Pygmalión

Pygmalión Originální název: Pygmalion

Artur - 2007
ISBN: 80-86216-95-0

Artur (2007) 80-86216-95-0 145

Slavná komedie o pěti dějstvích nese název podle pověsti o řeckém sochaři, jenž vytvořil sochu tak krásnou, že se do ní zamiloval a na bohyni Afrodité pro ni vyprosil řeč a život. Stala se předlohou ke slavnému muzikálu My Fair lady. 42. svazek edice D poprvé vychází česky včetně autorovy předmluvy a doslovu, který se věnuje dalším osudům hlavních postav hry. (Založil/a: skjaninka)

Ariko
  8. 5. 2015, 13:50
Miluji My Fair Lady, a tak jsem se těšila i na knihu Pygmalion, ale pravdou je, že v originále zaručeně vyzní lépe.
Tiwala
  2. 10. 2012, 22:01
Klasika u které se člověk zasměje a rozhodně mu neuškodí, když si knihu přečte. Zase jedna kniha z povinné četby, která mě potěšila
Abigor
  16. 5. 2012, 22:15
Ale tak docela to ušlo... Vidět to v divadle, musí to bejt skvělý, ale číst to... Párkrát jsem se pousmál, ale to je vše.
Ivet
  2. 11. 2014, 0:18
Čekala jsem mnohem víc. Bohužel očekávání se velmi často nevyplatí a dojem z knihy je v konečném důsledku spíše negativní. Těšila jsem se především na pasáže s učením Lízy, ale to bylo přeskočeno jako nezajímavá část, a přitom jsem předpokládala mnoho skvělých scén a různých triků, jak se naučit správně mluvit.
První část byla skvělá, ale druhá polovina byly jen nesmyslné hádky a nedorozumění. Kromě Lízy jsem nezaznamenala žádný posun v charakteru postav a závěr je utnutý příliš rychle a brzy.
Musím se rozhodně podívat, jak se s touto předlohou poprali v My Fair Lady.
Ajka13
  22. 8. 2012, 14:45
Po tom, co jsem viděla kus My Fair Lady, jsem opravdu čekala od knihy víc. Přišlo mi to strašně krátký a takový jakoby vzatý hopem. Asi jsem napřed měla číst knihu.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 17:38
Na záčátku bylo obtížné přečíst, co vlastně řekla, ale pak jsem se i párkrát zasmála. Samozřejmě se mi nelíbil tak nějak konec. Ne že bych čekala, že skončí spolu, ale přeci jenom bych konec tolik nerozváděla. A neodpustila jsem si porovnat My Fair Lady s Audrey, protože svůj výkon zvládla opravdu s přehledem.
Ailees
  2. 8. 2012, 17:34
Další klenot konverzačního humoru - a vedle Jak je důležité míti Filipa jedna z mých nejoblíbenějších komedií :) Možná si autor mohl odpustit závěrečný doslov - pro případné "A žili spolu šťastně až do smrti" tu máme pohádky, nebo telenovely. Spíš bych ocenila čistě otevřený konec (vnímavější čtenář si domyslí a ten méně vnímavý... Inu, ten to možná ani nedočte ;)). Co se týče My Fair Lady s Audrey - to je moje další srdeční záležitost a pouze dokládá kvalitu předlohy.
Ronnie
  30. 6. 2016, 16:09
Tak na toto jsem se velmi těšila a musím říct, že jsem bohužel zklamaná. Souhlasím s Ariko, v originále hra vyzní určitě lépe. Dávám jen tři hvězdičky.
vanous95
  11. 9. 2012, 20:44
Věřím, že v divadle to musí být super zážitek, ale jako knížka mě to příliš nenadchlo. Pointa díla je skvělá, jen to zpracování mi přiliš nesedlo. Ale určitě se u toho člověk pobaví...
Claire27
  5. 6. 2016, 14:15
Pygmalion je prostě klasika, která dokáže zpříjemnit den. Jednoduchý příběh točící se kolem zajímavé sázky. Byla jsem ale zklamaná, že konec bohužel nedopadl zrovna nejlépe. Ještěže My fair lady si konec pozměnilo k lepšímu.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:52
Většinu to asi bude nudit a nebudu se divit, možná mi v ní bylo něco blízkého a proto takové hodnocení. Možná si to jen blbě pamatuju.
Karliiina
  21. 11. 2015, 18:59
