Vlak do pekla a jiné povídky

Poprvé vydáno celosvětově: 1977

Epocha - 2006
ISBN: 80-86328-89-9

Epocha (2006) 80-86328-89-9 301

Krása i ošklivost, okouzlení i děs, šaškovský úšklebek i slastný smích - to vše se tají v povídkách mistra strachu a napětí. Blochova povídková tvorba je nebývale pestrá a sahá od hororového žertu S úctou Jack Rozparovač přes lovecraftovské podobenství Enoch a howardovský Hladový dům (z doby, kdy Robert E. Howard psal horory) až k mistrovské pokloně Poeovi v příběhu Muž, který sbíral Poea či bradburyovskému okouzlení filmem v povídkách Hlavní je příběh a Němý film. Nechybí samozřejmě ani dítka nejslavnější - Pan Steinway, Mám rád blondýnky a Vlak do pekla.
Bloch proslul originálním hřbitovním humorem a téměř úsměvnou komikou, kterou ve strašidelných příbězích tehdy nikdo nečekal.

Robert Bloch Robert Bloch
*05.04.1917 - †23.09.1994

HPL
  29. 6. 2016, 2:07
Blochova pověst ho předchází a tak očekávání i zvědavost nebyla malá, o jeho následovnictví Lovecrafta nemluvě.

• Jack pobavil a nutno říct že dané téma zručně využil. Pěkně odvyprávěno s krásným, leč předvídatelným koncem. » 83%
• Enoch vzbuzoval velka očekávání a ta byla naplněna. Úderné, úsměvné, přímo malebné, věrné svému vzoru, bez zbytečných vysvětlování. Prostě něco pro mě. 91%
• Hladový dům je duchařská klasika, leč opět v chytlavém vypravěčském tempu s povdeným pozadím. » 82%
• Muž, co sbíral Poea je trochu slabší, leč věrná a zábavná hříčka plná odpovídajíci atmosféry. Červí kniha potěší. » 74%
• Pan Steinway ze začátku taky nudil, ale vyklubalo se z něj správně paranoidní zamyšlení. » 71%
• Staří mistři dnes již klasická zápletka, ale opět suprově napsaná. » 81%
• Blondýnky mi připomněli jinou nedávno čtenou povídku Svůj k svému. Trochu slabší ale s vtipným koncem.
» 67%
• Sabat představuje výborný, leč bohužel nedostatečně využitý nápad. Škoda » 73%
• Nový den dnes již těžce ztrácí na působivosti a ani se tam nic nestane, ale aspoň ta tečka na závěr pobaví.
» 50%
• Růženka taky slabší, ale s povedeným koncem. » 62%
• Čestné slovo svoji slabší formu vynahrazuje silnou myšlenkou. » 83%
• (Zaslouženě) titulní Vlak do pekla mě překvapil a moc bavil. Malebné, úsměvné i duchaplné, s dokonalým koncem. Martin si to dal. » 93%
• Belzebub dost slabota, taková hříčka. » 52%
• Hlavní je příběh začal solidně, leč přes dobrou myšlenku postupně slábne. Konec ještě slabší (...tedy alespoň dokud si neuvědomíte, co to ve "skutečnosti" znamená). Body za "narážku" na Psycho. » 67%
• Jak podoben bohu působí překvapivě cize a originálně, navíc přináší i zajímavé sdělení. » 85%
• Němý film je tak nádherný, že mu jeho nesmyslnost prostě musíte odpustit. Povedená pohádka. » 82%
• Věštec mě opět uzemnil svým vtipným, leč hluboce promyšleným nápadem. » 87%
---------------------------------------------------------------
Je vidět, že Bloch má vážně talent vtáhnout čtenáře do děje a udržet jeho pozornost nepolevujícím vyprávěním a absencí jakýchkoli nadbytečností (u povídek tak kritických). Jeho povídky mají nádhernou atmosféru a je velmi lehké se do postav vcítit. Jsou svižné, nenáročné a přesto nápadité.
Nejlepší povídky: Vlak do pekla a Enoch
Hodnocení povídkových sbírek nebývá často kvůli nekonzistenci kvality férové, leč nelze jinak, než ocenit Blochův talent zaslouženým plným počtem.
badatel
  20. 8. 2013, 20:38
Povídky tohoto ražení se čtou moc dobře - napětí, strach, záhady, překvapení... Moc se mi líbila povídka Enoch. Malý, neviditelný, zlý... Prostě fajn knížka.
Pasiphae
  10. 12. 2015, 19:32
Čtivé a napínavé povídky, při kterých se ale také zasmějete. Povídka se stejným titulem jako kniha (Vlak do pekla) mne nejvíc zaujala svým zajímavým pohledem na život - kdy je tedy člověk opravdu šťastný?