Vzpomínky na Afriku

Originální název: Afrikanske farm

Academia - 2007
ISBN: 80-200-1548-5

Academia (2007) 80-200-1548-5 311

Autorka pocházející z aristokratického prostředí se v roce 1914 vydala s manželem do tehdejší britské kolonie Keni. Namísto sladkého života mezi zdejší společenskou smetánkou a bohatých zisků z kávové plantáže ji čekala řada větších i menších katastrof. Kniha zachycující její vzpomínky na černý kontinent vyvolala zájem v literárním světě (Ernest Hemingway o ní prohlásil, že je to nejlepší kniha o Africe jakou kdy četl) i mezi filmaři. Film s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem v hlavních rolích byl po zásluze oceněn sedmi Oscary. (Založil/a: skjaninka)

Karen Blixen Karen Blixen
*17.04.1885 - †07.09.1962

spirlice
  13. 9. 2013, 20:47
V nádherném inteligentním romantickém dramatu natočeném podle skutečné události zazářila Meryl Streep jako proslulá novinářka Karen Blixen, jež se s manželem (Klaus Maria Brandauer) přestěhuje z Dánska do Nairobi s cílem založit si vlastní plantáž. Svého manžela nikdy nemilovala, v Nairobi ovšem potkala svou životní lásku, okouzlujícího britského dobrodruha Denise(Robert Redford). Každodenní život v Africe však pro ni nebyl jednoduchý, především na počátku. Nádherné záběry doplňují bezchybný scénář, jenž čerpal z pěti knižních svazků, ve kterých Blixen zaznamenala své paměti. Film získal sedm Oscarů, včetně kategorie nejlepší režie (Sydney Pollack) a nejlepší film.
nečik
  11. 10. 2011, 6:55
Kniha působí podobným dojmem jako filmové zpracování, které je mimochodem díky Meryl Streepové velice působivé. Ale není to můj šálek kávy.
jirka77
  21. 1. 2016, 16:38
Budu asi jeden z mála ale mě se kniha moc nelíbila,je nudná, zbytečně popisná,snad jen popisy života a zvyků domorodců jsou takovým plusem knihy.Autorka knihy ve mě nevzbudila velké sympatie a ke knize se určitě už nikdy nevrátím.
lenisko
  12. 11. 2012, 12:41
I když tvůrci filmové verze udělali Vzpomínky na Afriku podle svého, film se mi i tak líbil, stejně jako kniha... Musím se přiznat, že romantiku v knihách až na výjimky nemusím, ale tady mě to fungovalo.. možná to bylo dáno i dobou a prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Kniha se příjemně četla a krásně se u ní snilo.. Díky :-)
simi.sweet
  21. 1. 2015, 22:41
Kniha postrádá epičnost a dějovost filmu. To ale neznamená, že není nádherná. (Autorka za svého života střežila své soukromí a podoba filmu, odhalující osobní bolesti a zklamání, by jí nebyla ani trochu příjemná). Očekávejte tedy spíše lyrické líčení prchavých okamžiků v exotickém, podmanivém prostředí koloniální, úchvatné Keni.

"Domorodci, to byla Afrika z masa a kostí. Obrovitá vyhaslá sopka Longonot, která se příkře a opuštěně vypíná nad Velkou příkopovou propadlinu, mimózy podél řeky, sloni a žirafy nepředstavovali Afriku víc než domorodci, drobné postavičky v nedozírné krajině. Když pracovali na poli, pásli dobytek či tančili své slavné tance a vypravovali mi příběhy, byla to sama Afrika, která kráčela, smála se, počítala stáda, tančila a vzpomínala na staré časy." (K.B)
Dennyj
  22. 9. 2014, 19:25
Kniha byla pro mě bohužel velkým zklamáním. Film mám moc ráda a tak jsem se těšila na romantiku, ale autorka se ani jednou nezmiňuje o Denisu Finch Hattonovi jako o jejím milenci a ani jedním slovem o svém muži. Díky knize jsem si udělala představu o tehdejší koloniální Africe. Za romantickou knihu se ovšem považovat nedá.
boudicca
  4. 7. 2011, 14:28
Působivé čtení. Ta doba, prostředí, lidé... A velká spousta vzpomínek na jednom místě. Ráda se k ní po čase vrátím, stejně jako mě láká kouknout i na filmové zpracování.