Koně se přece střílejí
Originální název: They Shoot Horses, Don´t They?
Poprvé vydáno celosvětově: 1935

Euromedia Group - 2005
ISBN: 80-86938-18-2

Euromedia Group (2005) 80-86938-18-2 174
Odeon (1976) 01-061-76 175

Zábavní pavilon je zalitý sluncem, na place se koná taneční maratón. Amerika i celý svět se zotavují z hospodářské krize, 30. léta jsou právě v rozkvětu a mladičký pár Robert Syverton a Gloria Beattyová se snaží taneční maratón vyhrát. Avšak členové tohoto páru jsou jako nebe a dudy, Gloria se Robertovi přiznává, že občas vidí své východisko jen v "ráně z milosti".
Nesluší se prozrazovat potenciálním čtenářům závěr knihy, a tak se před přečtením této knihy nedozvíte, jestli pár soutěž vyhraje a jestli se Glorii dostane "vysvobození". (Založil/a: Edgar)

Horace McCoy Horace McCoy
*14.04.1897 - †15.12.1955

alča87
  30. 7. 2013, 21:23
Po přečtení této knihy mi bylo opravdu hrozně. Do poslední chvíle jsem nevěděla kam příběh spěje. Zoufalství lidských životů stísněných na jednom tanečním maratónu. Robertův čin jsem ale bez váhání vnímala jako jeho vnitřní sílu, bylo mu jedno, jestli ho někdo odsoudí, prostě se tak rozhodl a vše má své opodstatnění. Zajímavé je odpočítávání, které spěje k rozsudku, na který jsem celou dobu čekala a který je na konci přeci tak jasný.
Skvělá kniha, kterou doporučuji, pokud chcete jednoduchý příběh, který je ale velice silný.
Reliance
  27. 5. 2015, 0:24
Nejlepší z celého toho příběhu pro mě byly poslední dvě stránky a ty by mi asi i stačily.. :) Glorie mi přišla dost nesnesitelná.. Ale myšlenka té knihy je dobrá, ta mě zaujala.. Jen postrádám to, že u postav se nešlo víc do hloubky..
lusk_lusk
  3. 12. 2012, 21:08
Mám pocit že pro povídky, novely a další krátké žánry z tohoto období odehrávajících se v Americe je snad povinností, aby ambice postav směřovaly k hollywoodské slávě. Možná je to jeden z nejjednodušších způsobů jak snadno naznačit touhu po „dobrém“ životě v generaci jednak postiženou dětstvím v zchudlé dříve střední vrstvě po hospodářské krizi a postižené jevem všeobecně rozpadajících se vazeb společnosti na prahu nové mediální doby (to je mimochodem bohatě naznačeno všemožnými až absurdními snahami organizátorů tanečního maratonu o zviditelnění a větší komerční úspěch). Pocit marnosti, který si hlavní postava odmítá připustit a na druhou stranu jeho protějšek jemu naplno propadl, je naprosto všudypřítomný a na jeho konci dochází k příhodnému prolnutí. Pro mne osobně je příběh jednoduše metaforou pro celou společenskou situaci (včetně hnutí za prudérní Ameriku, se kterým se v ještě zdegenerovanější formě často prostřednictvím médií setkáváme hojně dodnes). Díky krátkému formátu je kniha dobře „stravitelná“ a přesto že pro mne nepředstavuje nijak zásadní dílo, dva večery před spaním se jistě vyplatí jí věnovat. Má prostě své poselství, jehož velikosti a důrazu si autor ve své době ani nemohl být vědom, jelikož trend neuspokojivého společenského vývoje od této doby jen gradoval.
Preambule
  24. 8. 2014, 20:57
Náhoda mě svedla do cesty k této knize. Je to jednozátahovka, na jeden dech. Celý příběh, i když z 30.let je veskrze současný - i touhy hrdinů a snaha nějak "přečkat" určitou dobu mi přijdou podobné dnešku. Taneční maraton skvěle popisuje, jak to chodí ve všech těch reality show a jak se honí diváci na přiblblé televizní programy. Uspořádání textu taky potěšilo, zatím jsem nic s podobnou skladbou nečetla. Dílko příjemné, čtivé a navíc s tématem, co klade otázky. Vřele doporučuji.
SusanBlade
  9. 10. 2014, 12:02
Krátké čtivé dílo, ale od první stránky mi bylo jasné, jak dopadne :-( závěr jsem navíc očekávala dramatičtější, ne ta přímočarý...
bowiegirl16
  22. 2. 2014, 19:00
Aneb co všechno dokážou lidi vytrpět pro peníze. Fear Factor hadr. Hlavní hrdinka, která si přeje jedině zemřít, vám rozhodně náladu nezlepší.