Soudce a jeho kat; Podezření

Soudce a jeho kat; Podezření Originální název: Richter und sein Henker; Verdacht

Euromedia Group - 2006
ISBN: 80-86938-33-6

Euromedia Group (2006) 80-86938-33-6 176
Mladá fronta (1971) 147

Oba příběhy propojuje postava komisaře Bärlacha. Není to čítankově kladný hrdina, ale o to více je lidský; konečně právě narušení černobílé optiky, s níž jsme si navykli nahlížet na svět, lze označit za jeden ze stěžejních autorových motivů. Sám v bezprostředním dotyku se smrtí, kterou představuje zhoubná choroba, balancuje Dürrenmattův protagonista na hranici spravedlnosti. V prvním románu se má skutečný vrah stát katem v rukou soudce, nástrojem moralistovy msty na ještě větším zločinci, v příběhu druhém se těžce nemocný Bärlach utkává s představitelem zla, jež v polovině dvacátého století dusilo Evropu.

Mersault
  19. 9. 2013, 21:38
Opravdu zajímavé čtení, a to nejsem velkým příznivcem příběhů z kriminálního prostředí. Dürrenmatt drží čtenáře ve střehu od první do poslední stránky, děj je plný neočekávaných zvratů, a to právě ve chvíli, kdy je čekáte nejméně.
kovaja
  27. 9. 2012, 12:16
Dlouho sem nečet knihu která by mě takhle přikovala.V prvním příběhu se setkáváme se starým komisařem Barlachem který využije lsti a policejní zkušenosti k lapení dlouho nepolapitelného vraha.Ve druhém se komisař již na sklonku života honí za doktorem z koncentračního táboru který prováděl operace bez narkozy a následně po pádu třetí říše na své vyčůranosti jenom vydělával!!