Originální název: The Egg and I

ISBN: 978-80-7203-978-4

Argo (2008) 978-80-7203-978-4 268
Vyšehrad (1989)
Práce (1979) 24-030-79 288

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a zančně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury.

Introvert
  8. 3. 2014, 8:33
Moc fajn čtení, dnes už vlastně klasika. Bavila jsem se; chvilku se mi zdálo, že by se mi takový život docela líbil, farma, slepičky, být svou vlastní paní... Ale ono je to spíš tak, že tam vládnou ty slepice (a manžel). Tak nic, zůstanu v Plzni :-))
Ghoulman
  12. 6. 2016, 14:23
Když už člověka potká v životě nějaké neštěstí, není špatné to brát z té lepší stránky (nebo napsat román o tom, jak to všechno berete z té lepší stránky). V tomto případě chápejte neštěstí jako „odvleknutí“ autorky šáhlým manželem na odlehlou farmu, kde vám společnost dělají maximálně tak (věčně problémové) slepice a pár (ještě problémovějších) sousedů. Velmi zábavné a uvolňující, nicméně všechna čest za trpělivost spisovatelky. Přiznám se, že kdybych já měl mít podobně aktivistického životního partnera, nejspíš bych to po roce manželství zabalil a nechal se raději dobrovolně zavřít do blázince.
Ariko
  14. 11. 2014, 19:49
Skvělá kniha. Relax a pohoda, i když žít na podobném místě jako Betty, tak se asi zblázním. Smekám před její odvahou a vytrvalostí :)
rt12
  16. 2. 2015, 15:20
Nevím po kolikáté tuhle pohodovou záležitost čtu. Co je ovšem zajímavé, že mě vždy nejen pobaví, ale překvapí jak se na stejné věci dívám jinou optikou s přibývajícím věkem.
soniaf
  25. 7. 2012, 23:30
kniha mne vysloveně nezklamala, ale čekala jsem více. Nakonec ale zasloužených 80%. Četla se dobře, děj měl spád..."Bettynka" do ní vložila velký kus sama sebe a její osobnost je mi hodně sympatická, hlavně proto se mi kniha líbila. Jo a s jejím manželem bych na slepičí farmě nevydržela ani rok.:-D
Pend
  19. 6. 2013, 6:23
Jako oddychové čtení je to moc dobrá volba. Ale na Herriota, Gordona to nemá. Kromě toho mi americký humor připadá trochu vzdálený, takže některé pasáže mi nepřišly zrovna vtipné. A mít za sousedy Kettlovy asi není o co stát.
PeťkaW.
  24. 2. 2013, 15:53
Pro každého, kdo potřebuje vypnout, číst naprosto nenáročnou literaturu, nijak nepřemýšlet nad dějem nebo nějakými filozofickými myšlenkami, je Vejce a já jako stvořené. Mám před sebou státnice, jsem uprostřed povinné četby a psaní bakalářky a tohle pro mě bylo naprosté vysvobození, díky kterému jsem mohla vždycky alespoň na chvíli přes den vypnout. V tomhle směru je kniha opravdu dokonalá. Žádný převratný děj, zápletka, jen vyprávění o životě na farmě, vtipné historky z každodenní rutiny, úžasně ironický smysl pro humor autorky, který mi je velmi blízký... tím vším si mě kniha získala. Určitě po ní v budoucnu ještě párkrát sáhnu. Doporučuju každému, kdo si potřebuje odpočinout od velké literatury i svého vlastního života :)
Pim
  1. 5. 2013, 20:45
Moje první McDonaldovka. Pár let jsem měla pocit, že se mi víc líbila Co život dal a vzal, ale po čase jsem se vrátila k Vejci a dost jsem se nasmála. Líbily se mi vzpomínky na dětství a babičky. Přímé a veselé líčení sousedů už na slepičí farmě, ale také vlastních nezdarů.... Možná i s mým měnícím se věkem vnímám obě knihy jinak - asi se teď zasměju víc.
