Originální název: Emma

Leda (2009) 544
Rozmluvy (2008) 978-80-85336-34-4 365
Rozmluvy (2007)
Ikar (2004)

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty.

Prcek1992
  12. 8. 2012, 18:20
Naivní slečna Emma, poněkud bezelstná přítelkyně Harriet, drbna Batesová, hypochondrický pan Woodhouse, až moc nadšená paní Eltonová - vcelku zajímavě (a ve své podstatě i pravdivě) vytvořený kolorit venkovského života na přelomu 18. a 19. století. Jane Austen patří rozhodně mezi spisovatelky, které opravdu uměly načrtnout pouhými několika slovy každodenní život své doby. A přestože se již zmíněná naivita hlavní hrdinky začne po určité době zdát až přílišná, čtivosti knihy to vůbec neubírá, spíše naopak; komické situace se mnohdy stávají ještě komičtějšími, člověk se při čtení rozhodně nenudí a nejednou se musí chtě nechtě zasmát.
Ivulina
  30. 7. 2014, 18:58
Musím se přidat ke 'kklepkaa' .. Také mě Emma spíše zklamala. Pěkné pasáže až příliš často nahrazovaly rozvláčné, zbytečně vyumělkované a spíše nezáživné popisy. Jane Austen obdivuji a celkově se mi její motivy líbí, ale na tuto knihu nejspíše dlouho nesáhnu.

Edit. 22/3/2015
Musela jsem na ni sáhnout - povinné čtení a rozbor. Ale nyní jsem si ji, k mému překvapení, opravdu docela užila.
*** >> ****
Ducii
  15. 2. 2014, 12:13
Ze všech děl Jane Austenové patří tohle asi k těm nejslabším. Děj se vlekl více než by bylo žádoucí. Sám příběh přitom není špatný, ale při jeho psaní si Austenová zjevně vybrala slabší chvilku.
Bloodym
  3. 12. 2013, 11:57
Příběhy z pera Jane Austenové jsou všechny velmi milé. Austenová psala o společenské vrstvě, ze které sama pocházela a které dokonale rozuměla, to proto jsou její knihy tak oblíbené a Emma není výjimkou.
Pend
  12. 4. 2013, 7:07
Tohle není úplně můj šálek kávy: život středních a vyšších středních vrstev a venkovské šlechty, návštěvy, dýchánky, výlety, to vše se zjevným cílem najít vhodného životního partnera. K tomu navíc přemoudřelá hlavní hrdinka neustále rozdávající svá moudra. Ale hezky se to čte, popisy nejsou dlouhé a vlastně je to docela legrace.
Tojaheva
  22. 10. 2015, 8:42
Krásná kniha. Líbí se mi, jak Jane Austen dokáže barvitě vylíčit tolik opravdu různých lidských povah, se kterými se během příběhu potkáme. Na začátku má Emma nosánek opravdu trochu nahoru, ale postupem času se mění a dokáže přiznávat své chyby. Je to vesměs veselá kniha a to díky slečně Batesové, která je jednou z nejšťastnějších lidí, i když k ní osud nebyl až tak spravedlivý. Její radostné brebentění se táhne celou knihou a je to jedna z postav, kterou bych opravdu velmi ráda poznala.
Jelikož jsem již několikrát viděla i film, postavám jsem si hned přiradila obličeje, ale na škodu to nebylo. Mohu doporučit jak knihu tak film. I když v knižní verzi není tolik dialogů, kolik bych ráda.
Lucy Sisk
  3. 8. 2015, 19:59
Obsahuje spoiler spoiler http://lola-kiss.blog.cz/1508/emma-jane-austen

Emma vystupuje jako silná osobnost, která vidí jen to, co sama vidět chce. Po svatbě slečny Taylorové se rozhodla, že vezme pod svá křídla Harriet Smithovou a hodlá ji dát do kupy s místním farářem, panem Eltonem. Bohužel to dopadne tak, se pan Elton ucházel o Emmu. Ta ho odmítla. Emma byla rozhořčena, ale v úmyslu výhodně provdat Harriet, se nevzdávala.

