Originální název: How I won the war

Argo (2008) 978-80-7203-968-5 461
Knižní klub (2006) 80-242-1660-4 284
Knižní klub (1994)
Naše vojsko (1985) 28-063-85 256

Nesmrtelný válečný román z roku 1963, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody, si od svého prvního českého vydání získal řadu příznivců i u nás a stal se knihou, kterou lze bez váhání označit za kultovní. Ač svérázný důstojník zůstává na stránkách příběhu naivně přesvědčen o bezpodmínečné oddanosti své jednotky, je stále více zřejmější, že zásady vojenské taktiky se tu spíše než v boji za Krále a Vlast uplatňují při zápolení o zdroje alkoholického či erotického uspokojení. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání - válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit. (Založil/a: skjaninka)

Patrick Ryan Patrick Ryan
*??.??.1916 - †??.??.1989

vladislaus
  22. 11. 2011, 15:16
Také jsem zklamán. Slabý odvar Švejka. Kniha je spíše soubor povídek na téma válečné zážitky. Každá kapitola povídka je ukončena zábavnou pointou. Jinak to k popukání ani není. O válce bylo napsáno spousta lepších knih.
janeicka
  3. 7. 2014, 8:27
Příhody poručíka Goodbodyho jsem nedávno dočetla počtvrté, a věřím, že se k nim určitě ještě několikrát vrátím. Kniha se čte sama a některé příběhy jsou nezapomenutelné - Afghánci, boje v Africe, ale hlavně lekce kriketu v Řecku :-) Příjemná oddechovka, rozhodně mohu doporučit.
ForFreedom
  17. 5. 2011, 18:06
Poněkud přeceňované, zdá se mi. Vtipná kniha, bezesporu, ovšem většina komických příhod nemá šanci čtenáře hlouběji překvapit a ujistit ho o sofistikovanějším propracování. Osobně jsem čekala mnohem víc, než mi bylo nabídnuto - kniha se čte krásně, rychle, plynule, nicméně v každé kapitole se vlastně čeká jen na Ernestův osudný omylný krok, kterým způsobí ve své tvrdohlavé dobré víře "katastrofu" či faux pas - což je po čase průhledné jak igeliťák. 3,7/5
Blondi
  11. 7. 2013, 21:24
Naprosto bombastický - bylo mi jedno, jetli jsem v metru nebo v autobuse - smála jsem se furt. A nejlepší bylo, když ke mě přišel v autobuse starší pán a povídá: "Já když vidím, jak se smějete, nečtete náhodou, jak Goodbody vyhrál válku?" =D A to jsem knihu měla zabalenou v novinách . . . doporučuji všem, nejen pro zlepšní nálady!
VerenaLord
  22. 1. 2016, 13:00
Prvotní nadšení velice záhy opadlo a dostavilo se jen to pověstné ,,už to musím dočíst". Kniha je sice vtipná, ale jen místy, a nejvíce asi během prvních stran. Čím více jsem se nořila do knihy, tím více nadšení opadávalo, humorných míst ubývalo, až jsem nakonec odpočítávala strany do konce. Škoda, asi to není můj šálek kávy. Jinak kniha je dobře čtivá, neurazí, nepotěší, ale také je příjemnou odpočinkovkou.
xerdsfsd
  11. 5. 2014, 6:23
báječná kniha s protiválečným a protivojenským nábojem, trochu lehčí nežli Švejk, ale stejně působivá
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 10:29
Obsahuje spoiler spoiler Psáno z pohledu úslužného poručíka Goodbodyho z britské armády, který se snaží navrátit do své dvanácté čety Čtvrtého mušketýrského důstojnost a vznešenost. Samozřejmě se mu to nedaří a jeho naivita skýtá četné možnosti pro pobavení.
Poručík Goodbody pracoval jako účetní, a narukoval s jediným cílem: pomáhat a chránit vlast. Odmítá si připouštět, že by válka mohla znamenat jen válčení o pití a snadné navazování vztahů s ženami lehkých mravů.
Nejprve se s ním potkáváme, když líčí svůj postup v armádě, podle něho za své výborné výsledky. Pravdou zůstává, že si ho přehozovali z jednoho oddělení do druhého, neboť objevil vždy nedostatky. První nedostatek objevil ve výplatní listině, kde bylo uvedeno více mužů než je v skutečnosti - velitel si přivydělával bokem. Druhý nedostatek zahrnoval skladníka, který zásoboval nejen vojáky, ale i svou domácnost. Třetí nedostatek zaznamenal Goodbody v kuchyni, kde si kuchař odkládal jídlo i pro svou domácnost. A tak se voják Goodbody dostal do důstojnického kurzu a stal se z něho poručík, který svými dlouhými proslovy a postoji k válce dováděl "své vojáky" - dle jeho slov - k šílenství.

