Člověk - bytost v sázce

Člověk - bytost v sázce

Academia - 2006
ISBN: 80-200-1329-6

Academia (2006) 80-200-1329-6 234

Přesvědčivý, ale přesto nedogmatický, uvolněný styl a především naléhavost témat, k nimž se autor vyjadřuje, činí z "Člověka v sázce" čtivou i velmi poučnou knihu, která by neměla chybět v knihovně těch, kterým události v dnešním světě a stav naší planety nejsou lhostejné.

Irenäus Eibl-Eibesfeldt Irenäus Eibl-Eibesfeldt

Martin_cz
  14. 7. 2015, 22:30
Autor definuje člověka především z jeho fylogenetické podstaty a srovnává a přirovnává jeho činy k živočichům především z třídy savců. Ač by se podle názvu mohlo zdát, že se jedná o téměř katastrofickou a naléhavou knihu, její obsah hodnotí a vyzývá spíše decentně. Téměř do poloviny knihy jsem se obával, že se nedozvím více než několik obecných faktů se zajímavým přirovnáním našeho chování ku zvířecí říši, ostatně jak by se dalo od autora etologa očekávat. Pak ale kniha nabrala zajímavý a nenucený spád. Zejména když jsem s autorem začal občas nesouhlasit v tématech, kdy se jako přírodovědec pouštěl do sociálních a politických témat. To je ale jedině dobře. Nikdo z nás by asi nechtěl trávit čas s knihou, která by pouze potvrzovala jeho názory. Tyto jednotlivé rozpory mezi mnou a autorem však hodnotím kladně a jsem za ně rád.

Sice jsem očekával jiný formát knihy, více troufalý a kritický, ovšem ne tak názorový. Příjemné čtení a zajímavá fakta mě však nutí dát plný počet (v procentech bych však knihu zhodnotil pouhými 85 %).