Epos o Gilgamešovi

ISBN: 9788071065173

Nakladatelství Lidové noviny (2003) 9788071065173 410
Tatran (1975)
Mladá fronta (1971)

Epos o Gilgamešovi je plným právem považován za nejvýznamnější dílo akkadské (babylónsko-asyrské) literatury a literatury starověkého Předního východu vůbec. Je oslavou přátelství a hrdinské odvahy, výrazem úzkosti před konečností lidského života a touhy po dosažení nesmrtelnosti. Jeho hrdina bolestně hledá odpověď na otázku po smyslu života, aby ji nakonec nalezl v uskutečněných činech, jež přetrvají smrtelnou lidskou existenci. (Založil/a: java)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

Rames
  17. 10. 2012, 19:55
Toto dílo hodnotím pouze jako příběh.Proto jen 20 % . Při představě že k nám promlouvá literatura tisíce let stará, se mi podlamují kolena. Je dobře že se lidstvo posunulo dál a útlak a vraždění slabších se nebere jako hrdinství a oslava přátelství.
RedDuck
  23. 10. 2011, 9:38
Epos o Gilgamešovi se zabývá stejným problémem jako různé posvátné a filosofické knihy a spojení Bohů s lidmi je zde neodělitelné. Člověku však kniha nijak nevyhrožuje a cesta k nesmrtelnosti je racionání, proto asi zůstala knihou nábožensky nezávaznou.
sharky95
  9. 12. 2013, 22:50
Toto dílo ani nehodnotím. Má zajisté velkou historickou a kulturní hodnotu a pro pana Danikena i svěděctví o návštěvnících z vesmíru, ale když půlka chybí, a další je udělaná stylem, že se jedna věta opakuje i šestkrát za sebou, tak si nemyslím, že je to jinak nějak zajimavé.
vladimirju
  29. 11. 2013, 19:18
Toto dílo bezesporu patří do zlaté pokladnice světové literatury.Jedno z nejstarších děl, které se zabývá věčnou touhou člověka po nesmrtelnosti.Gilgameš tuto touhu nenaplní, neboť jako člověk podléhá božským zákonům.
DinDan
  6. 4. 2012, 18:29
Chtěla jsem si přečíst, protože se jedná o nejstarší dochovaný epos. Zajímavé. Přechod mezi jednotlivými kapitolami je občas křečovitý, ale za to kniha nemůže, protože některé části se nedochovaly.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:06
Je úžasné, přečíst si příběh, který existuje na světě již tak dlouhou dobu. Uvědomit si, že dodnes máme stejné touhy a že i odpověď na naše otázky je stále stejná. Nesmrtelnost je jen v našich dětech a činech, chovejme se tak proto :-). Na druhou stranu je to napsáno tak, že si tuto knihu člověk přečte jednou a stačí :-).