Originální název: Also sprach Zarathustra

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-375-7 304
XYZ (2009) 978-80-7388-147-4 300
Votobia (1995)
Odeon (1967)

Hlavní básnicko-filozofické dílo originálního německého filozofa (1844–1900). Formou aforismů, legend a mýtů formuluje základní teze své filozofie. Nietzsche zde rozpoutává celý ohňostroj rétorického a poetického umění. Dává jasně najevo, že člověk není cílem sám o sobě, ale že jeho posláním je „překročit sám sebe“. (Založil/a: Dryaada)

ForFreedom
  10. 4. 2012, 12:24
S Nietzschem se bohužel stále táhne jak smrdutý opar pachuť označení toho takzvaného duchovního otce nacizmu… Většina těch, kteří k tomu mají opravdu co říct to odmítají, ale stejně vám tahle pomluva a nactiutrhání někde v zadu v hlavě zůstane utkvěle sedět... Faktem je, že Zarathustra je nesmírně omamné a nadčasové dílo, které taky ve své době ovlivnilo nejednu nepokojnou mysl. Na druhou stranu je těžké si představit člověka, který by se těmi ,,výplachy“ řídil v jiné, než čistě abstraktní teoretické rovině a nakonec se tou svou nafouklou vůlí neudávil… Ale je to přehodnocující a silně obohacující dílo, to je asi bezesporu.
Tanmut
  29. 3. 2014, 10:43
V tom filozofickém hipsterovi, zarytém to antagonistovi jsem se rozhodně nezhlédl. Vše je mu protivné, kdečím pohrdá, nikdo mu není po chuti, přičemž každého přehádá, aniž by byl dán komukoli prostor rozumně oponovat; rozumem ostatně pohrdá též, všechno totiž ví mnohem lépe. Toliko k samotnému "hrdinovi".
Dílo je to rozhodně bohaté na myšlenky, které díky filozofickému kvasu nabobtnají, přetečou hrnéček a zaplaví čtenáře, který se jimi musí snažit prokousat, protože říct "Hrnečku, dost!" prostě nestačí; sám Nietzsche se v té kaši utopil. Ovšem s většinou těch plastických vizí popisovaných s příznačnou wagnerovskou pompézností se já prostě neztotožňuji: zřejmě nechci překonat člověka a nepatřím mezi vyšší lidi.
Nechám ostatním jeho ledově chladného medu, já raději "tu a tam trochu jedu: to dává příjemné sny."
pchmelda
  16. 3. 2013, 17:45
Bůh zemřel. Vykrvácel pod našimi noži. My všichni jsme jeho vrazi! Entita, která viděla vše, i nedostatky člověka, musela zemřít. Člověk nesnese, aby takový svědek žil. Pak nastala dlouhá doba zániku, válek a převratů. Slunce se zatmělo, moře vyschla, do zastaralých model se tlouklo kladivem. Vzniklé nebezpečí nás naučilo bojovat, poznat našeho ducha – donutilo nás být silnými, moudrými a svobodnými… Bůh je mrtev, vše je dovoleno.
Hledající
  15. 11. 2015, 16:20
„Člověk je cosi, co musí být překonáno.. člověk je most k nadčlověku“. Velice obtížné, ale přitom fascinující čtení této epické básně, která je psána archaickým jazykem (jako byste četli původní překlad Kralické bible) s mnohdy obráceným slovosledem a jinými „neobvyklostmi“, který navozuje dojem mystičnosti, kdy nejprve pátráte, jak byste to řekli dnes „ normálně“, a pak se teprve snažíte pochopit obsah (s rozdílným úspěchem). Čtení alespoň u mě vyžadovalo naprosté soustředění, mnohdy tutéž větu přečíst několikrát, přeložit do „normálního jazyka“, a poté se snažit pochopit obsah a jeho vyznění (tedy nejen viditelný slovní obsah) s doufáním, že jsem se alespoň trochu přiblížil myšlení autora. Přesto kniha přesto vůbec není nudná, nezáživná či odrazující od dalšího čtení. Naopak. Mezi řádky jako by občas vysvitlo slunce, když máte pocit, že začínáte rozumět, a to je opět pobídka nepolevovat. Chápu obsah tak, že Zarathustra (autor) se snaží poukázat, že se má člověk odpoutat od země, být sám sebou, maximálně využít svůj lidský tvůrčí potenciál, a být víc než dosud, být více než člověk – být nový člověk, „nadčlověk“. Aby přeťal okovy přikázání a poručenství, aby se sám rozhodoval, jednal a neustále se tázal sám sebe. Osvobodit se z průměrného stagnujícího člověčenství, směřovat k evolučně vyššímu stupni bytí – „nadčlověku“. Problém ale vidím v nedokonalosti člověka, jeho sklonu ke zlému a tudíž nedostatku pokory, resp. zneužití nově nabyté „svobody“ vyplývající z nového poznání, nedostatku respektu k „odlišným“, takže si nejsem jistý, jestli mě tato filozofie přitahuje, spíše ne. Naproti tomu už asi chápu, proč byl Nietzsche oblíbeným autorem Hitlera, ale nejsem schopen to posoudit zcela.
cmax
  22. 5. 2014, 10:53
Dnes a denně se setkávám s citáty s Nietzscheho podpisem a mnoho z nich jsem našel právě zde. A zjistil jsem, že téměř všechny jsou buď vytržené z kontextu, nebo představují myšlenky v knize důrazně kritizované, případně je někdo dalším rozborem zcela misinterpretoval. Diletantských vykladačů této filozofie s jednoduchými závěry chodí po světě opravdu mnoho. A nerad bych se k nim připojoval, proto pouze stručný komentář ke knize jako takové:

Ano, není to lehké čtivo, ale určitě nejde o snůšku nesmyslných žvástů, jak tu někdo zmiňuje. Při pozorném čtení je zde znát zcela logická struktura, příběhová i myšlenková.

Ačkoliv jsem si z knihy vzal dost, také nemůžu říct, že bych s obsahem obzvlášť souhlasil. Přecijenom jsem na jiném místě, v jiné době, kde máme desítky nových vědních oborů a řady klevetících pánbíčkářů už také značně prořídly. Zarathustru jsem si ale parádně užil - to pastelové vykreslení extrémů, přírodních sil, světskosti, svobody a jejich glorifikace. Zarathustra se jako vichr z hor řítí světem a strhává z něj vše nízké a povrchní. A tak to mám rád.

Také všechno hledání souvislostí bylo pestré a obohacující. Zjištovat, jaký měl Nietzsche vztah k rodině, jaký k čerstvě publikované evoluční teorii, k vlně romantismu a ke svým současníkům, k náboženství, jak se jeho filozofie vyvíjela a kam se v ní tento titul řadí, nebo jak vlastně vznikal. Prostě věci, které je ke čtení podobné knihy dobré znát. To všechno mě na pár měsíců příjemně intelektuálně vytížilo. A zároveň asi poznamenalo na zbytek života. Uf.