V rozpuku mládí
Originální název: En nos vertes années
Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1367-7

Mladá fronta (2006) 80-204-1367-7 451
Odeon (1989) 80-207-0048-X 572 vázaná
Odeon (1989) 80-207-0060-9 572 brožovaná
Odeon (1984) 572

Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru. Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců (v originále Fortune de France čili Osudy Francie), k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Františka I., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku. (Založil/a: skjaninka)

Richie
  15. 11. 2013, 12:26
Druhý díl přivádí hlavního hrdinu Petra ze Sioraku s jeho bratrem Samsonem do Montpellieru studovat lékařskou vědu na tamní veleznámé univerzitě. Petr coby patnáctiletý jinoch už zažívá neobyčejná dobrodružství, do nichž se zčásti dostává svou horkokrevnou povahou a zčásti i povahou té doby. Dobrodružství nebezpečná (např. setkání a boj s lapky), ale i milostná (jako inteligentní a pohotový mladík si získává srdce všech žen a rozhodně jejich pozornost neodmítá).
Merle nás seznamuje s prostředím středověké Francie, především s dobou soupeření dvou náboženských skupin - mezi katolíky a hugenoty (kalvínisty). Ve skutečnosti (jako vždy) šlo především o moc, takže tyto náboženské třenice či války řešily především, kdo a za čí podpory bude vládnout. Petr ze Sioraku je sice hugenotského vyznání, ale poněkud vlažného, takže mu nečiní potíže získávat přátele (i nepřátele) z obou soupeřících táborů.
V závěru knihy toto soupeření opět nabývá na intenzitě a můžeme jen očekávat, jak se Merle vypořádá v dalším díle s událostmi známé Bartolomějské noci a jaká dobrodružství při tom Petr opět prožije.
mosem
  22. 2. 2014, 12:01
I když ani tento díl neztrácí nic na poutavosti a navazuje na díl první, o hvězdičku míň si u mne zasluhuje až příliš akcentovaným popisem Petrových milostných dobrodružství, který v některých momentech působí nadbytečně. Je to jen subjektivní pohled čtenáře, který dává přednost zapojení fantazie před "polopatickým" popisem. Naproti tomu mimořádně poutavě vyznívá popis bojů mezi papeženci a hugenoty. Neidealizuje ani jednu ze stran, stejně jako v mnoha případech odkrývá pozadí krvavých střetů, velmi vzdálených nábozenskému idealismu. I přes drobné výhrady knížka nesporně kvalitní a mimořádné zajímavá.