Černí baroni - Černí baroni I.

Černí baroni - Černí baroni I. Originální název: Černí baroni - Černí baroni I.

Camis - 2005

Camis (2005)

Rota je rozdělena na různé části a posílána na pracoviště po celé republice. V Janovicích nad Úhlavou pod vedením poručíka Hamáčka a jeho zástupce pro věci politické poručíka Troníka začínají vojáci pracovat, ale také vymýšlet různé záminky pro vytracení se z pracoviště. Kefalín a jeho jednotka několikrát změní působiště a to se samozřejmě neobejde bez průšvihů. Změní se i velitelé a tím také morálka roty. Od nadporučíka Mazurka, jehož stále bije před zraky všech jeho manželka, po nadporučíka Pernicu. Alkoholika, který za láhev alkoholu promíjí všechny průšvihy vojínů. Civil už se sice blíží, ale nadřízené vojínů čeká ještě jedna rána. Na Zelenou Horu do Nepomuku přijede prověrková komise vedená samotným ministrem obrany Alexejem Čepičkou, který dal však přednost občerstvení pod zámkem od ztepilých servírek, a proto ho zastoupil jeden z mnoha přísných generálů s celou družinou vysokých šarží. Terazky, zmaten takovou návštěvou, zmohl se jen na větu, kterou denně slýchal od dozorčího roty:" Po dobu mojej služby sa nic zvláštného neštalo!" "Ale stane se!" zavyl generál "A vám, soudruhu majore, z toho veselo nebude!". A ihned se pustil do prohlídky kasárny. "Pétépáci" přežijí prověrkovou komisi a civil už je podle oblíbeného úsloví "za pár".

Miloslav Švandrlík Miloslav Švandrlík
*10.08.1932 - †26.10.2009

romualko
  11. 10. 2012, 23:14
Kniha ČERNÍ BARONI, je podle mně jedna z nejlepších knih od Miroslava Švandrlíka.
Humorný příběh se odehrává mezi vojáky pomocného technického praporu.
Ninuška
  24. 3. 2013, 15:01
Byla jsem celkem překvapená, jak moc se to lišilo od filmu. Film mám zažitý a patří mezi mé nejoblíbenější české filmy, možná pro mě kniha nenadchla tolik, jak bych očekávala. Ale je fakt, že se to četlo celkem rychle a u mnoha pasáží jsem se zasmála. A bylo to celé takové absurdní :)