Mluviti pravdu

Mluviti pravdu

Podtitul: Brutální román o lásce k životu

Originální název: Mluviti pravdu
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-905581-2-0

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-905581-2-0 432 Nakl. Gekko
Smart Press (2008) 978-80-87049-23-5 423

Mluviti pravdu aneb Brutální román o lásce k životu - je životní příběh Bernarda Marese, který vyrůstal v sirotčinci, působil jako řidič jednotek SS, viděl koncentrační tábory a umírající vězně, aby se později v jiné době a v jiné etapě svého života ocitl ve vězení coby politický vězeň. Celým jeho životem se prolíná láska ke krásné Sophii, kterou se ve stáří rozhodl konečně znovu najít a k tomu mu osud do cesty poslal mladého spisovatele, který toužil zapsat jeho příběh do této knihy. (Založil/a: skjaninka)

marta-b
  5. 4. 2010, 18:37
Úžasně pravdivá a moudrá knížka. Původně jsem si jí šla jen prolistovat, jestli si jí přečtu, ale prvních pár stránek mě chytlo tak, že jsem ji přečetla skoro jedním dechem. Z příběhu jednoho starce se stal deník jak jeho samotného, tak i autora, který prý kvůli tomu, co psal, skončil na nějaký čas v blázinci. Netuším, jestli je celý příběh fikce nebo ne, ale každopádně to byl dost silný příběh. A myslím, že mám nového oblíbence mezi autory :o)
ondrasek
  24. 6. 2015, 7:59
Bernard Mareš prožil zajímavý život. Do jeho životního příběhu jsem se snadno začetl a při čtení mě rušily pouze spisovatelovy vsuvky ze současnosti, bez těch bych se klidně obešel. Taky bych se obešel bez natahovaného konce, kde bylo spousta filozofování a nic moc se nedělo.
Ale jinak ok, lepších 60%.
Hledající
  6. 7. 2011, 9:48
Přemýšlel jsem, jestli J. Formánek dokáže po "Prsatém muži..", který byl opravdu skvělý, napsat ještě něco lepšího, jestli ještě dokáže "zdvihnout laťku" sám sobě a čtenáři nabídnout stejně dobrý "dezert" po "hlavním chodu" (Prsatém muži..)...dokázal to knihou, která člověka "vcucne" do děje hned na počátku, a pak to je již neuvěřitelná jízda, kde se střídají vrcholné gradace s klidnějšími pasážemi, bez existence jakéhokoliv hluchého místa, s výborně propracovanými a hlavně uvěřitelnými postavami. Knihu jsem četl asi před 2 lety, ale pořád mě při vzpomínce na ni zamrazí..jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl.
dejw
  16. 2. 2013, 19:43
Opravdu skvělá kniha, nemohl jsem se od ní odtrhnout - strhující příběh plný překvapivých zvratů. Líbí se mi taky autorův styl psaní - způsob jakým líčí i ty nejbrutálnější události. Rozhodně doporučuji!
Kebab Bursa
  4. 12. 2012, 7:57
Občas jsem autorovi jeho příběh nevěřil, přestože byl velmi čtivý a solidně nás provedl minulým stoletím. Zkrátka toho na jednoho člověka bylo opravdu moc. Ač jsem starý sprosťák, ta přemíra sexu mě rušila.
Alaglesia
  11. 7. 2015, 20:30
Tak já teda nevím. Formánka mám ráda, tenhle příběh mě strhl hnedka v úvodu, ale potom jsem měla s některými pasážemi opravdu problém. Sám autor je komentuje, že se mu píší těžko nebo neví, jak příběh uchopit. Každopádně příběh Bernarda Marese je opravdu silný a až neuvěřitelný. Fascinovalo mě, co člověk všechno během života vydrží a jeho láska k Sophii. Myslím, že je v knize i vykreslena skvěle doba. Především očima člověka, který si to vše prožil - ne že o tom jen slyšel.
kingmaker
  15. 5. 2012, 18:33
Ta kniha má úžasný příběh. Nevím, jestli si Formánek postavu Bernarda Marese vymyslel a nebo, jestli ho opravdu potkal, ale každopádně klobouk dolů. Je to úžasná postava, životná a žijící, krutě semletá kolem dějin. Voják SS, Rudé armády i československé armády, tajemník krajského výboru strany i dlouholetý vězeň, poslední propuštěný válečný zajatec. Prožil toho na deset životů. Tento děj je tedy úchvatný. Co mi ale nesedí, a nesedělo mi to ani u Prsatého muže, to jsou autorovy úvahy. Připadají mi podivně dětinské a nedokážu v nich mnohdy najít myšlenkovou linku. Přijde mi to, že to mnohdy neví ani autor. Je to škoda, myslím si, že takový příběh by si zasloužil lepšího autora. Ale pokud si autor Bernarda Marese vymyslel, pak odvolávám svá slova, protože stvořil úžasnou postavu.