Děj se rozhoupal, když do města přijel syn pana Westona z prvního manželství. Emma si Franka Westona Churchilla idealizovala a zprvu si myslela, že se do něho zamilovala, ale pak zjistila, že by ho více přála Harriet. A aby toho nebylo málo, pan Knightley byl každou větou o Franku Churchillovi rozhořčen. Veškeré Emminy snahy dohazovat, skončily naprázdno. Jak jí pan Knightley několikráte připomenul, neměla by do toho zasahovat. Emma chtě nechtě připustila pravdu.

Emma je hrdá osůbka, a když musí přiznat, že se spletla a nechala se ovlivnit lehkovážností, svěří se s tím jedině panu Knightleymu. Od předchozích knih, které jsem četla (Rozum a cit, Pýcha a předsudek) se Emma liší svým jednáním a smýšlením, neboť její věno třicet tisíc a postavení jí dodávají pocit, že se nad ostatními tyčí.

Často probíranými tématy jsou hudba, ve které ženy mohou vynikat, jejich vzdělání, pokud nějakého dosáhnou a zpěv. Kromě společenské konverzace a tance toho není mnoho. Trochu to připomíná anglickou nudu na venkově, a jak Emma připomene anglická odtažitost je klamný dojem, protože se za tím skrývá vřelost a distingovanost.

Emma není poddajná jako paní Westonová nebo lehce ovlivnitelná jako Isabella anebo hloupá jako Harriet. Soupeřku našla v podobě slečny Jane Faifaxové, která pochází z chudších poměrů, ale kvůli její rodině se těší velmi velké oblibě.

O překvapení se postará syn pana Westona, pan Frank Churchill z Enscombu, když se provalí jeho úmysly se slečnou Fairfaxovou, s níž jsou zasnoubeni.

Pan farář Elton se ukázal jako klasický prototyp sebestředného muže, který hledá vyšší postavení. Své pobouření nad Emminým smýšlením dát ho dohromady s Harriet dal bolestivě najevo. Během měsíce se oženil. Jeho manželka paní Eltonová pocházela z Javornice a pokud mohla, říkala to všem. Pokaždé porovnávala Javornici a Highbury. Harriet si v tu dobu vytrpěla nejvíce ponižování právě od nich dvou. Paní Eltonová byla velmi nepříjemná osoba, se kterou vydržíte v klidu pouze pět minut a pak doufáte, že se vám podaří zmizet.

