Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hanin kufřík

89%
4 77
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hanin kufřík
Autor:
Originální název: Hana’s suitcase
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Portál - 2013
ISBN: 9788026205210
Počet stránek: 120
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 15x v oblíbených
v přečtených 126x v přečtených
v knihovně 23x v knihovně
k přečtení 71x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Portál (2013) 9788026205210 120
Portál (2003) 80-7178-796-5 117

Příběh sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se po deportaci rodičů rázem octli sami v Novém Městě na Moravě. Ovšem po několika měsících i je - desetileté židovské děti odvezli do terezínského ghetta. Jiří nakonec díky mnoha šťastným náhodám válku přežil, v osmačtyřicátém před komunisty utekl do Kanady, kde se postupem času vypracoval na respektovaného podnikatele. O své milované sestře ale nedokázal vypátrat žádné zprávy. Až desítky let po válce ho našla Tuniko Išioka, zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu, které nedal spát tajemný kufr s jménem Hanah. Ta po mnoha letech pátrání našla Jiřího a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry. (Založil/a: skjaninka)

(více)  

Štítky

více  
Karen Levine Karen Levine
*??.??.1948


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 10. 2016, 20:12
"Pochopit minulost, abychom mohli vytvořit lepší budoucnost."

z předmluvy:
(...) Japonsko bylo během války spojencem nacistického Německa a o holocaustu se zde donedávna nemluvilo. Zájem o tuto problematiku vzbudil v Japonsku až anonymní japonský sponzor, který chtěl přispět k všeobecné toleranci a porozumění. Považoval za důležité, aby o této části světové historie byli informováni i mladší lidé v Japonsku. K tomuto účelu se rozhodl založit Tokijské centrum pro studium holocaustu.
V roce 1999 se konalo setkání dětského fóra na téma holocaust. Zúčastnilo se ho dvě stě studentů z různých škol z Tokia a okolí a setkali se s Yaffou Eliach, ženou, která přežila holocaust. Vyprávěla jim, jak téměř všichni Židé z její vesnice, mladí či staří, byli zabiti nacisty. Na konci svého vyprávění všem připomněla, že právě na nich záleží, zda dokážou vytvořit budoucnost bez válek. Část mladých japonských posluchačů si tuto výzvu vzala k srdci a vytvořili skupinku zvanou Malá křídla. Členové tohoto seskupení se scházejí každý měsíc. Mladí lidé ve věku od osmi do osmnácti let vydávají svůj časopis, pomáhají v práci Tokijskému centru pro studium holocaustu a šíří osvětu o historii holocaustu mezi další japonské děti. To vše probíhá pod vedením ředitelky centra pro studium holocaustu Fumiko Išioka.
Buřinka
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 10. 2016, 13:42
Chtěla bych říci, že je to kniha, která má i přes svoje smutné svědectví v sobě cosi pozitivního (světlo na konci tunelu = bratr Jiří) a bohužel neznám knihu o holocaustu, která by byla úsměvná.
Velice dobře se čte (přečetla jsem ji a znovu ji čteme nahlas s desetiletou dcerou) a myslím, že ji pochopí jak děti na ZŠ, tak je hlavně velkým přínosem coby učební pomůcka pro učitele ZŠ.
Cituji z knihy něco o Jiřím - bratrovi hlavní hrdinky: " Zoufale si přál, aby rodina byla opět pohromadě. Pěšky, vlakem a autostopem se Jiřímu podařilo vrátit se v květnu 1945 do milovaného domova...".
Na straně 100 se mi draly slzy do očí. V kapitolách se střídají válečná léta s rokem 2000, kdy japonská koordinátorka Fumiko Išioka - zakladatelka Tokijského centra pro studium holocaustu - začala hledat majitelku malého hnědého kufříku z Osvětimi a zjišťovat osud české židovské dívenky Hanny Brady... Hrozně mě zasáhl i tento úryvek: " Osmiletá Hana vypustila svou lodičku. Ta chvíli plula po hladině bez zachvění. Pak se zapotácela a naklonila se na bok. Svíčka spadla na hladinu a zhasla." Co víc dodat. Snad, že těch příběhů se šťastným koncem je z tohoto období jen málo...
Gabri-ela
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 8. 2011, 12:33
Pro seznámení dětí či mládeže s holocaustem je toto ideální kniha... Nepopisuje příliš drasticky události z koncentračního tábora, spíše se zabývá mezilidskými vztahy a ukazuje jasně na fakt, že Hana, stejně jako ostatní židovské děti, byly děti jako ostatní, měly svůj život, svůj svět, který byl během vteřiny takřka bezdůvodně zničen... Psáno dětským jazykem pro děti s velkou dávkou empatie, kterou tato kniha jistě vyvolá i u svých čtenářů...
HDosoudilová
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 6. 2016, 9:39
Opět další silný příběh a o to víc, když se najde v Japonsku někdo takový jako Fumiko Išioka. Je dobře, že se pořád Dětem bych ji ale číst nedávala. Nicméně četla se dobře a je moc pěkně zpracovaná.