Pouhých šest čísel

Pouhých šest čísel

Academia - 2004
ISBN: 80-200-1152-8

Academia (2004) 80-200-1152-8 196

Jak se přihodilo, že v jednom „okamžiku stvoření“ vznikly miliardy galaxií, černých děr, hvězd a planet? Jak se atomy seskupily - zde na Zemi a možná i na jiných světech – do živých tvorů natolik vyspělých, že mohou přemýšlet o svém vlastním vzniku a smyslu? Jaké jsou základní zákony řídící náš vesmír? Tato kniha přináší nejnovější objevy a pozoruhodné myšlenky, které mohou poskytnout odpovědi na tyto fundamentální otázky. Mezi hvězdami a atomy existuje hluboké propojení. V této originální knize Martin Rees názorně popisuje, jak právě šest čísel, určených ve velkém třesku, ovlivňuje základní vlastnosti fyziky vesmíru. Navíc, evoluce vesmíru je udivujícím způsobem citlivá na hodnoty těchto čísel. Kdyby některé z nich bylo „rozladěno“, nebyly by hvězdy a nebyl by život. Toto zjištění nabízí radikálně nový pohled na vesmír a naše místo v něm, stejně jako na povahu fyzikálních zákonů. Kniha je nezbytným počtením pro každého, kdo touží porozumět hlubokým silám, které utvářejí, krátce řečeno, všechno.