Originální název: Amok

ISBN: 80-7309-024-4

Levné knihy KMa (2000) 80-7309-024-4 362
Odeon (1988) 351
Odeon (1979) 341

Sbírka Amok (1922)- sedm novel, které potěší i náročného čtenáře. Jazyk díla je vytříbený, košatý, plný nápaditých obratů a i přes svou poněkud knižní podobu dává knize jistou lehkost. Bezchybná koncepce každé ze sedmi novel povyšují dílo na dechberoucí celek, po kterém by měl sáhnout každý milovník psychologické prózy, ale také milovník jazyka.
Novela Amok vypráví příběh lékaře, kterého v Indii požádá o pomoc panovačná a povýšená žena, jež se v manželově nepřítomnosti spustila a otěhotněla s cizím mužem. Právě kvůli jejím záporným vlastnostem ji doktor – zmítán bouří citů – pomoc odmítne, čímž ji (ač nechtě) vrhne do rukou místní „felčarky“, která jí způsobí smrt. Doktor, který se do ženy právě kvůli tomu, jak s ním zacházela, zamiloval, cítí povinnost uchovat její čest a nikdy nevyzradit tajemství, kvůli němuž zemřela. I proto se plaví na lodi s její rakví a dříve, než by mohlo dojít k odhalení pravdy, vrhá se i s rakví do moře.
Amok stejně jako dalších šest povídek sleduje vztahy mezilidské, ale také vnitřní pochody a pocity jednotlivých postav. Autor skvěle popisuje a vystihuje nálady ve vztahu, jeho vývoj a také změny, kterými prochází jeho účastníci. Obzvlášť naléhavě potom působí vylíčení vztahu studenta a homosexuálního učitele v novele Zmatení citů.
Zweigovi nelze upřít výborné zpracování jednotlivých postav. I přes jejich detailní charakteristiku a popis však dílo ani v jedné své části nenudí, naopak stále klade nové otázky a nové pohledy na situaci, které ještě více táhnou čtenáře do děje. Dokonalé skloubení formy a obsahu jistě potěší a okouzlí každého čtenáře, kterému se titul dostane do ruky. (Založil/a: horovska)

rt12
  3. 3. 2015, 21:24
Pro upřesnění je to osm povídek - Amok, Fantastická noc, Knihomol, Letní novelka, Zmatení citů, Mučivé tajemství, Neviditelná sbírka a Šachová novela, tyto povídky zobrazují psychiku lidí v různých obdobích ( inflace, fašismus , válka), kteří podléhání vášním, citům a slabostem. Tvrdí se, že Zweig byl ovlivněn Sigmundem Freudem a jeho psychoanalýzou. Snad i proto jsou jednotlivé povídky beze sporu skvěle napsané, mají originální námět s psychologickou zápletkou a překvapující pointu. Musím se přiznat, že Zweig nepatří mezi mé oblíbence (zatím), ale tyto povídky mě zaujaly a líbily se mi.
Seňorita Eskimo
  27. 6. 2014, 14:48
Mor a choleru na toho blba, co si tuhle knihu půjčil v knihovně a celou si ji podtrhal a doplnil vlastními poznámkami. Díky, ale já o ně nestála!

Tak, to byla jen taková vsuvka, abych si ulevila. Všechny ty novely byly naprosto srdcervoucí, dojemné, lidské, nádherně detailně zpracované a každá měla originální námět a úhel pohledu. Tohle číst, to je královský požitek.
Bookworm
  19. 12. 2012, 0:40
Pro mě jedna z nejkrásnějších Zweigových knih. Zdánlivě banální příběhy zde podává s tak neobyčejnou elegancí a naléhavostí, že samovolně nabývají podoby stěžejních životních okamžiků. Nádherný jazyk, brilantní stylistika a jak to jen nazvat ... zosobněná lidskost, která z každé z těchto osmi novel přímo čiší, je ohromující ... krása
Děčínský
  11. 8. 2016, 14:27
Knihu jsem četl před mnoha lety, ale když se mi znovu dostala do ruky, hned jsem věděl o co jde. Jindy přečtu některou knihu až do konce než poznám, že je to pasé. Opravdu jde o osm novel a mají asi společný námět v jakémsi šílenství různého druhu. Autor se snaží různě zdůvodnit proč píše daný příběh, různým způsobem. Tak hned v první novele přesně tlumočí vyprávění náhodného spolucestujícího, což bývá častou metodou spisovatelů, ale, ruku na srdce, je možné aby "nespisovatel" líčil nějaký příběh, aby jej spisovatel jen přepsal? Je to fikce, která mě v podobných případech hned probudí. Ale nechci nějak kritizovat dílo mistra, protože uvedení čtenáře do příběhu je, zejména v obsáhlém počtu novel, velmi obtížná.
dollyk
  25. 11. 2016, 2:31
Příběh lidského šílenství. Lékař šíleně zatouží po ženě, která ho přišla požádat o potrat. Odmýtne ji, ale hned vzápětí ji pronásleduje. Příběh je dobře napsaný, i když motivy jednotlivých postav jsou poplatné době a dnes už nemají takovou váhu, přesto se to čte dobře a je to uvěřitelné.