Originální název: Cause Celeb

XYZ - 2014
ISBN: 978-80-7505-017-5

XYZ (2014) 978-80-7505-017-5 320
Aurora (2003) 80-7299-064-0 309

Ještě předtím, než se proslavila svými romány o Bridget Jonesové, získala Helen Fieldingová uznání za svou první knihu, ke které ji inspirovaly zkušenosti z doby, kdy v Africe natáčela dokumentární filmy pro humanitární organizaci "Výpomoc smíchem". V knize spojila dvě zdánlivě neslučitelné věci - kult celebrit, jednu ze západních obsesí, a utrpení třetího světa - a s notnou dávkou břitkého humoru vytvořila poutavý příběh, stejně vtipný a přitom inteligentní jako jsou knihy o Bridget Jonesové.

antoniana
  20. 9. 2016, 9:43
Celebrity pro Afriku jsou zajímavým počinem, autorka vážně čerpala ze svých afrických zkušeností, protože popisy, jak tábor pro uprchlíky funguje, jsou velmi realistické. Většina příběhu je vyprávěna ve dvou časových liniích - hrdinčin pobyt v Nambule a její předcházející život v Londýně, který jí do Afriky zavedl. Musím se přiznat, že více mě bavila africká část, ta londýnská o vztahu Rosie s Oliverem byla někdy hodně frustrující. Oliver mi připomněl Daniela Cleavera z knih o Bridget, je to takový jeho předchůdce. Rosie ale rozhodně není Bridget, i když vkus na chlapy mají podobný. Celkově je kniha místy dost vtipná i sarkastická, ale něco mi tam prostě chybělo.