Originální název: Maminka

Albatros - 2016
ISBN: 978-80-00-04499-6

Albatros (2016) 978-80-00-04499-6 76
Albatros (2008) 80-00-02178-2 75

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Vjí, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu. (Založil/a: skjaninka)

Jaroslav Seifert Jaroslav Seifert
*23.09.1901 - †10.01.1986

Anael
  1. 9. 2012, 0:59
Seifert vzpomíná na své dětství, ohlíží se za tím, co mu zůstalo v paměti. Sbírka mi připadá jako poděkování rodičům, za to, že básníkovi umožnili prožít nádherné dětství. Pár básní je opravdu nádherných.
PeťkaW.
  22. 6. 2012, 22:23
Krásně, jemně napsané verše, plné skutečného lidského citu a lásky nejen k matce, ale i k obyčejným lidským radostem a strastem, které nás životem provází. Seifert je jedna z nejzářivějších postav české literatury, a to zaslouženě. Maminka je klasika, jež by si zasloužila ve školách mnohem větší pozornost, která je často dopřávána dílům, co mají (dle mého) mnohem nižší hodnotu a charakter.
Nantong
  16. 11. 2014, 19:19
I přesto, že nemám poezii moc v lásce, tato kniha mě bavila a dobře se mi četla. Vrátila jsem se ke knize dokonce dvakrát.
eliza
  3. 1. 2014, 12:36
Krásné cituplné verše plné vzpomínek na dětství v maminčině náručí, vonící mateřídouškou. Ačkoli by to mohlo vyznít sentimentálně, Seifertova sbírka rozhodně nepůsobí jako přeslazený kýč. Jde o opravdové vyznání velkého básníka.
Aurewen
  16. 2. 2013, 23:33
Klasický Seifert..Básně na povrchu o mamince, dětství, jakoby zprvu nechce přímo poukazovat na dobový kontext, ovšem většina básní je stejně smutná. Já mám ale nejraději báseň Cukrářský krám ;)
Cheny
  21. 2. 2012, 10:23
Myslím, že zde není moc co komentovat. Klasika české literatury, která snad nevybledne. Jen zmíním, že má neoblíbenější báseň je Mateřídouška.
mitulka
  13. 11. 2013, 17:29
Nádherné lyrické básně plné lásky k jedné osobě - k mamince. Ale není to jen maminka, kterou opěvuje - jsou to i dálky a touha po dobrodužství, vzpomínky na dětství, kdy rodina nebyla příliš bohatá, ale bohatství právě spočívalo v rodinné soudržnosti.
Vojtěch Kunc
  1. 9. 2016, 22:03
Maminka opravdu není pro mě. Mám rád některou poezii - např. knihy Kytice nebo Evžen Oněgin se mi líbily. Ovšem tato intimní lyrika mě pouze nudila a nemohu se zbavit dojmu, že tyto verše by mohli zůstat jen pro Seiferta. Jednu hvězdičku dávám za některé vcelku hezké básně a druhou za to, že tomu nerozumím a z intimní lyriky to asi opravdu patří k českým klenotům.
Wookie Morrowindová
  22. 3. 2016, 0:01
"Byl květen, kvetly kopretiny.
Hudebníci na čele pot,
vylili občas z trubek sliny
a obraceli stránku not."