Originální název: Cilka

Jota - 2002
ISBN: 80-7217-199-2

Jota (2002) 80-7217-199-2 135
Bonus A (1995)

Platí tvrdě za svou zkušenost, ale získává novou jistotu, že není všechno zlato, co se třpytí, a že ryzí hodnoty jsou ty, které se vyjeví až po našem upřímném hledání.

Vlasta Javořická Vlasta Javořická
*25.03.1890 - †01.08.1978

veronikamerika
  9. 8. 2013, 18:46
Narozena s krasou kraloven.Pri krtu dostala jmeno Cecilie a nalezite to obrecela. Rostla do krasy a jako jeji patronka dobre zpivala .Byla odmalicka mala paradnice, fintila se rada chodila cista a upravena.Stala se milackem otce i kdyz dostala dva bratry . Otec se honil a drel, odrikal si jen aby uzivil rodinu a kde mohl Cilce podstrcil neco dobreho. Chtel pro ni dobre veno a dat ji studovat, ale ...V kamenolomu kde pracoval doslo k nehode pri odstrelovani a on zemrel. Cilka , ktera v te dobe mela dvanact trinact a videla se v lidech z bohatsich rodin ho uz ziveho nezastihla. Ted nastaly krute casy. Matka musi orat na poli a starat se o domactnost. Tak Cilka nastupuje misto na studia do sluzby. Ma dobre misto, jidla je tu dostatek a dobra rodina. Jenze Cilka chce vic aspon do mesta. Nova sluzba u urednika ve meste uz neni tak dobra, poznava , ze i urednik muze byt nemajetny a setrit a byt nespokojen. Kolem hezke Cilky se toci chlapci, nejvice chudobny Polda. Cilce se nelibi- je chudobny nema ciste ruce a to smesne jmeno ! Dite stesteny Cilka se dostane do sluzby do Prahy do rodiny notare . Maji dceru Evu, studentku mediciny na zdravotnuim odkladu. Eva neni hezka, ale je dobra a mila. Zacne se o ni uchazet otcuv mlady praktikant.To by byla partie pro Cilku ! Zatim ale zacne chodit / nevinne / s cukrarem a kadernikem tak aby jeden o druhem nevedeli.. Jeden ji nosi dortiky a vede sladke reci, druhy ji upravuje mikado a cukruje. O vanocich do rodiny na obed prijde mlady notar Rejhon a Eva mu tajne prohledava kapsy. Najde hezke, ale levne nausnicky .Mysli ze jsou pro ni, ale ke svemu zdeseni je za chvili uvidi u Cilky v usich...Nastane vzrusujici boj, Cilka kleci u nohou Evy kdyz nepochodila s drzym : ON mE CHCe!, My se mame radi ...Rejhon ale praskne dvermi a odejde. Cilka si sbali svoje veci a utika k nemu.Tady ji stesti opustilo, Rejhon se ji vysmeje, ze nejsou ze stejne vrstvy a vyhodi ji. Cilka nevi kam jit..Cukrari jde jen o jedno, vezme ji do kabaretu a chce ji obsournik jeden vyuzit a druhy napadnik je to same...Utulek najde v charite, nevi jak dlouho se muze zdrzet. Je zoufala a znovu potka Poldu.Ten se vraci do vesnice, vojna mu skoncila. Cilka dostala rozum vratila se s nim a brzy se vzali, nejaky ten majetek uz Poldik nastradal a Cilka mohla byt stastna a spokojena.Jeste odprosila Evu a ta ji odpustila.