Originální název: Mig Pilot

ISBN: 978-80-206-0976-2

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0976-2 288
Naše vojsko (2005) 80-206-0799-4 288
Naše vojsko (1991) 80-206-0090-6 155

Beletrizovaný příběh sovětského pilota Viktora Ivanoviče Bělenka, který se svým strojem MIG-25 přeletěl na Západ.

spitfirehaga
  1. 10. 2014, 19:40
Kniha, která své opravdu hodně zajímavé téma podává dosti strašlivým způsobem. Text je opravdu stručný, autor přeskakuje od jedné události ke druhé a mnohdy v jediné větě pokryje poměrně dlouhé období. To vše v překladu s množstvím chyb (doslovný překlad z AJ u některých výrazů) a to i gramatických(!).
Na druhou stranu však kniha nabízí velmi pozoruhodný popis běžného života v Sovětském svazu druhé poloviny 20. století a charakteristiku sovětského systému jako takového - a že se nejedná o zrovna příjemné čtení (kam se hrabe Dickensova viktoriánská Anglie). Sovětské reálie jsou popisovány očima sovětského důstojníka a čtenáři jsou prezentovány i jeho myšlenkové úvahy o (ne)fungování systému, které jsou v pozdější části knihy porovnávány s reáliemi života v USA na Západě. Zajímavě je zpracován i šok "sovětského člověka" vystaveného běžnému životu v USA.