ribička
  12. 9. 2010, 11:51
Souhlasím S MONINI. Nic převratného, to rozhodně ne. Ale když zrovna nemáte chuť číst o postapokalyptickým světě, nechcete nahlížet do hlavy duševně rozervaným hrdinům a jste si zrovna jistí svou sexuální orientací, tak je to určitě ta pravá knížka. Prostě taková příjemná nenáročná oddechovka, ovšem výborně napsaná.
chrispe
  14. 10. 2012, 21:54
Čekala jsem, že se mi ta kniha bude číst lépe. Tak nějak jsem věděla, do čeho jdu a tudíž s příběhem, který je bez spádu jsem neměla problém. No... Betty mi bylo chvílemi hodně líto a žít se sobeckým Bobem bych nechtěla ani náhodou. Tak aspoň, že ji zbyl ten humor (který jsem moc nezaznamenala) a sarkasmus. Původně jsem si chtěla přečíst i "Co život dal a vzal", ale teď už nevím, jestli k tomu budu mít chuť.
Buřinka
  26. 7. 2016, 13:28
Tato kniha byla klasika snad už před 20.ti lety kdy jsem ji četla. Tenkrát jsem považovala za plus, mít tuto knihu přečtenou (slušelo se to), rozšířit si obzory a zasmát se. Dnes se mi to vrací i s úroky. Desetiletá dcera je slepicemi posedlá (to není vtip) a jestli ji to nepřejde, tak vím co bude studovat :-) Kdyby mohla, pěstovala by pipky i v paneláku (jednou slípku chytla venku donesla ji domů, přiznala se mi asi po roce. Syn ji přesvědčil, aby ji honem odnesla ven než se rodiče vrátí...). Doporučuju :-)
Blueberry
  17. 12. 2014, 19:05
Toto se ke mě dostalo před lety jako audiokniha a moc se mi líbila. Pamatuju si, jak to poslouchám v létě v autě, aby mě nikdo nemohl vyrušit. Docela psina, musím dodat.
Manon
  28. 11. 2013, 23:35
Ze všech jejích knih má neoblíbenější. Člověk neví jestli se smát nebo ji litovat, ale úsměv zvítězí a to hlavně díky jejímu nadhledu.
Karolína.K
  11. 10. 2013, 13:52
Skvělá kniha, která mě v některých místech donutila k slzám smíchu. Životní příběh ze slepičí farmy má mnoho autobiografických prvků autorky. Doporučuji k přečtení.
Sacrifice
  20. 11. 2016, 19:38
Tak takhle tedy vypadají biografie. Ony jistě mafiánské biografie jsou jiné než biografie žen drůbežářů, takže bych si teoreticky mohla postěžovat, že mi tam trochu chyběl děj a přemožení zla (případně dobra). Nedá se tomu odepřít, že to bylo lehké, vtipné a čtivé. Sem tam se člověk dočte i nějakou moudrost, tahle o venkovanech je má oblíbená:
„K svému velkému zármutku jsem zjistila,“ usrkla si vína, „že místní lidé jsou skutečně prosté děti přírody a jací jsou, takovými si přejí zůstat.“
colore
  4. 9. 2016, 22:42
No... nebylo to úplně špatný, slupla jsem to za víkend a nenudila jsem se.... ale taky jsem se ani jednou nezasmála, což je divný, protože já se tlemím pořád a všemu. Buďto je to zase jedno z těch přeceňovaných veleděl nebo tomu holt nerozumím a nejsem cílovka.
