Špioni KGB

Špioni KGB

Jota - 2002

Jota (2002)

KGB, Lubjanka, moskevské ústředí — tyto termíny z období studené války jsou základními kameny jak současné špionážní románové tvorby, tak i dodnes přežívajícího mýtu o sovětské moci. špionážní síť SSSR celá desetiletí skrytě napadala vlády západních zemí, neúnavně získávala tajné vládní informace a šířila dezinformace. Její pracovníci však sami nikdy nehovořili ani o svém každodenním životě, ani o fungování organizace — až nyní. V této fascinující knize popisuje skupina agentů KGB svůj život a operace v klíčových světových městech a pohřbívá tak jednu z posledních legend o Sovětském svazu. Všechny příběhy nás zbavují naivních představ o neomezených schopnostech sovětské špionáže — ať již jde o frašku zmateného vystěhování Solženicyna do Evropy nebo o popis komplikovaných a nakonec zcela zbytečných příprav na vyzvednutí obsahu mrtvé schránky ve švédském Helsingborgu, přičemž se dozvídáme, že omylem došlo k záměně za dánský Helsingoer. Tito agenti nebyli ani hrdinové, ani zloduchové, ale svou svobodu a někdy i život riskovali při práci, jež jim skýtala spoustu dřiny a jen minimální požitky. Jejich příběhy zbavují špionáž pozlátka romantiky a ukazují nám, že i nejobávanější špióni Moskvy byli také jenom lidé. Helen Womacková pracovala od roku 1980 do roku 1988 pro agenturu Reuters ve východní Evropě, Skandinávii a Sovětském svazu. V roce 1990 začala pracovat pro moskevskou kancelář Independent. Žije v Moskvě.