Otevřená mysl

Otevřená mysl

Nezjištěno / Jiné - 2003

Nezjištěno / Jiné (2003)

Kniha "Otevřenost mysli" je aplikací myšlenek buddhismu v činném životě člověka západního světa. Ukazuje, jak je možno meditací dosáhnout vnitřního klidu a rovnováhy. Meditace zde není pojímána jako nějaká zvláštní praktika omezená určitým místem a časem, ale spíše jako způsob otevření se k bohatství našeho prožívání. Kniha učí, jak prostřednictvím meditace prožít iluzorní povahu vnějšího světa a pochopit příčiny našeho rozčarování; jak přesáhnout strach; jak se vyrovnat se strachem ze smrti; jak pracovat s negativními emocemi; jak prolomit své navyklé modely jednání pomocí svých snů. Ukazuje, že naše pravé bytí je v mezeře mezi myšlenkami a dává návod, jak tohoto prázdného prostoru dosáhnout. Téměř polovina textu je formou odpovědí na otázky studentů; dotýká se tedy problémů, s nimiž se na cestě meditace setkává každý z nás. Tarthang Tulku dosáhl formálního vzdělání v Tibetu a v současné době působí v USA jako učitel Nyingma institutu, který zde založil. Učení Nyingma tradice tibetského buddhismu je spojení Hínajány s jejím důrazem na zájmy jedince, úsilí a odpovědnost, Mahájány s jejím důrazem na vývoj, soucítění a otevřenost a Vadžrajány s její metodou transcendence pozitivního i negativního.