Goodbody procestuje Afriku, Řecko, Francii a Německo. K jeho smůle se mu pokaždé stane něco nemilého, př.: Goodbody měl v Řecku osvobodit nemocnici od naléhání ELASu, řecké organizace, která neustále vyprovokovávala nepokoje. Odhodlaně se vypravil i se svými muži za cílem, ale cestou se ztratili, protože místní malí kluci jim měnili značky. Když se konečně probojoval se svými muži do nemocnice, zjistil, že v nemocnici panuje klid a nikde nejsou žádné uvězněné sestřičky. Ukázalo se, že vrchní sestra je velmi rázná dáma a rychle ho vypoklonkovala ven, stejně tak jako velitele ELASu.
svenny
  7. 11. 2012, 14:57
Je to spickova kniha. Tak jako tyhle pribehy me rozesmaly snad jen knihy pana Jirotky a pak kniha Tri muzi ve clunu.
Trochu me mrzi, ze jsme se ve skole ucili o samych valecnych truchlohrach, ktere mi notabene pripadaji vsechny o tom samem, a tuhle ojedinelou humornou knihu - de facto jiny pohled na to same - jsme nejak vynechali. Tim nechci nijak snizovat kvalitu povalecne prozy, ale proste se mam moc rad na to, abych o tech hruzach jeste cetl romany - dejepis a moje predstavivost mi staci, dekuji pekne.

