Originální název: Shogun

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2448-0

Knižní klub (2009) 978-80-242-2448-0 983
Ikar (2000) 80-7202-669-0 983

Jedné větrné noci roku 1600 při pokusu obeplout svět ztroskotá holandská loď Erasmus u východojaponského pobřeží. Její velitel, jeden z předních evropských lodivodů, Angličan John Blackthorne, se tak stane zajatcem japonských ostrovů, nesmíří se však s rolí nečinného pozorovatele a popisovatele téměř neznámé země, jejích obyvatel, historie, zvyků. Blackthornovy schopnosti a znalosti brzy podstatně zasáhnou do dosud nerozhodnutého boje o vládu nad Japonskem, který mezi sebou svádějí nejvlivnější samurajové a do něhož se svým nezanedbatelným vlivem zapojují i jezuité. Je to boj krutý, nesmlouvavý a neúprosný, plný nástrah a intrik v sázce totiž není nic menšího než titul šóguna, před kterým se skloní celé Japonsko. Stejně jako exotický Evropan nenávratně mění Zemi vycházejícího slunce, přerod prodělává také Blackthornovo myšlení a cítění. Postupně začíná chápat a respektovat japonský smysl pro důstojnost a zdvořilost, objevuje novou krásu, harmonii a zcela se proměňují jeho představy o sexu, náboženství a smrti. Clavellův román o střetu dvou kultur, který se odehrává v neklidném období japonských i evropských dějin, je knihou nejen dramatickou a strhující, ale i poučnou, a právem si získal celosvětovou popularitu. (Založil/a: skjaninka)

James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

vladislaus
  28. 11. 2013, 15:06
Opravdu mnohostránková kniha, ale byl zážitek to číst. Konfrontace evropské a japonské kultury bylo fascinující. Obojí kultury si o té druhé myslely, že jsou ti druzí barbaři. Obojí kultury této doby měly v sobě něco barbarského i něco lidského a civilizovaného. Vzájemné ovlivnění těchto kultur přispělo k našemu pojetí lidské civilizace.
achilles
  11. 3. 2015, 15:02
Kniha, kdy jsem doslova hltal každé slovo celou první polovinu a kdy jsem se celou druhou polovinu těšil až bude konec. Na hodnocení jsem si nechával podstatně více času než u jiných knih, abych byl s odstupem času objektivnější. Možná byl příběh asi moc dlouhý, vlekl se a nenabízel mi ke konci nic, co by dokázalo upoutat mou pozornost. Rozhodně ale nelituji. Autor skvěle vykreslil kulturu a zvyky Japonska.
LuciusWlk
  29. 1. 2014, 22:22
Šógun je neuvěřitelně kulturně konfrontační kniha. Setkávají se zde dvě diametrálně odlišné kultury 17.století, tedy Evropské křesťanství a Japonský šintoismus a zen buddhismu. Autor zde velice čtivou formou vypráví fiktivní příběh na základě skutečných historických faktů. Vzájemná nevraživost, porozumění, politické intriky, stejně jako romance, napětí, nevypočitatelnost jednotlivých hrdinů. Kniha má nádherně propracovaný děj, neuvěřitelný spád a dynamiku, bez nudných pasáží. Srovnání "špinavě vyspělé" Evropy s všudypřítomnými Božími vlezdoprdelkáči a "čistě filozofující" Japonsko prostě nemá chybu. Kniha je fenomenální a popravu zaujala čestné místo na piedestalu oblíbených knih. Čtenářův cukr a bič.
Gallienus
  5. 4. 2015, 16:23
Má nejoblíbenější kniha, přivedl mě k ní seriál, po prvním díle jsem si půjčil knihu v knihovně a přečetl jí za víkend. Přiznám se, že mě trochu vyděsil počet stránek, ale když jsem knihu dočetl, litoval jsem, že byla tak krátká a naivně doufal, že existuje nějaký další díl... Bohužel žádný další nebyl, přesto jsem pak přečetl celou Clavellovu dálně východní ságu, a již žádný další román mě nepohltil tak jako Šogun. Přesto jsem kvitoval, že se v nich epizodně objevují alespoň Andžinovi potomci. Kniha se dá hodnotit různě, ale pro mě osobně je to především střet dvou odlišných kultur, jež každá věří ve svou absolutní nadřazenost.
ondrasek
  28. 1. 2015, 7:43
Parádní knížka.
Japonsko, sedmnácté století - nic podobného tomuto románu jsem zatím nečetl. Bavila mě japonská kultura místní doby, jejichž obyčeje jsou v knize mistrně popsané - a jako protipól evropská (barbarská), která při porovnávání těchto kultur dostává na frak.
Dějově mi kniha tak silná nepřišla, hodně politikaření a zpočátku jsem měl problém s orientací v japonských jménech.
Takže za to sundavám jednu hvězdu. Ale jinak se těším na druhý díl.