Takové milá hra pro pobavení, na dobu, ve které byla vydána, musela být přijímána určitě všelijak. Určitě si musím stáhnout muzikál a porovnat ho s knihou.
inhalium
  22. 6. 2011, 12:43
Toto dílo zkrátka nedocením. Nemám ponětí, zda jsem jej jen četla ve špatném překladu, či zda je opravdu tak plytké, jaké je. Udivuje mě, že právě toto drama se těší takové popularitě.
Topka
  23. 3. 2015, 17:01
Moc jsem se na ni těšila, ale jak to tak bývá, bylo mé očekávání mnohem větší. Přišlo mi to všechno tak nějak, letem světem. Změna nebyla vůbec popsána a to mi trochu chybělo. A konec mi přijde taky rozporuplný. Ani jeden z hlavních hrdinů mi nebyl sympatický. Knížka ale neurazila a rychle jsem ji sfoukla. Znovu bych po ní ale nesáhla.
Terůů
  12. 2. 2013, 18:53
Takové milé a úsměvné čtení. Myslím, že se nabízelo, že Líza a Henry se do sebe bezhlavě zamilují a budou spolu, po tom všem, šťastně žít. To by podle mě byl sice pěkný, ale předvídatelný a příliš obyčejný konec. Takhle se mi to líbilo :)
jarcaburca
  5. 1. 2013, 17:09
Chtěla jsem dát pět hvězdiček, ale pak jsem si vzpomněla na zpracování jako My Fair Lady a musím uznat, že to knihu překonalo.
katheriin
  1. 3. 2014, 15:38
Další moje oblíbená.
Setkávají se zde dva různé světy. Liší se nejen majetkem, ale i jazykem, vystupováním, myšlením, předsudky, morálky.
Peníze s sebou kromě potěšení nesou i problémy, jako je ztráta svobody, předsudky a zcela odlišené problémy majetných lidí.
Líza dokazuje, že nikdo není předurčen k životu v bídě.
A pan Higgins mi přijde jako namyšlený a sobecký. Je vtipné, že právě on vyučuje slušné chování. Navíc Lízy si jako ženy nemůže nikdy vážit. Zase taková romantika to nakonec není.
NiennaTasartir
  26. 2. 2015, 2:07
Výborná komedie. A pan Higgins si mě prostě získal! Naopak mi vůbec nesedla postava Lízy, nějak jsem nepochopila její chování.
Davey
  20. 6. 2012, 21:02
Musím říct, že tato kniha mě opravdu bavila. Je to taková pěkná jednohubka pro zasmání. A to, že "nemá konec"? No a co, dovysvětleno to bylo v doslovu a jak kdysi řekla moje učitelka z češtiny "není důležité, jestli to (kniha, film, obraz, ...) má smysl nebo to chápeš, hlavní je, zda to v tobě vyvolává nějaké pocity nebo tě to baví." Takže za mě ano, bavilo mě to a určitě se k tomu někdy rád vrátím.
AninkaU
  6. 12. 2011, 22:33
Tahle kniha v podobě divadelní hry, mne velmi nadchla :) V některých pasážích jsem se zasmála a přišlo mi to všeobecně vtipné :) Pokud to někdo nečetl, tak udělal chybu :) Pokud má někdo rád divadelní hry jako např. Lakomec, Zkrocení zlé ženy, tak vřele všem doporučuji, tohle dílo Georga Bernarda Shawa - Pygmalión :)
Helmii
  6. 10. 2016, 12:33
Nebyla to nejhorší, ale rozhodně ani nejlepší knížka z povinné četby. Mrzí mě, že byly preskoceny pasáže s učením Lízy, ale tak jsem se párkrát zasmála.. Pro mě je tato kniha průměrná.
charlizee
  5. 5. 2016, 12:59
My Fair Lady s Audrey Hepburn mě kdysi tak okouzlila, že jsem si byla jistá, že u knižní předlohy tomu bude nejinak. Kniha mi zpříjemnila jeden cestovní den, nemohla jsem se od ní odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem příběh znala. Místy jsem se dokonce nahlas smála, tento typ humoru a jazykových hříček mi přesně sedí. Autor výborně zpracoval i přesah fonetiky do psychologie postav a jejich zařazení k určitým sociálním vrstvám.
EllaSvid
  6. 1. 2014, 19:35
Veľmi pekná kniha. Chcela by som to vidieť aj v divadle, len by som sa bála kto by hral Higginsa a či by ho zahral dobre. A ten doslov na konci knihy sa mi tiež páčil.