HelenaH82
  5. 8. 2013, 20:50
Kniha je skvělá, čtivá, ale zda je psaná podle pravdy? Nevím a pokud ne, působil na mě rušivě fakt, že je uvedeno, že ano. Pravidelně jsem přemýšlela, zda je možné, aby se věci takto staly.
dollyk
  13. 9. 2016, 9:50
Příběh esesáka, který byl normální. Já nemyslím, že je to obhajoba těch lidí uvězněných v systému, mám spíš pocit, nebo chci mít, že je to příběh člověka, jeho schopností a možností přežít ve zkaženém a nemocném světě. Jinak skvělá kniha.
Plisek
  23. 7. 2012, 15:08
Neuvěřitelný příběh o neuvěřitelném člověku. Kniha Vás jednoduše vtáhne a nepustí do poslední stránky. Po přečtení se u mě v polici kniha zatím dlouho neohřála, neustále putuje mezi mými příbuznými a přáteli.
vlastavlas
  2. 6. 2014, 20:51
....jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední roky četla....jedním dechem...a vtažená do děje....
jethro.tull
  4. 1. 2014, 20:06
Nádherný příběh, nádherná kniha, kterou mi nezkazil ani sám autor svými podle mě leckdy zbytečnými kurzivami. 90 %
kouba.kubikula
  23. 11. 2013, 0:27
Josef Formánek má o životě co sdělit a styl jeho sdělení vnímám jako neotřelý, hravý a hodně mě baví také grafická úprava, jako dokreslení příběhu. Na druhou stranu na mě ovšem z této jeho knihy dýchlo občas příliš mnoho deprese, pocitu, že člověk je vláčený osudem a že na životě jako takovém lze někdy nalézt jen málo světlých míst. Pro mě je kniha Mluviti pravdu takový maniodepresivní příběh, který čtenáři občas naznačí smysl života, přitom ho ale povětšinou vleče bahnem zmaru...
A co ty nanomilimetry, Josefe? :-)
Tomas Hlavsa
  13. 12. 2015, 22:44
Další kniha Josefa Formánka, od kterého už mám na svém kontě knihu Prsatý muž a zloděj příběhů. Byl jsem zvědavý, jak pojal svůj další výtvor, když očekávání čtenářů jsou už vysoká a autor musí obhájit svoji pozici na trhu a svoji kvalitu. Myslím, že se podařilo, obojí.
Nevím, jaký máte názor na podtituly. Obvykle mají vyjasňovat něco, co není zřejmé z názvu, mají něco naznačovat, něco podsouvat, možná interpretovat, snad nalákat, ovšem často zajisté šokovat. Ze všech těchto důvodů mám k podtitulům nedůvěru a tak jsem chvíli přemýšlel, co autor mínil tím svým "brutální román o lásce k životu". Po chvíli jsem odhodil své předpojatosti a pustil se do četby. Mno ... a je to brutální román o lásce k životu.
Přímý, ženoucí se nezadržitelně kupředu. Příběh Bernarda Marese inspirovaný údajně skutečným osudem konkrétní existující postavy. I kdyby to měl být pouze marketingový tah, na síle příběhu to nic neubírá, je strhující, vlastně dobře uvěřitelný, a děsivě přesně ukazující historické přemety minulého století se vším zoufalstvím, osudovou marností či přímo výsměchem lidské malosti, se vší krutostí aktuálních totalitních režimů. Hlavní postava je osudem neustále pohlavkována někam kupředu, někdy tone v absolutním štěstí, někdy bojuje o holý život, někdy je jí přáno, někdy ztrácí vše nejcennější - kromě vlastního života. Taky se vám stane něco, co později považujete za náhodu takřka osudovou? V knize se to děje takřka na každé druhé straně. Aby ne, když se tu mapuje celý jeden život. Všechno špatné, všechny lágry, vězení, válku překonává silný motiv knihy, někdy až neuvěřitelná touha žít a přežít. A láska, na kterou se někdy dlouho, dlouho čeká, i když se nejdříve zjeví k ochutnání jako blesk z čistého nebe, aby zase vlivem děsivých okolností zmizela neznámo kam.
Vydatný čtenářský zážitek.
