám 3*.
Limewithmint
  28. 8. 2013, 19:13
Mám ráda Mansfieldské panství, mám ráda Fanny :) Kromě Pýchy a předsudku se mi tahle knížka zatím líbila nejvíc a po Emmě to bylo jako závan čerstvého vzduchu, knížka mi pěkně utíkala a četla se mi velmi dobře. A nebo že bych si už na Jane Austenovou a její poněkud zdlouhavější styl začala zvykat? :)
Vera Silent
  27. 5. 2011, 16:53
Pokud si chcete neco precist od Austenove a jeste s ni nemate zkusenosti, nevybirejte si radeji Mansfieldske panstvi; zbytecne byste zanevreli na veskerou tvorbu Austenove (doporucuji spise Pychu a predsudek). Pokud se nekdo uz hloubeji zajima o dilo Jane Austen, je i tato kniha jasnou volbou. Hlavni postava Fanny je, byt moralne nejcistci, asi nejnudnejsi a nejneschopnejsi z Austeninych hrdinek. Neskutecny introvert, ktery svou nesmelosti muze dovadet ctenare k silenstvi. Napadnik Fanny Edmund ma k prubojnosti take daleko (povolani, ktere zvoli - farar - to dobre vystihuje) a tak se dej skutecne nekdy vlece.
EliškaK
  13. 11. 2013, 18:38
Patřím k fanouškům Jane Austen a nemůžu říct, že by mě knížka zklamala. Byť je na počet stran delší a kromě konce se žádné zásadní zvraty nedějí, minimálně od poloviny už jsem do knihy byla lidově řečeno zažraná. Ale Pýcha a předsudek to prostě není. 65 %
e-witch-ka
  26. 4. 2013, 20:11
Knížka mě zklamala. Všechny (opravdu všechny) postavy jsou nesympatické, jen některé trochu méně, než jiné. Přála bych si jiný konec. Je to jiná Austenová než v jiných knížkách. Znovu číst nebudu - minimální příběh, romantika žádná.
Cris
  5. 9. 2011, 18:14
Obvykle se všude dočítám, že Mansfieldské panství je nejzdlouhavější a nejnudnější kniha od Austenové, ale to mě naštěstí neodradilo od toho, abych si ji přečetla. A nakonec se z ní stala - snad kromě legendární Pýchy a předsudku - moje nejoblíbenější knížka od Jane. Možná to bylo tím, že jsem velkou část přečetla v době, kdy jsem byla nemocná a nemohla dělat nic jiného, ale vím, že později jsem si Mansfieldské panství vzala i s sebou do školy atd. (což normálně nedělám) Nevím, jestli mi byla Fanny kdovíjak sympatická, ale celý děj byl vyprávěn příjemným, snad i trochu odlišným způsobem (popisuje delší období než obvyklé romány Austenové). Určitě doporučuju nedbat na recenze a názory ostatních a přečíst si to!
Eileen19
  30. 7. 2011, 17:17
Na tomto románu mě zklamalo, že autorka dává hlavní postavě až tíživě malý prostor. Fanny se ztrácí mezi ostatními mladými lidmi a přechází do pozadí. Konec této knihy mě neuspokojil, očekávala jsem více.