Originální název: Doktorka z domu Trubačů

Motto - 2006
ISBN: 80-7246-314-4

Motto (2006) 80-7246-314-4 264

Literární zpracování životního příběhu doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové, rodačky z Bernartic u Tábora, která se ve dvacátých letech tohoto století vydala sama do Orientu a založila v Bagdádu československou nemocnici. (Založil/a: skjaninka)

Introvert
  22. 6. 2015, 20:04
Tahle kniha mě naprosto zbořila. Jeden z nejsilnějších lidských příběhů, jaké jsem četla. Úžasná žena, vzdělaná, chytrá, statečná, obětavá, neskutečně silný člověk. Kniha mě inspiruje; když ona toho ve svém životě dokázala tolik, vidno, že život člověku přihraje, když on si o to řekne a něco pro svůj cíl (sen) dělá. A nikdy není pozdě.
Kvůli takovýmto knihám má smysl číst.

Dodatek - pokud si budete knihu půjčovat v knihovně, dbejte, aby měla ,,porevoluční" datum vydání. Minulý režim tak moc nepřál pravdě, že cenzorským zásahem zmizely statě a fotografie spojující paní doktorku Kálalovou - di Lottiovou s panem presidentem Masarykem.
rt12
  24. 10. 2014, 12:30
Klobouk dolů před touto silnou a nadanou ženou. Je neuvěřitelné co vše se dá zažít za jeden život. Po dočtení jsem si vzpomněla na Jana Wericha co říká o Bernardu Shawovi. Ten by zde mohl být sto let a stále by měl co říct, zatímco je zde plno třicetiletých, kteří tu už sto padesát let nemuseli být. Myslím, že i doktorka Vlasta Kálalová -Di Lotti by zde mohla být sto i více let a pořád by měla ostatním lidem co říct a dát.
Pim
  8. 3. 2014, 9:37
Hodně zajímavá knížka. Svéhlavá a odvážná žena, která věděla co chce a šla za tím. Navíc velmi činorodá, spíš neposedná. Vše je možné. Obdivuhodná cesta do Iráku a život a práce v něm. Kromě jiného jsem se opět mohla divit nad náboženstvím.
Později zpět v Československu byl její život těžce poznamenán válkou. Přesto se snaží přijmout vše, jak je. A nadále rozdává vše, co má, a chce být užitečná. Pomáhá a žije.
A kromě toho - tolik jazyků? To jde? Tak hrrr do těch dvou, co se učím, z plných sil!

Určitě jsem se zamyslela nad vlastním pojetím světa, nad postoji a konáním. Děkuji.

Od této autorky si určitě přečtu ještě nejmíň Poutníka pod hvězdami - jsem zvědavá.
ROB33
  5. 8. 2015, 9:57
Vlasta Kalálová později Di Lottiová byla velmi energická, praktická, cílevědomá a pracovitá žena. Pracovitost a píli obecně u člověka obdivuji. Těchto vlastností paní doktorka měla vskutku na rozdávání. Doktorka z domu Trubačů je velmi silný, dojemný a lidský příběh. Závěr knihy je cítit zármutkem a úzkostí, jakoby hlavní postava bilancovala svůj život a hledala sama sebe. Četl jsem první vydání z roku 1978. Plánuji zakoupit nové vydání a přečíst ještě jednou. Za prvé to stojí za to a za druhé mě zajímá do jaké míry prošla kniha cenzurou.
elly88
  20. 10. 2016, 21:59
Tuto knihu považuji za nedoceněné dílo české literatury. Nepostrádá příběh silné ženy odehrávající se na pozadí pravdivých historických událostí. Mezi řádky jsou čtenáři nabídnuta další zajímavá témata. Doporučuji si přečíst vydání knih po roce 1989. Starší vydání jsou ovlivněny cenzurou komunistického režimu.
Sweed
  18. 3. 2011, 12:46
Paní Kálalová měla neuvěřitelně naplněný, bohatý a zajímavý život. Klobouk před ní dolů.

SPOILER!!!

Při čtení o tom, co při konci války postihlo její rodinu jsem bulela jak želva...
Bláža9
  6. 7. 2015, 17:12
Neuvěřitelně inspirativní příběh, kterému se snad ani nechce věřit, že ho mohl prožít jeden člověk. Jde o jednu z knih, která nutí člověka přemýšlet nad životem. Životní síla doktorky Kálalové je ohromující...
Ztuin
  24. 10. 2013, 10:05
Neuvěřitelný příběh neuvěřitelně silné ženy. Zajímavý je podle mě i popis arabského světa, jeho zvyků, kultury. Doporučuji přečíst.
staci
  14. 5. 2013, 17:16
úžasně napsaná knížka a úžasné ženě.. měla by to být povinná četba! nechápu, že vlastu kálalovou téměř nikdo nezná.. :(
pro fibi: v jejím domě jsem byla, je tam knihovna a horní patro je věnované její památce, byla jsem se podívat i na hřbitově a celkově ve mě ten výlet hodně nechal.
fibi
  29. 3. 2013, 21:31
Kniha mne nadchla.Četla jsem ji v dost nedobrém pocitovém rozpoložení a paradoxně mi moc pomohla.Jako matka jsem velice citlivá na zlé zprávy o dětských osudech, dokáží mne vykolejit.Ale síla, s jakou se porvala Dr. Kálalová se svým osudem a dokázala překonat to nejstrašnější, ztrátu svých dětí a manžela......
Její osud mne oslovil natolik, že toužím se vypravit k jejímu domu a SMEKNOUT.
kopretina
  7. 7. 2011, 18:51
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Doktorka Kálalová byla obdivuhodná žena,obětavá,inteligentní a lidská. Kéž by bylo takových více.Tuto opomíjenou knihu bych zařadila mezi povinnou školní četbu.