Kazdopadne tahle kniha jednoznacne stoji za precteni!
Bred
  6. 12. 2011, 10:31
Moje generace už na vojnu nemusela, ale co mi vyprávěli starší, tak to v armádě asi tak nějak vypadalo. Velel někdo naprosto nekompetentní, šlo hlavně o to se někam ulít, a když už byl člověk donucen něco dobývat, tak jen pro chlast a d*vky... A jinak velmi hezky napsané, a taky ne tak úplně nereálné.
Babsi
  21. 1. 2014, 13:37
Nejlepší knížka z válečného období, co jsem četla. Mnoho lidí tady ji srovnává se Švejkem, mě to tak (bohudík) nepřipadá, protože Švejk není můj šálek kávy.
U knížky jsem místy téměř brečela smíchy . Sice to není moc autentický popis války, ale je to skvělé odreagování.
schumick
  17. 3. 2013, 10:19
Obrovská porce humoru a zábavy.
Kombinace švejkovské sedmé roty, které velí Rimmer z Červeného trpaslíka.
Celá knížka je soubor dvaceti příběhů a každý z nich pro mě končil slzením od smíchu. Jedinnou vyjímkou byl most u Remaggenu, kdy je čtenáři připomenuto, že čte přeci jen "válečnou" literaturu.
Každopádně doporučuji.
lidus
  2. 11. 2014, 16:29
Buď už ztrácím smysl pro humor, nebo se mi kniha netrefila do vkusu. Že by byla zrovna k popukání, to říct nemůžu. Je to taková odpočinková četba do autobusu, docela úsměvná, ale nic světoborného.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:58
Tahle knížka mi dala zabrat, už když jsem ji zkoušel číst poprvé. Asi v devatenácti. Tehdy jsem přečetl snad čtyři kapitoly. I tentokrát mi to dalo práci dočíst. Je to fajn, opravdu vtipné, ale je to stále stejné. Goodbody je guma bez přirozené inteligence, a tak všechen humor plyne z rozdílu v jeho vidění světa a pohledu všeobecně objektivního. Jsem rád, že jsem to přečetl, ale popravdě nevím, jestli se k tomu ještě vrátím. To si dám raději Švejka.
Maty38
  8. 10. 2014, 12:13
Jedna z nejvtipnějších knih jakou jsem kdy četl. Některé pasáže, např. "výkup exkrementů", jsou naprosto geniální a lehce dovedou člověka k slzám smíchu. Vřele doporučuji!!
terrafelix
  26. 6. 2016, 8:57
U mě dobrý. Lehké, humorné a hlavně psáno očima Goodbodyho, který všechno vidí tak trochu jinak, než jak to doopravdy je. Pravda, některé pasáže jsou trochu slabší a bez akce. Kdo se na knížku teprve chystáte, vůbec ji nesrovnávejte se Švejkem. Podle předchozích komentářů jsem ráda, že nejsem jediná, komu Goodbody připomínal spíš A.J. Rimmera z Červeného trpaslíka. S tím rozdílem, že Goodbody není lstivý ani posera :-D
Je to spíš čtení na relax po práci, nic složitého ani dlouhého.
MM1979
  30. 5. 2016, 20:29
Tak to byla opravdu bomba! Takto jsem se dlouho nezasmál! Můžu jen doporučit. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu tak moc bavit u knihy z roku 1963! Přečteno (zlhtáno) za dva dny (větší důkaz spokojenosti neexistuje :-)).
cholstik
  21. 7. 2011, 11:16
Tak tato kniha je velice vtipná, hodně mě rozesmála, a taky ukázala satirický pohled na druhou světovou válku. Čte se rychle, jednoduše a dá se přečíst i na jeden zátah.
lc4u
  16. 10. 2016, 17:20
Skvělá knížka poněkud švejkovského charakteru "po anglicku". Některé kapitoly mají tak absurdní pointu až jsou geniální, jiné už jsou o poznání slabší, ale třeba já se nenudil u žádné z nich.
Kriket, chlast, děvky, exkrementy, afgánci a montonská mutace říčních krys dřevožravých - pan Ryan uměl udělat z mnohdy něčeho nepodstatného něco úžasně čtivého.
epOs
  14. 6. 2013, 20:53
Jedna z mála knížek z povinné četby, kterou jsem si zamiloval. (rozhodně doporučuju i divadelní hru, všichni jsme se řezali tak, že z nás málem zbyla jedna velká hromada mletýho)
Neferit
  12. 5. 2011, 9:46
Jakkoliv jsem většinu knih z probírané látky v literatuře bytostně nesnášela, tak tohle jsme neměli ani jako doporučené a přečetla jsem to jedním dechem. Nikdy nezapomenu na scénu, kde se dva důstojníci dohadují, kdo má lepší zubní protézu. Rozhodně doporučuji!
Saladin_hk
  3. 3. 2011, 23:11
Jak jsem vyhrál válku směle soupeří s Třemi muži v člunu o titul Nejvtipnější kniha, co jsem kdy četl. Jestli se Vám stává jen málokdy, že vás kniha rozesměje tak, že Vám tečou slzy, zkuste tuhle. Úspěch zaručen. Wir müßen die TAJNÉ KÓDY schovat!!!
kusma
  12. 1. 2011, 14:57
Neuvěřitlně vtipné. Goodbodyho budete milovat a jeho věrné vojáky taky, některé pasáže jsou nezapomenutelné. Kniha, kterou si nepřečtete jenom jednou.
jurajkukurica
  30. 8. 2010, 1:19
Nejvtipnější kniha jakou jsem kdy přečetl. ERnest Goodbody je nejvetší frajer, jeho schopnost dostat se z beznadějné situace do ještě beznadějnější je naprosto geniální a při tom všem si zachovává veškerý svůj důvtip a sebevědomý. Zkrátka výborné, věrní beduíni!!!