Právě jsem dočetl i druhou knihu. No, co ještě dodat k tomu všemu, co je zde již napsáno...
Souhlasím, že je to nádherná ukázka japonské kultury se vším, co k tomu patří a z tohoto hlediska je román neskutečně zajímavý a jedinečný.
Jenže - strašná spousta stránek na docela málo děje, většinou se v knize povídá (ne nezajímavě) a stále jsem čekal, až se děj pohne a něco se stane, ale budiž, řídil jsem se dle japonských tradic nabádajících mě k trpělivosti. No a nakonec to i dopadlo jinak než dle mých představ.
Z tohoto ohledu ubírám knihám ještě jednu hvězdu, celkem je to tak 3 a půl.
V každém případě: na tuto knihu nezapomenu, v dobrém i špatném!
LadysR2
  16. 12. 2012, 2:21
Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. A nebudu se tu po někom opakovat. Přečtěte si recenzi od konrad68
Casey
  26. 11. 2015, 8:25
Knize nelze upřít zajímavost, poutavost vyprávění a umění vtáhnout do děje. Na druhou stranu už mě to neustálé japonské uklánění, omlouvání se za sebemenší prkotinu a žádosti o provedení sepukky dost unavovalo. To bylo snad 3x na každé stránce a když si to spočítáte vzhledem k počtu stran, tak snad čtvrtina knížky je pouze toto. To už mě ke konci vyloženě štvalo. Nicméně exkurze do japonské kultury je perfektní a svým způsobem si japonskou kulturu zamilujete zvlášť poté, co je v knize několikrát porovnána s tou evropskou. A je to pro Evropana těžké vystřízlivění. Kniha je bezesporu vrcholná co se týče pohledu na život japonské šlechty té doby, nicméně z pohledu dějového je to průměr.
mosem
  17. 8. 2012, 22:06
Skvělý historický román o japonské kultuře přelomu 16. a 17. století, kultuře samurajů..... Kniha dokáže čtenáře přivést k hlubšímu zájmu o japonské reálie a historii, ale je současně zobrazením kořenů, ze kterých v mnohém vychází i japonská současnost. Seriál jsem viděl až po přečtení románu - mnohé detaily dokáže přiblížit a dokreslit fantazijní obrazy, na straně druhé tak divák již přichází o napětí, které prožívá při četbě. Ale jistě je to lepší varianta, než číst knihu teprve po shlédnutí seriálu.
Rominka
  23. 5. 2016, 17:19
Vynikající kniha s výborným příběhem, prostředím i postavami. Bavila jsem se od první věty do posledního slova. A ze ma příliš stránek ?! Naopak...
rahzul
  23. 10. 2013, 21:30
Tato kniha mě pohltila a četla naprosto sama - ani ne za týden bylo hotovo :) Skvěle popsaná kultura tehdejšího Japonska a její srovnání se zbytkem "civilizovaného" světa. Velice zajímavá je i proměna hlavního hrdiny.
Plue
  9. 10. 2015, 19:43
Na mnoha stránkách je popsaná rozdílnost dvou kultur, politika a intriky, ale skoro žádný děj. Přesto se kniha četla lehce a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Možná to bylo proto, že jsem neustále čekala nějaký zvrat nebo akci, pomstu, cokoli... Ale nic se nekonalo. Dokonce i láska byla tak nějak bez emocí. Román však hodnotím kladně, rozhodně je to zajímavé čtení.
mattykratty
  23. 5. 2014, 0:17
tak a rychle do knihovny pro druhý díl...opravdu zajímavé srovnání kultur, kdy se planeta v minulých dobách seznamovala...ale to křesťanství, to je pro mě utrpení, když čtu historické romány, jak já tuto lež a výmysl civilizace nensnáším...
Cracky
  6. 8. 2015, 21:51
Dlouho jsem se knize kvůli velkému počtu stran vyhýbal, avšak nakonec jsem neodolal a musím říci, že po přečtení knihy mi bylo líto, že kniha nemá dalších tisíc stran. Příběh je naprosto úžasný, plný intrik a zvratů, navíc zasazený do exotického Japonska. James Clavell si s příběhem musel dát neuvěřitelnou práci, těch detailů, místních zvyklostí, historických událostí a to vše zpracováno do velmi čtivé podoby, od které se nemůžete odtrhnout. Neuvěřitelné, fascinující dílo, které považuji za to nejlepší, co jsem zatím četl. Doporučuji!