Ale když už jsme u toho, nemohu se ubránit: kniha mi silně připomněla tu z mých nejoblíbenějších ... Malý velký muž od Thomase Bergera - příběh muže, který se v Severní Americe přichomítnul ke všem podstatným událostem druhé poloviny devatenáctého století, při dobývání amerického Západu, ohromně čtivé, nemáte klid, dokud nedočtete. Asi se na ni znovu podívám :)
Marta007
  10. 9. 2015, 19:17
Četla jsem Prsatého muže a Úsměvy smutných mužů a takhle knížka se mi ze všech tří líbila jednoznačně nejvíc. Myslím, že není podstatné, jestli to je, nebo není pravdivý příběh. Autor má každopádně právo na fikci. Jak tu již někdo psal, klidně bych se také obešla bez autorových vsuvek ze současnosti. V ostatních pasážích je knížka psaná svižným a čtivým stylem, který však čtenáři neubírá možnost zamyslet se nad příběhem, nad otázkami osudovosti a vrženosti do světa a tak dál, každý podle svých zkušeností a potřeb. Je škoda, že se autor nemůže s příběhem rozloučit a protahuje ho daleko po klimaxu (aspoň z mého pohledu). Tento nešvar mě vždycky unavoval u Irvinga, jehož příběh většinou skončí ve druhé třetině knihy a on pak ještě čtenáři na další třetině polopaticky vysvětluje, jak to má chápat, co je na tom zajímavé a co si o tom má myslet. To je škoda, čtenářovy myšlenky by se neměly podceňovat a jeho trpělivost přeceňovat. V této knize je to ale v daleko menší míře. Každopádně je ale tahle knížka skvělá a doporučila bych ji.
petříček
  18. 11. 2014, 23:16
Lidé jako Bernard Mares existoval a stále existují. Někdo svůj jediný život prožije opravdově, jinému na opravdovost nestačí ani deset životů. Pan Formánek je autor, který se dokáže kolem sebe dívat, dokáže naslouchat a vnímat. Proto je ten příběh tak silný.
HelenaP
  19. 8. 2013, 17:03
Rozhodně zajímavá knížka, životní příběh Bernarda Marese je opravdu kondenzovaným 20. stoletím (téměř celým), udivuje, provokuje, rozesmutňuje, napíná i překvapuje,ale ta autorova linie mě spíš rušila, místy příliš dlouhé komentáře, příliš silná slova, podle mého sebe tam autor tolik nezvládl, i když místy je jeho líčení také zajímavé. Jestli to autor zamýšlel jako protiklad, tak se to příliš nepodařilo, i když Bernardovi tak vlastně pomohl, o to více jeho příběh proti tomu autorovu vyniká :o).
Petr N.
  3. 9. 2011, 19:35
Neobyčejný život neobyčejného člověka. Spolupracoval s nacisty, byl ve vězení, spolupracoval i s komunisty. Až se vám nechce věřit, že je to všechno možné.
Kubig
  5. 8. 2011, 8:50
Musím říct,že tato kniha bylo pro mne lepší než "Prsatý muž...".Knihu jsem přečetl skoro jedním dechem a některé pasáže a části jsem pro jejich kvalitu četl několikrát.Výborný příběh o lásce k životu,který je lemován trny a popisuje surovou pravdu o dění na světě a útrapách lidstva a jednoho člověka.Autor má poutavý styl psaní,který Vám nedovolí knihu na delší čas odložit - alespoň u mne to tak bylo :-) Určitě se ke knize v budoucnu ještě vrátím...vřele doporučuji
luckykralik
  6. 4. 2011, 15:52
Neskutečně čtivá kniha, která úplně letí šíleným tempem a přináší jednu za druhou takové situace z jednoho životního osudu, že se jim zdráháte věřit a pak přijde ještě více brutálnější jiná situace. Na půdorysu jednoho života popisuje dějiny střední Evropy a Česka 20. století, setkání s historickými postavami a jedinečné paradoxy, které se udály snad jen v naší zemi. Má jistou podobnost s dalším opusem magnum našeho století Laskavé bohyně od Jonathana Litella. Jedna z nejlepších českých knih všech dob.
Pan Asu
  25. 2. 2011, 21:51
Tohle by si měl přečíst každý. Velmi dobrý román a o velmi zajímavém životním příběhu.
Možná by nemusel pan Formánek nutit čitatelům svpje problémy a víc se soustředit na příběh, ale celkový dojem je za poctivých 80%.
Dennie
  16. 4. 2010, 17:49
Moje TOP1 kniha.Skvěle čtivá knížka, od které se nedá odtrhnout. Zatím všichni,který jsem tuto knihu vnutila, o ní mluvili jen v pozitivech. Rozhodně ji doporučuji!