Panoptikum

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Domino - 2005
ISBN: 80-7303-243-0

Domino (2005) 80-7303-243-0 343

Jeffery Deaver už dlouhá léta přivádí ke čtenářům geniální zločince, jejichž podlé skutky nezůstávají nepotrestány díky brilantnímu úsudku profesionálních strážců zákona. Duchovní otec detektiva Lincolna Rhyma se tentokrát rozhodl vydat sbírku svých povídek, v nichž je všechno trochu jinak - ale přesto, nebo snad právě proto, vám bude při jejich čtení běhat mráz po zádech a vaše představivost nabude netušených rozměrů. V každé ze šestnácti povídek na vás čeká moment překvapení. Nezáleží na tom, je-li hrdinkou krásná žena odhodlaná jít do krajností, jen aby se zbavila svého pronásledovatele, či dcera zapřisahající svého otce, aby nešel rybařit do míst, kde se odehrála série brutálních vražd. Hlavní postavou je zde i Shakespearův současník spřádající pomstu za krutý osud, jenž stihl jeho rodinu, ale také legendární Lincoln Rhyme, který zde řeší záhadu jednoho zmizení o vánočních svátcích. Deaverovy povídky jsou různorodé, provokativní, děsivé - a samozřejmě nabité dějovými zvraty, tak příznačnými pro tohoto autora. (Založil/a: skjaninka)

Peetuliska
  4. 5. 2014, 4:02
Kniha se skládá z několika povídek, které mají společný napínavý příběh a dopadnutí pachatele, ať už se jedná o jakoukoli oblast.
Kniha se čte jednoduše, nejsem „povídkovský“ typ a u Deavera dávám radši přednost románům.
ondrasek
  5. 11. 2012, 19:56
Všechny povídky jsou čtivé, mají tempo a nakonci jim nechybí překvapivý zvrat. Zhruba po třetí povídce jsem se snažil onen zvrat uhádnout - povedlo se mi to pouze u jediné (Na rybách) ze šestnácti. Při rozuzlení povídky Klečící voják mě hodně mrazilo...
Lucho Gonzalez
  19. 8. 2013, 16:32
Nemohu si pomoct, ale nejlepší je Deaver v tom, jak umí nechat příběh dlouze plynout, dlouze ho zamotává a tahá za všechny možné i nemožné nitky, aby je na konci zase všechny rozpletl a uzemnil čtenáře nečekaným rozuzlením. V povídkách nečekaný konec nechybí, ale chybí ta první část, to motání a šmodrchání, které je pro tohoto autora tak příznačné. Na druhou stranu, je to ale příjemná změna oproti dlouhým románům, které ne všichni čtenáři vydrží číst od začátku až do konce. Některé pointy opravdu stojí za to. Celkově tak 85%.
Sweed
  21. 6. 2011, 9:13
Tak tady si pan Deaver vyplácal náměty na pěkných pár románů. Každá povídka by mohla být samostatnou knihou. Po chvíli už je Panoptikum trochu únavné tím, že každá povídka má svůj klasický překvapivý závěr, zvrat, šokující rozuzlení :o) Jak nemám ráda knihy s Lincolnem Rhymem, tak jeho povídka byla ta nej. Jednotlivé příběhy mají kvalitativně vzestupnou tendenci, ze začátku lehce nudné, ale pak se Jeffery rozjede tak, jak jsme u něj zvyklí. Skvělé čtení do autobusu.
HDosoudilová
  25. 10. 2015, 21:18
Opět úžasná kniha tentokrát krátkých příběhů. Zato dost napínavých a opět jedinečných. Některé se mi samozřejmě líbily více, jiné méně. Všechny byly ale překvapující a já žasnu, jaké náměty se v knihách tohoto autora objevují. Těším se na další.
blala
  2. 2. 2015, 10:05
Jsem milovnice J. Deavera. Tohle byly pro mě jednohubky. Debílek nemusí být vždy debílkem a jak se říká.... Kdo jinému jámu kopá... Opravdu někdy úsměvné situace.
marushka90
  30. 1. 2011, 12:19
Tu to knihu jsem přečetla jedním dechem, prostě se od ní nejde odlepit :) Každá povídka je prostě dokonalá! Když už si myslíte, že víte jak to dopadne, že jste to prokoukli. Jeffery Vás zase dostane. Úplně mě dostala povídka "Milostný trojúhelník"