Život a smrt planety Země

Život a smrt planety Země

Dokořán - 2004

Dokořán (2004)

Psát životopisy lidí je vcelku běžná záležitost, a proto je poměrně zvláštní, že ještě nikoho nenapadlo napsat životopis našeho domova - planety Země. Příležitosti se chopili až dva specialisté z oborů, které jsou pro podobný podnik klíčové: první z nich je astronom, druhý, geolog a paleontolog. Oba již měli příležitost svoji spolupráci důkladně vyladit, když společně vydali úspěšnou knihu Rare Earth (Vzácná Země). Výsledkem jejich nové spolupráce je dramatická, elegantně podaná a mimořádně čtivá práce, která využívá nejnovějšího stavu vědeckého poznání, neupadají však přitom do nesrozumitelné hantýrky. Téma je zdánlivě jednoduché: minulost a budoucnost naší planety a života na ní z dlouhodobé, "geologické" časové perspektivy. Druhá část tématu v sobě však obsahuje základní problém: neumíme-li ve středu předpovědět, zda bude o víkendu pršet nebo svítit slunce, jak můžeme cokoli říkat o budoucnosti celé Země za milion či dokonce miliardu let?