Doktorka z domu Trubačů

Originální název: Doktorka z domu Trubačů

Motto - 2006
ISBN: 80-7246-314-4

Motto (2006) 80-7246-314-4 264

Literární zpracování životního příběhu doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové, rodačky z Bernartic u Tábora, která se ve dvacátých letech tohoto století vydala sama do Orientu a založila v Bagdádu československou nemocnici. (Založil/a: skjaninka)

Introvert
  22. 6. 2015, 20:04
Tahle kniha mě naprosto zbořila. Jeden z nejsilnějších lidských příběhů, jaké jsem četla. Úžasná žena, vzdělaná, chytrá, statečná, obětavá, neskutečně silný člověk. Kniha mě inspiruje; když ona toho ve svém životě dokázala tolik, vidno, že život člověku přihraje, když on si o to řekne a něco pro svůj cíl (sen) dělá. A nikdy není pozdě.
Kvůli takovýmto knihám má smysl číst.

Dodatek - pokud si budete knihu půjčovat v knihovně, dbejte, aby měla ,,porevoluční" datum vydání. Minulý režim tak moc nepřál pravdě, že cenzorským zásahem zmizely statě a fotografie spojující paní doktorku Kálalovou - di Lottiovou s panem presidentem Masarykem.
rt12
  24. 10. 2014, 12:30
Klobouk dolů před touto silnou a nadanou ženou. Je neuvěřitelné co vše se dá zažít za jeden život. Po dočtení jsem si vzpomněla na Jana Wericha co říká o Bernardu Shawovi. Ten by zde mohl být sto let a stále by měl co říct, zatímco je zde plno třicetiletých, kteří tu už sto padesát let nemuseli být. Myslím, že i doktorka Vlasta Kálalová -Di Lotti by zde mohla být sto i více let a pořád by měla ostatním lidem co říct a dát.
Pim
  8. 3. 2014, 9:37
Hodně zajímavá knížka. Svéhlavá a odvážná žena, která věděla co chce a šla za tím. Navíc velmi činorodá, spíš neposedná. Vše je možné. Obdivuhodná cesta do Iráku a život a práce v něm. Kromě jiného jsem se opět mohla divit nad náboženstvím.
Později zpět v Československu byl její život těžce poznamenán válkou. Přesto se snaží přijmout vše, jak je. A nadále rozdává vše, co má, a chce být užitečná. Pomáhá a žije.
A kromě toho - tolik jazyků? To jde? Tak hrrr do těch dvou, co se učím, z plných sil!

Určitě jsem se zamyslela nad vlastním pojetím světa, nad postoji a konáním. Děkuji.

Od této autorky si určitě přečtu ještě nejmíň Poutníka pod hvězdami - jsem zvědavá.
ROB33
  5. 8. 2015, 9:57
Vlasta Kalálová později Di Lottiová byla velmi energická, praktická, cílevědomá a pracovitá žena. Pracovitost a píli obecně u člověka obdivuji. Těchto vlastností paní doktorka měla vskutku na rozdávání. Doktorka z domu Trubačů je velmi silný, dojemný a lidský příběh. Závěr knihy je cítit zármutkem a úzkostí, jakoby hlavní postava bilancovala svůj život a hledala sama sebe. Četl jsem první vydání z roku 1978. Plánuji zakoupit nové vydání a přečíst ještě jednou. Za prvé to stojí za to a za druhé mě zajímá do jaké míry prošla kniha cenzurou.
Sweed
  18. 3. 2011, 12:46
Paní Kálalová měla neuvěřitelně naplněný, bohatý a zajímavý život. Klobouk před ní dolů.

SPOILER!!!

Při čtení o tom, co při konci války postihlo její rodinu jsem bulela jak želva...
Bláža9
  6. 7. 2015, 17:12
Neuvěřitelně inspirativní příběh, kterému se snad ani nechce věřit, že ho mohl prožít jeden člověk. Jde o jednu z knih, která nutí člověka přemýšlet nad životem. Životní síla doktorky Kálalové je ohromující...
Ztuin
  24. 10. 2013, 10:05
Neuvěřitelný příběh neuvěřitelně silné ženy. Zajímavý je podle mě i popis arabského světa, jeho zvyků, kultury. Doporučuji přečíst.
staci
  14. 5. 2013, 17:16
úžasně napsaná knížka a úžasné ženě.. měla by to být povinná četba! nechápu, že vlastu kálalovou téměř nikdo nezná.. :(
pro fibi: v jejím domě jsem byla, je tam knihovna a horní patro je věnované její památce, byla jsem se podívat i na hřbitově a celkově ve mě ten výlet hodně nechal.
fibi
  29. 3. 2013, 21:31
Kniha mne nadchla.Četla jsem ji v dost nedobrém pocitovém rozpoložení a paradoxně mi moc pomohla.Jako matka jsem velice citlivá na zlé zprávy o dětských osudech, dokáží mne vykolejit.Ale síla, s jakou se porvala Dr. Kálalová se svým osudem a dokázala překonat to nejstrašnější, ztrátu svých dětí a manžela......
Její osud mne oslovil natolik, že toužím se vypravit k jejímu domu a SMEKNOUT.
kopretina
  7. 7. 2011, 18:51
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Doktorka Kálalová byla obdivuhodná žena,obětavá,inteligentní a lidská. Kéž by bylo takových více.Tuto opomíjenou knihu bych zařadila mezi povinnou školní četbu.