Harriet Smithová byla na začátku knihy zamilovaná do Roberta Martina, sedláka. Emma jí to rozmluvila a Harriet jeho nabídku k sňatku odmítla. Kromě zamilování do pana Eltona se Harriet také zamilovala do pana Knightleyho, ale ani jeden z nich o ni nejevil zájem. Jane Austenová to však zařídila dobře, protože na konci knihy Harriet kývla na znovu opakovanou nabídku Roberta Martina.
teite
  1. 12. 2013, 17:23
Výborně pojatý příběh dospívání jedné "hvězdičky", která je přesvědčená, že spolykala všechnu moudrost světa. Přesto ale působí sympaticky - v tom pro mě tkví Austenové dar, že člověk může sympatizovat takřka se všemi hrdiny.
ribička
  29. 1. 2014, 20:38
Emma se nečte s takovou lehkostí jako Pýcha a předsudek, přesto je to krásně hravé a příjemné čtení, plné anglických dobrých způsobů, gentlemanů a dam v nesnázích...
Blueberry
  21. 7. 2014, 19:38
Zajímavý průnik do života lidí z ,lepší společnosti´ na přelomu devatenáctého století. Ti tehdejší lidé neměli opravdu nic lepšího na práci než klevetění, drbání a spřádání intrik (samozřejmě, že to beru s rozumnou rezervou)xD. Emma je má první ,austenovka´, moc se mi líbil styl psaní, sloh a slovní zásoba. Dalším jejím počinům se rozhodně nehodlám nikterak vyhýbat, ale prozatím zůstávám v hodnocení u lehce lepšího průměru. 4* jsou naprosto na místě.
kklepkaa
  29. 5. 2014, 8:08
Emma mě do jisté míry zklamala. Spousta pasáží mě vyloženě nudila a pak se vše vyřešilo během pár stránek. Není to špatné čtení a postavy jsou opět zajímavě vykresleny jako v jiných románech Austenové... ale rozhodně to bylo slabší než Pýcha a předsudek či Rozum a cit. Příběh sám o sobě je opravdu krásný, jen místy příliš rozvleklý. Postava Emmy mě ze začátku hodně štvala, pak se mé mínění celkem zlepšilo, ale stejnak to nestačilo k tomu, abych si ji oblíbila třeba jako postavu Lizy. Rozhodně to ale stojí za přečtení.
Weetr
  24. 11. 2012, 13:35
Četla jsem ji kdysi dávno. Nehledě na to, že jsem ji četla poněkud delší dobu, své ve mně určitě zanechala. Emma mi přijde svým způsobem vypočítavá a manipulátorská, ovšem v sobě má spoustu chytrosti a vnitřního jemnocitu, který předkládá svému okolí poněkud arogantním způsobem. Proto ani není divu, když jí vše nevyjde podle plánu. Ale jsme takřka v červené knihovně, proto i ona zmoudří, zamiluje se a milována je.
aubergine
  2. 1. 2014, 21:12
Souhlasím s komentářem Limewithmint. Mám ráda Jane Austenovou, ale prokousat se Emmou mi trvalo dost dlouho. Ne že by mi hlavní hrdinka byla úplně nesympatická, ale celkově mě děj knihy nenadchl. Na druhou stranu je to klasická Austenová, takže žádné velké překvapení se nekonalo, kdo bude tím pravým se dá odhadnout hned na začátku. Trochu mi vadily dlouhé proslovy paní Batesové.
Limewithmint
  21. 8. 2013, 15:10
Mám ráda Jane Austenovou, mám ráda její knihy, ale tohle občas...prostě nešlo...Začátek knihy se mi táhnul, prostředek byl fajn a konec byl trochu moc zdlouhavý na to, že se děj téměř uzavřel skoro 100 stran před koncem. Kniha je to dobrá, milá, člověk se občas i docela těší na obyvatele Highbury a příběh je krásně napsaný, ale ta forma je leckdy docela zastrašující. Například když se slečna Batesová nebo paní Eltonová pustí do mluvení, málokdy to zabere méně než celou stranu. případné konverzace jsou dost rozvleklé a místy si při rozhovoru každý účastník mele svou a člověk pak ztrácí orientaci kdo s kým vlastně mluví a o čem :) Mimochodem, ta doba, do které je děj zasazen mě nepřestává fascinovat, výlety, bankety, procházky, návštěvy, já jim tak závidím tolik volného času a někdy, když žvanění na návštěvách nebralo konce jsem si s nepěkným úšklebkem říkala : tak tebe bych holenku chtěla vidět v dnešní době :)
Vera Silent
  27. 5. 2011, 16:40
Emma je take jednou z tech poutavejsich Austeninych knih. Hlavni hrdinka je - oproti jinym Austeninym hrdinkam - bohata slecna (takze odpada ztrach, ze by snad zustala na ocet nebo se ocitla v existencnich problemech) s nekonecnou sebejistotou a panovacnosti, kterou si ovsem neuvedomuje a provadi jednu chybu za druhou. Ke konci samozrejme zmoudri a najde pravou lasku.
Barca9358
  13. 1. 2015, 21:06
No kniha byla trochu zdlouhavější, než jsem čekala a hlavní hrdinka Emma mi taky moc sympatická nebyla, ale různé události a postavy, které se v průběhu děje vynořovaly mě bavili, stejně jako se mi líbila zápletka. Přestože konec je trochu předvídatelný, knihu hodnotím pozitivně, možná je to i nejlepší kniha od J. Austenové, co jsem zatím četla.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:02
Emma je hlavní hrdinka, která se ráda plete ostatním do milostných vztahů. Ráda dohazuje ostatním partnery, ale udělá v tom spoustu zmatků, protože se moc nekouká na společenské postavení. A to v té době mělo velkou váhu.