Daniel IV
  6. 11. 2012, 23:44
Tuto knihu jsem přečetl jedním dechem a byl jsem zklamán jen tím, že jsem ji tak rychle dočetl. Velice pěkně popsána kultura feudálního Japonska se všemi zvyky, které k němu patří. Jedna z nejlepších knih co jsem zatím četl. Vřele doporučuji.
dollyk
  9. 9. 2016, 20:55
Dlouhé, příliš dlouhé, ale krásné, ach tak krásné. Kdyby to mělo dalších tisíc stran, moc rád bych se do nich ponořil.
jejka25
  9. 3. 2013, 17:08
To je jedna z nejlepších knížek, kterou jsem četla. Byla jsem zvědavá jaké bude zakončení, protože děj byl napínavý. Přišlo mi nemyslitelné, že by někdy skončila. Hned se vrhnu na další knihy od toho to autora, protože jsem unesena.
Semy
  26. 7. 2015, 12:40
Výtečné dílo Pana spisovatele Jamese Clavella....ke čtení jsem se vrátil po dlouhé době a jsem moc rád,že jsem začal touhle knihou,feudální Japonsko mě pohltilo hned na začátku a vyplivlo až na konci.Mohu jen doporučit a 5 hvězdiček si tento román po právu zaslouží !!!
Miroslaw Peitsche von
  27. 6. 2014, 13:43
Vynikající historický román autora, který přes útrapy v japonských táborech nucených prací za druhé světové války zobrazuje japonskou kulturu bez předsudků,opovržení a s velkým zaujetím. Nenechte se odradit v žádném případě počtem stran knihy! Může to vyznít ne zcela věrohodně, ale Clavell ve všech částech udržel mou pozornost, zvědavost a ostražitost v mezích, které mi naprosto vyhovovaly. Při čtení narazíte na kvanta nečekaných dějových obratů a mistrný stratég Toranaga vás nepřestane překvapovat svými obratnými tahy při napjaté politické situaci v Japonsku, které je vnitřně rozdělené a ke všemu se v této zemi bohů usídlil jakýsi "barbar" z neznámých končin světa, jenž sděluje samurajům šokující informace,mj. o jižních barbarech (Portugalcích), kteří se jako první Evropané mohli pohybovat na území Japonska, konkrétně v Nagasaki. A tak se celá záležitost komplikuje a nabírá nový rozměr. Čistě z historického pohledu je kniha volně založena na skutečných událostech a postavy jsou odvozené od význačných osobností japonské historie viz Toranaga, Mariko, Nakamura, Goroda. Za prozkoumaní stojí i osoba dobrodruha Williama Adamse (v kniza hlavní postava Andžin-san), kterého v učebnicích dějepisu jen tak nenajdete, ale jeho úloha při formování šógunátu byla nesmírná. Hlavním námětem je konfrontace dvou zcela rozličných kultur, z které po mém soudu pramení, že jednotlivec egoisticky považuje civilizační úroveň celku, do něhož patří, za tu vyšší a má tendenci ty ostatní označovat za nižší či její příslušníky dokonce nazývat barbary či jinými hanlivými názvy (Japonci: Česnekožrouti = Korejci, Evropané: Japonci = opice). Mám pocit, že každý v sobě tendence podobného typu máme, ale doufám, že kniha Šógun vám pomůže se nad nimi povznést. Kniha je součástí takzvané Asijské sagy, já osobně jsem četl pouze tento román, ale v budoucnosti bych si rád přečetl i další. Pokud vás kniha zaujme jako mě a spoustu dalších, budete mírně zklamáni ze skutečnosti, že kniha končí a to má téměř 1000 stran! Ale to už tak u vynikajících literárních děl bývá...
konrad68
  9. 3. 2012, 0:05
Nejlepší historický román o Japonsku.Jedna z knih u nichž jsem litoval že skončila.Velmi povedený je i seriál Šógun v hlavní roli s Richardem Chamberlainem.
the Other
  6. 10. 2011, 21:24
Absolutně nejlepší historický román, co jsem kdy četl! Od Clavella se mi líbí více, než Král Krysa, ačkoli i ta kniha na mě udělala dojem. Každopádně doporučuji nevykašlete se na, tak skvělou knihu jenom kvuli tomu, že má tak moc stránek. Každá strana stojí za to!