Alaglesia
  30. 3. 2014, 19:46
Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Zpočátku jsem ji četla s velkými rozpaky a příliš mě nezaujala. Nyní, když jsem ji dočetla z ní mám dobrý pocit a i přes počáteční rozpaky uděluji čtyři hvězdy. Líbí se mi, jak autorka dokázala popsat život na slepičí farmě. Vlastně celá kniha je jenom popis činností a každodenního života na farmě. Dialogy se zde mnoho nevyskytují. Některé pasáže a postřehy mě opravdu pobavily.Hlavně když autorka píše ve vší slušnosti, a pak tam střelí větu, že slepice jsou opravdu debilní zvířata. Potěšil mě závěr knihy, kdy to vypadalo, že se blízká na lepší časy a hrdinka se dostane do civilizace. Upřímně Betty obdivuju, že život v horách takhle zvládla.
bratr_jezek
  31. 10. 2013, 13:27
Pokud čekáte, vzhledem k nadšeným komentářům, že kniha je plná vtipných historek ze slepičí farmy, budete asi zklamáni jako já. Autorka má svérázný jazyk, občas podá vtipnou příhodu tak deníkovým zápisem, že se veškerá komičnost ztrácí, mnohem častěji používá knihu jako vzpomínání na to, co bylo, na meditování nad tím, v čem žije a na "vzdychání" nad svým manželstvím s Bobem. Podle různých poznámek máte pocit, že chápete, proč se s Bobem později rozvedla a najednou, překvápko, v další kapitole už s ním má dítě (takže to s tou jeho chladností a přezíráním nebylo asi tak drsné, že).
Raggen
  13. 9. 2012, 20:12
Moc příjemné čtení.. Vůbec jsem nevěděla co mám od knihy čekat a nakonec jsem moc ráda za to příjemné pohlazení po duši :-). Musím ale uznat, že já bych na slepičí farmě nejspíš nepřežila a asi i proto mě kniha tak bavila :-)
spookee
  15. 7. 2014, 11:13
nížka zahřeje, pohladí na duši, povznese nad běžné problémy a pokaždé, když v tichosti domova sakrujete nad tím svým klukem/chlapem/mužem přesvědčí vás o tom, že není nejhůř, protože jste ještě nechovaly slepice :)
Krásně napsané, realistické, čtivé
b.w.
  20. 3. 2014, 8:57
U této knihy nemohu pochopit její všeobecnou oblíbenost, byla mi doporučována horem dolem, ale pro mě to byla neskutečná nuda... Nebýt pobytu v nemocnici, zcela určitě jí ani nedočtu.
Limewithmint
  9. 10. 2012, 20:42
Knížku Vejce a já jsem četla...a to opravdu bez nadsázky nejméně 20x. Čtu ji zcela pravidelně už od dvanácti a stejně mě pořád baví. To jak Betty s humorem bere všechny útrapy života na samotě - nejdřív jsem si říkala - co kruciš má, je v přírodě, ale když jsem si uvědomila, že jí bylo jen 18 když se vdávala a byla zvyklá na šrumec, pak mi to je jasný. Nejraději mám rodinku Kettlových:) A vždycky si představuju matinku jak hopsá po verandě a plácá komáry nebo jak visí z okna za kotníky :) nehledě na to, že tam člověk najde spousty pravd, ač se některé záležitosti zdají býti poněkud zastaralé...a hlavně - mezi náma skunkama, smetana je smetana :D
kanybalka
  2. 3. 2014, 18:45
Trošku jsem na autorku naštvaná, že mě během pár desítek stránek tak navnadila, vyprávěla jednu příhodu za druhou a najednou skončila. Knížka se četla krásně, určitě si přečtu i další autorčiny počiny.
1307_A_0507
  17. 3. 2013, 20:15
protože jsem na knihu slyšela jen chvalozpěv, tak jsem byla poměrně zklamaná. Neřekla bych, že sršela humorem a vtipem, ale jako náhled do života na slepičí farmě, v téměř lidskou rukou nedotčené části Ameriky, byla poměrně čtivá.
