Jak se dělá teorie

Jak se dělá teorie
Originální název: How to do theory

Karolinum - 2009
ISBN: 978-80-246-1672-8

Karolinum (2009) 978-80-246-1672-8 246

Poslední dílo čelného představitele tzv. recepčních studií Wolfganga Isera (1926-2007) je daleko více než pouhou příručkou určenou studentům humanitních věd. Interdisciplinárně pojaté teoretické přístupy v něm nejsou pouze vysvětlovány, nýbrž představovány jako nástroje intelektuální práce s literárními texty. Zatímco tzv. "tvrdé" jádro teorií v přírodních vědách je orientováno na formulaci zákonů, které slouží k předvídání vývoje procesů a systémů, "měkké" teorie v humanitních vědách, opírající se o metaforické pojmy, umožňují porozumět kultuře tím, že vytvářejí "mapy" ? struktury vztahů, v nichž jsou jednotlivá data srozumitelná. Vzniká tak historicky a metodologicky různorodý soubor teorií, jenž ve svém pluralismu umožňuje ukázat mnohostrannost umění. Moderní umělecký výtvor tak Iser nenahlíží jako samostatný estetický objekt, ale jako interakci mezi dílem, jeho významovým, žánrovými či historickými kontexty a vnímatelem. Kniha přináší reprezentativní výběr teorií a metod napříč humanitními vědami 20. století a originální výklad z pohledu jedné z jejich nejvýznamnějších osobností. (Založil/a: NeutrinoX)

Wolfgang Iser Wolfgang Iser
*22.07.1926 - †24.01.2007

venpazz
  3. 1. 2014, 16:03
Mnohem srozumitelnější než třeba Eagletonův Úvod do literární teorie. Dobře vyložené, některé kapitoly vážně zajímavé. Díky Iserovi jsem si setřídila ty střípky vědomostí, které se Eagletonovi podařilo mi předat. Doporučuji všem, kteří se zajímají o "měkké" teorie. :)