Bohatství a bída národů

Bohatství a bída národů

Nezjištěno / Jiné - 2004
ISBN: 80-7341-291-8

Nezjištěno / Jiné (2004) 80-7341-291-8 632

David Landes napsal mistrovskou analýzu velkých úspěchů a selhání mezi historickými ekonomikami světa. Činí tak s vervou, a celou řadou břitkým názorů, kterés e nerozpakuje konstatovat přímo. Každý, kdo si myslí, že ekonomický úspěch určité společnosti je nezávislý na jejích morálních a kulturních imperativech, by měl svůj názor přehodnotit.

achilles
  5. 7. 2015, 13:38
Opradu mistrovská analýza. Autor hodně používá svůj názor, ale pouze na základě faktů a zkušeností. Pro zájemce o historii, ekonomii a politiku velice zajímavá kniha. Myšlenkou knihy je, mimojiné i to, že bohatství není v penězích, ale v myšlenkách, práci a vůli. Kde je nyní kdysi bohaté Španělsko, které získalo své "bohatství" drancováním Ameriky a které nemělo důvod něco výmyšlet, zdokonalovat natož vyrábět, když si vše mohlo koupit? Paralelou k tomuto bohatství jsou dnešní arabské země se svou ropou. Doporučuji přečíst, i třeba proto, že se dozvíte, že život v Evropě byl, je a snad i bude pro život nejvhodnější.
ilon-a
  20. 3. 2016, 20:36
Jedna z nejnáročnějších (odborných) knih, co jsem kdy četla. Autor velmi, opravdu VELMI podrobně popisuje slet historických událostí vývoje národů a utváření jejich postavení až do současnosti. Proč jsou dnes některé státy bohaté a jiné chudé bere hodně z historického hlediska, sem tam jsou zmíněny i jiné aspekty, které mají vliv na utváření bohatství a bídy národů - geografie, kultura, instituce... Vše doplněno asi milionem poznámek a komentářů. Tuhle knihu přečtou jen ti opravdu hodně trpěliví. Mě osobně tahle kniha nedala tolik, jak jsem od ní očekávala...
Princ Eugen
  27. 10. 2012, 23:34
Relativně nekorektní záležitost. Ale některé teze jsou hodné zapamatování. Např. "Nejvíce je člověk aktivní při venkovní teplotě kolem 20 stupňů." "Evropa vděčí svému úspěchu mírnému klimatu a střídání ročních období." "Svoboda rozvíjí kreativitu a podnikavost."
Myslím, že na doplnění Adama Smithe tato kniha může posloužit.