Ver
  27. 11. 2012, 10:42
Vtipná a příjemná kniha, která potěší a zvedne náladu... Skvěle napsaná, takže se tato oddechovka čte velmi lehce :)
veronikamerika
  11. 4. 2013, 16:19
Kdyz jsem tuto knizku cetla poprve, mela jsem asi dvacet a nemela tuseni o tom, ze jednou za dvacet let budu mit slepice , kraliky a budu temer s nulovyma zkusenostma zacinat tak jako Betty , snit o koupelne a eletrice v kurniku . Jen na poprve se mi knizka zdala lepsi nez ted.
Francoa
  17. 3. 2013, 9:50
Knihu jsem četl v roce 1970, četla se mi velice dobře,humor pro mě spíše úsměvný.Autorka mi tenkrát nejvíce potěšila odstavcem,kde bábinka jim večer předčítala knihy a nejraději měli Zaneho Greye ,mého nejoblíbenějšího autora.
maddean
  19. 1. 2011, 9:24
Skvělá! Patřím mezi fanoušky oddechové četby, takže se mi velice líbila hlavně její pohled na všechny ty útrapy, které brala s humorem. Příjemná podzimní četba, která pohladí na hrnek čaje.
dreadie
  11. 4. 2014, 12:30
Perfektní oddychové čtení psané lehkou a vtipnou formou. Název mě dlouhou dobu odpuzoval, ale začetla sem se velmi rychle a příjemně se pobavila. Doporučuji.
Sweed
  18. 3. 2011, 10:09
Krásná a laskavá knížka. Po přečtení má člověk hezký pocit a úsměv mu vydrží po celý den, a to je velký důvod, proč takové knihy číst. Pro mě klasika, ke které se stále vracím a vracet se stále budu.
Kiki Nekvindová
  16. 6. 2016, 9:52
Tuto knížku jsem četla celkem dlouho protože tam byly celkem podrobné popisy ale někdy to bylo i velice zajímavé . Proto se nemůžu rozhodnout zda se mi knížka líbila nebo ne.
Roanna
  5. 4. 2013, 16:31
Přestože kniha byla napsaná už před téměř 70-ti lety, stylem psaní mi přijde neuvěřitelně nadčasová. Vždy se k ní budu ráda vracet, protože je velmi vtipná a čtivá. Některé pasáže byly sice nezáživné, nic to ale nemění na tom, že tahle kniha patří mezi mé nejoblíbenější oddechovky.
Moby
  29. 7. 2012, 20:42
Než jsem dostala knížku k Vánocům, vůbec jsem jí neznala. Takže jsem od ní nic nečekala a velmi se mi líbila. Hned jsem si zašla do knihovny pro další knihy Betty MacDonald.
Sassenkka
  1. 11. 2016, 19:51
Knížka se mi četla dost těžce a dlouho, ne vždy jsem byla úplně v obraze, co se zrovna děje. Ale bylo to milé čtení, často jsem se smála. Fajn :)
Žanet12
  2. 10. 2016, 19:38
Moc pěkná kniha. Byly momenty, kdy jsem dostávala záchvaty smíchu. A byly také momenty, kdy bych na místě Betty nejradši zabila jak jejího manžela, tak i jejich sousedy.
shinej
  27. 6. 2016, 16:03
Knihu jsem si vybrala podle kladných recenzí, ale docela mně to zklamalo. Slepice ... kuřata ... slepice ..... a k tomu občas i nějaký jiný děj.
diddu23
  7. 5. 2016, 16:03
Pribeh nema zadny spad. Clovek se sice pobavi nad velmi propracovanym popisem zivota na farme, ale posledni kapitoly uz ztracely i ten humor.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:20
Je to jen nejspíše osobní blok,.ale knihy psané dle vlastních zážitků formou deníku... nejsem schopna pojmout a nějak si jej užít. Chápu však, že v době kdy tato kniha vyšla, byl to obrovsku boom a dal spoustě ženám zajímavý pohled na svět.
tom.ranar
  12. 10. 2015, 11:11
Moje milovaná kniha o útěku do přírody a k prostému životu. Také ale trochu varování pro všechny, co by se o to chtěli pokusit.
