Co by bylo kdyby?

Co by bylo kdyby?

Academia - 2005
ISBN: 80-200-1297-4

Academia (2005) 80-200-1297-4 320

Tato kniha obsahuje příběhy o tom, jak se mohl v různých klíčových momentech změnit běh dějin. Její autoři patří k nejslavnějším světovým vojenským historikům; a líčí-li skutečně dobrý historik, co se nestalo, ale stát mohlo, musí zároveň popsat i to, co se skutečně stalo. Proto je tato sbírka historických esejů nejlepším průvodcem historií pro ty, kdo nemají trpělivost prokousávat se rozsáhlými monografiemi.

Gallienus
  24. 7. 2015, 18:40
Obsahuje spoiler spoiler Předkládání alternativní historie, z pera několika autorů, i tak se dá tato kniha hodnotit a není to vůbec zlé... Ono obecně zkoumání historie a jejího ubírání se různými směry je velice nedoceněné a proto, jsem rád za každou podobnou práci co se objeví. Sice jsem povětšinou nesouhlasil s cestami, které autoři v různých časových období zvolili, ale právě v tom je kouzlo celé myšlenky této knihy. Kapitoly o změnách historie v knize jdou od starověku až po Studenou válku, u některých se přiznám, jsem nikdy před přečtením ani nedocenil jejich význam, bohužel pro mě, nejsem tak vzdělaný, u jiných je to velmi jednoduché, poněvadž jsou tak známé a nás Evropanů se bytostně dotýkají. Mám-li vybrat kapitolu co mě zklamala musím bez váhání vybrat bitvu Teutoburském lese, je tu správně popsán popis Varových chyb a následky pro Řím, ale alternativní scénář byl špatný, vlastně skoro žádný, jenom přesné vyobrazení důsledku neromanizované Germánie. Ostatní kapitoly jsou dle mého soudu lepší, jedna z velmi dobrých je o předčasné Alexandrovi smrti a ta byla opravdu originální, neporažená Perská říše versus nově vznikající hegemon ve středomoří- Řím. Kniha stojí za přečtení, jedná se sice (pouze) o fikci, ale nesmírně zajímavou.