Sanditon / Romance u moře

Daranus - 2009
ISBN: 978-80-86983-65-3

Daranus (2009) 978-80-86983-65-3 379
Egem (1999)

Mladá a bystrá dívka Charlotta přijíždí strávit léto do přímořského městečka Sanditon. Brzy pronikne mezi místní smetánku - dobrosrdečné lidi i pokrytecké snoby, kteří by z ospalého Sanditonu rádi vybudovali věhlasné lázně. Během dopoledních vycházek a odpoledních čajových sedánků, jež často představují jediné povyražení, jaké může městečko nabídnout, se Charlotta seznamuje také s lázeňskými hosty. Poznává sira Edwarda, žvanivého seladona se šlechtickým titulem, krásnou a tajemnou dívku Kláru, která dělá společnici pohádkově bohaté a vrtošivé lady Denhamové, hypochondrické sourozence Parkerovy, podivína Henryho, jenž se přijel léčit do Sanditonu z nešťastné lásky.

teola
  24. 4. 2011, 12:16
Je trošičku absurdní, že jedna z mých nejoblíbenějších knih od Jane Austen není dopsána Jane Austen ( kvůli jejímu úmrtí). Narazila jsem na ni náhodou, ale opravdu jsem si ji užila. Charlotta mi nevadila, i když překonat Elizabeth z Pýchy a předsudku se jí nikdy nepodaří :-)
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:35
Jane Austen román nedopsala, ale přesto je v něm cítit její rukopis. Čtení mě opravdu bavilo. Kniha byl dárek, která mě opravdu potěšil.
chegulina
  12. 10. 2016, 21:28
První půlka skvělá,ale potom,at si říká kdo chce co chce,jde z toho cítit,že to dopsal jiny autor.........
Steak
  12. 2. 2015, 11:47
Obsahuje spoiler spoiler Prvních řekněme ... sto stránek mě moc nebavilo, příliš jsem se v tom neorientovala, nikdo mi nepřišel sympatický ... v tu chvíli mě napadlo, že tohle bude asi první dílo Austenové, které ohodnotím třemi hvězdami. Nakonec mě to však (jako vždy) uchvátilo, ponořila jsem se do děje a vychutnala si to až do konce. Kdyby to napsal kdokoliv jiný, bylo by to na pět hvězdiček, ale jak už jsem se u jiné knihy zmiňovala - pět hvězd může mít pouze Pýcha a předsudek.

K ději se vyjadřovat nechci a nebudu, neboť ten je v Janiných románech druhořadý, vždy jde hlavně o charaktery postav. Charlotta mi nebyla až tak blízká, ale rozhodně mě nijak nezklamala, Sidney mi naopak velice sedl (jak už to u hlavních mužských postav z jejích románů bývá), mými nejoblíbenějšími postavami se však staly poněkud nevýrazné osoby, a to Arthur a slečna Adéla. Adéla si mé srdce získala hned svými prvními dvěma větami, které na mě velice zapůsobily ("Ráda pozoruji racky." ""Miluji lastury. Takové křehké - takové vykroužené ...) a dovršila to oznámením svého zasnoubení s Arthurem zakončeným slovy: "... zkrátka... já vím, že bude šťastný. Oba máme tak hrozně rádi chaluhy." Jak by mohl tenhle pár na někoho nepůsobit jako z úplně jiného světa?
katheriin
  28. 2. 2014, 21:59
Příběh se odehrává ve městě Sanditon, což je vlastně lázeňské město. Sem přijíždí i hlavní hrdinka na svůj první výlet bez rodičů. Samozřejmě s dohledem. Hlavní hrdinka poznává velmi různorodé typy lidí a koupání v moři. A samozřejmě i velmi zajímavé muže. Jak jinak, že?

Na této knížce je zajímavé, že ji Austenová nedopsala, protože byla hodně nemocná. Dokončili jí jiní autoři.
yvona
  18. 5. 2013, 21:26
Sanditon měl být v pořadí sedmým románem Jane Austenové, ale autorka už ho nestačila dokončit. Když počátkem roku 1817 začala psát jeho první kapitoly, byla vážně nemocná a zbývalo jí necelých šest měsíců života. Rozsáhlý fragment rukopisu se jmenoval Bratři (The Brothers), pozdější název Sanditon prosadila rodina spisovatelky. Nedokončený román se stal výzvou pro spoustu obdivovatelů Jane Austenové. Zřejmě nejlépe si vedla autorka, jejíž pravé jméno není jisté. Nejprve se pod rukopis nepodepsala vůbec, později používala jména Anne Telescombeová nebo Marie Dobbsová.

Zuzanka89
  16. 3. 2013, 21:07
I když méně známá kniha od Jane Austen, u mě jednoznačně na prvním místě. Hned bych si ji přečetla znova, Charlotta mi byla velice sympatická. Jednoznačně doporučuji :)
PrincessLeia
  18. 1. 2011, 19:46
Moje nejoblíbenější kniha od Jane Austen i obecně, kterou dokáži přečíst za jediný den, když k tomu mám příležitost. Ráda si pročítám i vybrané části, abych si situace mohla znova a znova představovat a užívat si jejich překrásnou atmosféru. Doporučuji každému, kdo dokáže ocenit sílu citů a zároveň si potrpí na kvalitní literatuře. O zásadové dívce, která je všechny díky lásce dokázala porušit, ať už se tomu bránila sebevíc.
Kachniczka
  10. 8. 2013, 20:43
Srovnatelná s Pýchou a předsudkem :) autorce se podařilo udržet si styl Austenové a kdybych nevěděla, že ji nedopsala Austenová ani bych si toho nevšimla. Brilantní :)
MichaelaH
  28. 2. 2013, 17:57
Do této doby byla má nejoblíbenější knížka Pýcha a předsudek, ale po přečtení ji musím přeřadit na druhé místo. Všechny pocity, které Charlotta prožívala jsem prožívala i já. :) Když se objevil pan Sidney bylo mi hned jasné, že budou spolu, ale pro jistotu jsem se koukla i na konec..:D
zanuli
  29. 1. 2012, 16:48
Z počátku mě kniha moc neoslovila,chvili mi trvalo než jsem se zorientovala ve jménech všech postav a měla jsem trochu nutkání knihu odložit. Potom se však objevila postava mladíka Sidneyho a kniha se mi začala opravdu líbit. Musím ale poznamenat,že dílo Pýcha a předsudek od této autorky se mi líbilo více. Určitě po nějaké její další knize šáhnu...