Bůh válek

Bůh válek

Podtitul: Svaté války mezi křesťanstvím a islámem

Nezjištěno / Jiné - 2003

Nezjištěno / Jiné (2003) 380

Bez ohledu na své mírové poselství bylo křesťanství vždy jedním z velkých válečnických náboženství. Partner ukazuje, jak ideál křižácké války, „Boží válka“ , pronikala do středověkého křesťanského světa, a jak silně ovlivnila pozdější západní společnosti, zvláště jejich postoje ke kolonialismu. Zkoumá současná islámská fundamentalistická hnutí z hlediska toho, jaký význam přikládají džihádu a případům, kdy ho provádějí. Přestože jsou v mnoha ohledech tradicionalistická, autor odhaluje, jak velice moderní jsou v jiných ohledech, když si nejdůležitější část svého politického slovníku půjčují ze západních zdrojů. P. Partner zkoumá také pragmatismus v souvislosti s vedením svaté války, který vždy ovlivňoval jak křesťanství, tak Islám.
Bůh válek především zkoumá důvody skrývající se za strachem, který na Západě islámský fundamentalismus vyvolává. Peter Partner argumentuje tím, že jedinou cestou, jak zbavit svatou válku její děsivé aury fanatismu, je nový pohled na její náboženský rámec a její politické a sociální dějiny. Víra, že svatá válka může být považována za základní součást dnešních konfliktů pouze v případě muslimského světa, je všeobecně rozšířená. Křižáctví však ve skutečnosti mělo daleko delší životnost, než se obvykle domníváme a jeho postoje, které jsme považovali za dávno mrtvé, nás i nadále ovlivňují, stejně jako paralelní náboženské myšlenky ovlivňují muslimský svět.