Emma je velmi milá a hodná slečna, která naprosto zbožňuje svého otce. Nechce ho opustit, takže si nechce ani najít manžela.
bojovnicka
  16. 2. 2013, 7:36
Příjemné, odpočinkové čtení. Pro mne změna po tolika knihách plných napětí, vražd a intrik. Tato kniha byla milým zpestřením, nahlédnutím do dob minulých, jejich priorit a myšlení. Kdo má rád knihy plné akce, tato kniha ho neuspokojí. Mně se však líbila právě pro její odlišnost od současných autorů..
Digi
  11. 12. 2015, 9:41
Kniha se mi obsahově líbila, ale asi 200 stránek mi nepřišla až tolik zajímavá. Všichni hrdinové jsou hezky podrobně popisováni, což mě u knih od Austenové baví.
Faustyna
  8. 11. 2014, 11:29
Emma byla mojí první knížkou od Jane Austenové a tak jsem nevěděla, jak na mě bude působit. Ze začátku pro mě bylo obtížnější se začíst, pak jsem si na autorčin styl trochu zvykla a čtení celkem odsýpalo. Nemůžu říct, že jsem byla z knížky uchvácená, ale zase tak hrozná taky nebyla. Některé pasáže se mi zamlouvaly víc, jiné zase méně. Musím ale přiznat, že jsem od knížky očekávala ještě trochu víc.
Kamelka
  9. 8. 2011, 11:06
Miluji Jane Austen.
Její knihy mi dávají zapomenout na děsivou realitu.
Ovšem Emma je v některých pasážích dle mého názoru zbytečně zdlouhavá ( nekonečné každovečerní dýchanky, odpolední procházky a věčné nechtěné návštěvy ). Ano ve staré Anglii to takhle zcela jistě chodilo, bylo nutné absolvovat různé nepříjemné povinnosti spjaté a puritánstvím a konzervatismem, ale nemyslím si, že bylo až tolik potřeba se o tom dlouze vypisovat. Také mi postupem času začalo příšerně lézt na nervy, že každá nově příchozí dívka byla půvabná, křehká a andělsky krásná ( ačkoliv to patří ke světu který si Austen vytvořila a já to respektuji ).
Jinak si Jane drží svůj velmi vysoký standart a rozhodně mě Emma neodradila od dalších knih.
laile
  12. 8. 2015, 18:18
Emma ma me velke sympatie. Zpocatku rozmazlena slecna, ktera prijde k velke lasce. Je to vtipne a pohodove. Jsem milovnice knih Austenove. Muzu doporucit ke shlednuti i filmovou a serialovou adaptaci, ktere za to stoji taktez.
aldag
  8. 4. 2014, 9:30
Líbí se mi, že autorka líčí hlavní hrdinku jako silnou, ale rozhodně ne dokonalou bytost.
Příběh je hezký, ale příliš rozvláčný. Občas jsem měla chuť některou část přeskočit a posunout se v ději dál. Vytrvala jsem a už teď vím, že si ji za nějaký čas znova přečtu.
G.anicka
  9. 4. 2012, 16:46
Emma mi připadá jako druhý nejlepší román Austenové. Dívka která má v sobě půvab, inteligenci a je dobře zabezpečená se nakonec ukáže jako to největší trdlo co znám. vše co vidí je překroucené její fantazií a to mi na tom připadá dokonalé....
Lenijka
  2. 8. 2011, 20:32
Vtipná dohazovačka se tolik zajímá o lásku a štěstí druhých až si nakonec neuvědomí, že sama také miluje. Austen je prostě Austen:-) Romantika nesmí chybět.