Ženy, které běhaly s vlky

Ženy, které běhaly s vlky Originální název: Women who run with the wolves

PRAGMA - 1995
ISBN: 80-7205-648-4

PRAGMA (1995) 80-7205-648-4 431

V každé ženě žije mocná síla, naplněná zdravými instinkty, vášnivou tvořivostí a nesmrtelným poznáním. Je to archetyp Divošky, který představuje instinktivní povahu žen. Divoška je ale ohroženým druhem, neboť i když dary nespoutané přírody nám od narození patří, snaha společnosti "zcivilizovat" nás do strnulých rolí utlumila to hluboké a životadárné posleství našich vlastních duší. V knize Ženy, které běhaly s vlky se zabývá dr. Estés mýty, pohádkami a příběhy, z nichž mnohé pocházejí z její vlastní rodiny, s cílem pomoci ženám spojit se znovu s těmi divokými, zdravými a vizionářskými vlastnostmi této instinktivní povahy. V příbězích a komentářích v této pozoruhodné knize nalézáme, zkoumáme, milujeme a pochopíme Divošku a pojmeme ji do své hluboké duše jako něco kouzelného a léčivého. Dr. Estés vytvořila nový lexikon na popsání ženské duše. Je to obohacující a životodárná psychologie žen v tom nejopravdovějším smyslu, je to poznání duše. (Založil/a: Judyth)

Clarissa Pinkola Estés Clarissa Pinkola Estés
*27.01.1945

Jadelaine
  5. 8. 2013, 18:36
Četla jsem jí dlouho, nad každým příběhem jsem dlouho přemýšlela, ale stojí za přečtení. Vřele doporučuju všem ženám.
Mariana.
  6. 2. 2013, 13:36
Ke každé ženě by se měla do 30 let dostat, ostatní by její nedostatek měly napravit. Na můj vkus jsou příběhy velmi krátké a psychologický následný rozbor příliš obsáhlý, ale je to jedna z knih, která má každé co dát. Moje stránka popisovaná uvnitř knihy funguje dosti přirozeně, aniž bych chtěla či se musela snažit, těm, které jí popřely, ji tato kniha může probudit.
Alseri
  23. 7. 2011, 9:17
Myslím, že každá žena, ktorá ešte nezabudla ako sa behá s vlkmi sa musela knihe potešiť a hodnotiť ju viac než kladne. Ja som mala miestami knedlík v krku a slzy na krajíčku.
Irene
  15. 11. 2013, 16:14
K téhle knížce jsem se dostala přes Biomanželku od Michala Viewegha. Myslím, že Viewegha hodně inspirovala, ačkoliv ji hlavní mužská postava - manžel "Modrovous" - zesměšňuje a kritizuje. Já se tentokrát zdržím hodnocení přes hvězdičky, protože vlastně nevím, jestli se mi líbila, nebo jsem ji přečetla jen jako takovou čtenářskou kuriozitu. Líbí se mi hlavní myšlenka a s tou naprosto souhlasím. Každá dívka/žena/stařena si musí v sobě hýčkat tu část, kterou autorka nazývá Divoškou. A nenechat se převálcovat prací, pseudoodpovědností, "povinnosti" atd. atd. Zůstat trochu rebelská, s vlastním úsudkem a hlavně se zájmy. Ať už je to pečení/vaření nebo boj za práva lemurů. Na to je třeba si udělat čas přednostně, pravidelně - a je potřeba být čas od času jen sama se sebou. S tím se dokážu ztotožnit. Ale autorka to zabalila do - na můj vkus - strašně nudného, zdlouhavého a "vlastními zkušenostmi" přecpaného textu. Je tam prostě příliš mnoho písmen.
Tatsume
  3. 4. 2016, 19:51
Od knížky jsem čekala něco trochu jiného. Očekávala jsem, že to bude spíše kompilace příběhů o "rebelkách" typu Johanka z Arku, Mulan, a pod., a že to bude hodně feministické dílo (ač žena, o feminismu - zvláště v jeho extrémní podobě - si myslím svoje). Dlouho jsem se knize vyhýbala a číst ji nechtěla. Nakonec ale zvítězila zvědavost a kniha mne velmi nadchla, je to jednoznačně kniha pro ženy, ale ne feministická. Doporučuji k přečtení všem ženám, které si myslí, že když mají nesnadný život, je chyba v nich. Tato kniha dokáže, že není.

Jediné, co mi na knize vadí, jsou odfláknuté korekce - občas chybí interpunkce, slova jsou občas ve špatném pádu, narazila jsem i na vchybu ve shodě podmětu s přísudkem. Je to škoda, knize to hodně škodí, zvláště, když se taková hrubice objeví v místě, kde je text náročnější na porozumění.
Bruffie
  30. 8. 2014, 19:47
Tak tohle by měla mít v knihovně každá žena. A pravidelně se k ní vracet a "jít domů".
V různých letech, kdy jsem zažívala různé životní zvraty a nečekané události, mne oslovovaly různé kapitoly silně a intenzivně a přitom jsem měla pocit, že to vlastně všechno vím, jenom jsem si zrovna vzpomněla.
Achája
  10. 11. 2012, 19:21
Tak tohle se opravdu nečte snadno a ani jedním dechem, ale tohle dílo opravdu stojí za to. Stojí za to se snažit pochopit samu sebe a zjistit jak se stát tou ženou, kterou jste uvnitř i navenek. Není to žádná feministická oslava žen, ale příběhy ze světové mytologie rozebrané americkou jungovskou psycholožkou. Tahala jsem jí sebou 3 měsíce v krosně a z každý gram té nadváhy stála. Opravdu doporučuji.
Floween
  24. 11. 2014, 19:12
to ani nehodnotím.. nevím, jestli jsem jen příliš negativní, ale na takovou slátaninu nebudu mít asi nikdy náladu. Než se člověk dostane k jakýkoliv myšlence, musí přeskočit tři odstavce autorčiných slovních obratů, který mi přijdou všechny na stejný brdo. Možná je to mou averzí vůči poezii nebo touze po dobrém příběhu, ale tohle mě velmi záhy unudilo a já si těch několik xx stran akorát vyčítala.
Ale v budoucnu to zkusím znovu.
shinej
  14. 9. 2016, 10:50
S myšlenkami jsem souznila, to ano, ale nevyhovoval mi styl. Příliš mnoho slov, strašně se to vleklo. Knihu jsem ani nedočetla.