Saskie Ieder
  14. 6. 2015, 12:51
Musím zde vyjádřit i názor středoškolačky. Když jsme narazili v látce na MacDonaldovou, byla jsem překvapená, že nikdo Betty nezná a ještě překvapenější, když se mně učitelka zaraženě zeptala, jestli mi to v této době a mém věku zdálo vtipné. Jistěže ano! Na Vejce a já jsem narazila už na základní škole a od té doby jsem knihu přečetla mnohokrát a pokaždé jsem se nasmála nad všemi rozmary Sporáku, přírody, manžela a sousedů, které musela Betty snášet. Nadšením z knihy jsem nakazila i svoje okolí a za všechny píšu jen: Bravo Betty, úžasná kniha plná chytrého a nenuceného humoru. :)
Vendelína
  26. 11. 2014, 9:59
Knížka Vejce a já mi byla vždy horem dolem doporučována jako velice zábavné čtení o životě.
Pro mě ale představuje dost nudné čtivo, kterým jsem se horko těžko prokousala. Vtipné to není. A Betty mě během četby neustálými povzdechy nad svým životem a manželstvím akorát štvala. Zároveň jsem z ní ale cítila takové blahosklonné "já vím stejně všechno nejlíp a beze mě by se to tu všechno rozpadlo" a to mě štvalo snad ještě víc.
Zkrátka:
Betty MacDonald a já?
To nejde dohromady.
janape
  15. 3. 2014, 15:45
Mám všechny její romány a musím říct, že se k nim vracím vždy, když si potřebuju odpočinout... autorčin humor je mi blízký, baví mě a uklidňuje... stále a stále...
kaaccca
  20. 2. 2014, 21:16
Já jsem taky slyšela jen chválu a byla jsem zklamaná. Chvílemi mi odbíhání od děje a vzpomínání připadalo jako Gillmorova děvčata, kecy kecy kecy hi hi ha ha ha, ale mi to směšné nepřišlo. Sem tam možná jsem se pousmála, ale vyloženě humorné to nebylo. Nicméně existují daleko horší knížky, takže za vyloženou ztrátu času to nepovažuji :)
hannah2000
  12. 7. 2012, 19:47
Nádherná oddychovka, vždycky mi spraví náladu. Děj je sice z minulého století, ale podstata života vdané ženské stále zůstává... :-)
aza
  4. 3. 2012, 14:20
Tahle kniha je obalená větším věhlasem, než si zasluhuje. Ano, je celkem čtivá a oddychová, ale to je asi tak všechno. Nabízí se spousta zajímavých historek, ale jejich účinek je oslabený autorčinou upovídaností a hlavně tím, jak všude cpe sebe - já vím, že je to autobiografie, ale v polovině knížky jsem už měla plné zuby té všudypřítomné nelichotivé nadsázky a nespokojenosti. A marně jsem hledala jakoukoliv pointu.
Barbora56
  15. 2. 2012, 21:39
Milá kniha, ale mě nezaujala. První a poslední kniha tohoto žánru, bohužel. Zkrátka potřebuju trochu dravější děj :-) Ale jako oddychovka se může líbit.
lucajda
  24. 12. 2010, 14:18
Mě se líbí, už dlouho jsem nečetla tak pohodovou knihu, oddechová, s spoustou ležérního humoru. tak trošku mi to připomínalo mé dětství na venkově na statku. Druhý díl už se mi ale až tak nelíbil, čekala jsem od něho víc.
monini
  5. 8. 2010, 16:02
Čekala jsem od toho víc... dostala jsem klasickou ženskou knížku, která je sice úsměvná a jaksi lehoučce se čte, ale po jejím přečtení si nesednete na zadek, nepřemýšlíte o ní a rozhodně vám nenaruší náhled na svět.... jiné knihy to umí