Originální název: The Pillars of the Earth

Euromedia Group (2015) 978-80-242-5143-1 928
Knižní klub (2014) 978-80-242-4545-4 926
Knižní klub (2009) 978-80-242-2410-7 926
Knižní klub (2001) 80-242-0675-7 926

Anglie 12. století je ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. I v těchto nejistých časech - nebo spíš právě kvůli nim, na ochranu prostých lidí a pro posílení jejich usoužených duší - se kingsbridgeský převor Philip rozhodne vystavět katedrálu, velkolepý boží stánek zasvěcený vyššímu cíli, než je věčné pachtění se po pozemských statcích. Úkolem zbudovat takovou stavbu, jenž zabere přinejmenším několik desetiletí, pověří stavitele Toma - a splní mu tím také jeho celoživotní sen. Jejich společná touha dokáže překonat nejednu překážku osudu a nadlouho poznamená životy Philipových spolubratří, Tomovy rodiny i všech obyvatel Kingsbridge. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím. Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta v sobě spájí vypravěčský um, neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii a originální myšlenku přiblížit čtenářům formou čtivého a napínavého příběhu vznik tak jedinečných staveb své doby, jakými byly románské a gotické katedrály. V detailních líčeních sleduje svár a proměnu architektonických stylů, ve strhující dobové fresce pak zachycuje mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  12. 10. 2011, 12:13
Říkal jsem té knize cihla, byla sice lehčí, ale větší než cihla. Četla se však velice lehce. Vůbec to není nezáživné čtení, nenechte se počtem stran odradit, stojí to za to.
Fabienne
  21. 8. 2011, 12:54
Jeden nejlepších historických románů, jaký jsem četla. Kenu Follettovi se skutečně vyplatilo převést svůj zájem o stavbu katedrál do podoby knihy; nedá se říct, že by jeho detektivky byly špatné, ale "Pilíře země" a "Na věky věků" jsou kvalitnější. (Ve mně navíc vyprovokovaly zájem o středověkou architekturu - bylo zajímavé zjistit, jak vlastně ty katadrály stavěli.)
Skřítek
  7. 1. 2013, 20:56
Jednodušší kniha, která bravurně vystihuje Anglii 12.století na osudech chudých, šlechticů i církevních hodnostářů. Neskutečně čtivá, je však nebezpečné si oblíbit nějakého hrdinu, tendenci přeskakovat jsem však záhy ztratila,- po zjištění ztráty orientace v knize, unikly mi tak jisté souvislosti a já přeskočenou pasáž musela nakonec stejně číst.
achilles
  1. 8. 2013, 19:22
super, super, super. Nejlepší historický román ze středověku, který jsem kdy četl. A zfilmování také téměř věrné originálu. Děkuji.
LuciusWlk
  15. 9. 2011, 21:12
Příjemné překvapení. Po kapku strnulejším a nudnějším začátku se autor "rozvášní" a pak už vás to nepustí.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný seriál na motivy knihy:
Pilíře Země pravděpodobně dělí diváky na ty co četli a nečetli. Je těžké převést tisícistránkový román na plátna kin a serial, byla tedy dobrá volba. Přesto, by to chtělo alespoň ještě další 4 díly. Děj si zachovává hlavní dějovou linii, i když značně okleštěnou. Mrzí mě ale, že i přes fakt, že se Ken Follet podílel na tvorbě jako konzultant je zde dost zásadních dějových změn! Tomu, kdo román nečetl bude spoustu věci připadat v tomto pojetí hloupé, nedomyšlené a mnohdy kýčovitě naivní. Přesto, že v knize je vše bravurně domyšleno a dějově skvěle poskládáno. Na druhou stranu, jako televizní produkce jde o vynikající počin, se zajímavým castingem a dobrým soundtrackem.
Bloodym
  16. 12. 2013, 16:12
Pilíře země mě opravdu bavily. Čekala jsem, že bude zajímavá, ale ne že mě nebude tak bavit. Zvlášť když jsem to četla v semestru, kde jsem měla zapsané dějiny uměleckých slohů. Čtení o stavbě katedrály rozhodně nebylo nudné.
marta-b
  10. 12. 2013, 13:53
Bohužel mě knížka nijak moc nenadchla, a to jsem se na ní tolik těšila! Po 150 stránkách už jsem to vzdala, protože času na čtení mám málo a nechtělo se mi trávit tolik večerů nad něčím, co mě nebaví. Příběh byl zajímavý, ale mělo to tak nějak nudný nebo spíš žádný spád a to básnění o katedrálách nebo to, jak hl. hrdina vláčel rodinu za svým snem, mě nebavilo číst.
Pim
  9. 8. 2014, 7:15
Tak nevím. Při čtení jsem měla rozporuplné pocity. Kniha se četla dobře a celkem dost rychle. Na začátku mi tam něco chybělo, ale za polovinou už to mělo opravdu spád. Přínosným pro mě bylo nastínění středověkého bydlení, to mě zaujalo. Ale občas mě knížka štvala a měla bych pár výhrad. Psychologie postav nebyla zvláště složitá, no dobrá, šlo o příběh. Taky zápletek tam bylo až příliš, jako by jich Follett stále něměl dost. Rozpor mezi zabíjením jednotlivými hrdiny - tedy v důsledcích - nechci to tu prozrazovat. Když je věšen kladný hrdina, tak si zpívá, když záporný, tak se pomočí? Filip je kladný hrdina - ale nechová se občas ve jménu katedrály a ve jménu boha podobně jako Waleran? Trochu mi to všechno přišlo příliš. Ač je základ knížky dobrý, stejně jsem po dočtení trochu rozčarovaná. A ten závěr jsem taky nějak nepochopila. Musím to ještě vstřebat.
Nicméně knížka byla velmi čtivá a četla se sama.

Lucie.Terezie
  13. 3. 2012, 12:39
Výborný a podrobný historický román. Historicky v celku trefný z různých hledisek. Nemohu se však zbavit pocitu, že mě ke konci kniha začla nudit svou délkou a už přílišným překombinováním děje.
calamity-jane
  14. 9. 2013, 17:54
Nevěřila jsem tomu, že se dá o relativně nudné věci jako je stavba katedrály napsat napsat tak čtivá kniha. Počet stránek byl zprvu sice téměř děsivý, ale četlo se to moc hezky. Akorát se taková "knížečka" celkem těžko čte třeba v autobuse a pod.
Casey
  28. 3. 2014, 21:17
I pres tloustku a rozsahly obsah knihy se cte velice lehce a dej odsypa a neni v ni zadne hluche misto. Patri k mym nejoblibenejsim!
pratoriax
  23. 1. 2014, 20:10
Knížku jsem si vyhlídl na zdejších stránkách a říkal jsem si, že si jí jednou koupím. Po půlroce možná roce jsem jí uviděl v antikvariátu a řekl jsem, že jí tam prostě nemohu nechat. Udělal jsem dobře, knížka se stala mojí asi zdaleka nejoblíbenější, takže jsem si k Vánocům nadělil i Na věky věků. Krásně vykresluje středověkou atmosféru, je prostoupená nečekanými zvraty a pohltí vás od prvních stránek, jednoduše se od ní nejde odtrhnout. Lze jen doporučit! Ale pozor, je to návykové.
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:09
Nejlepší historický román, který jsem dosud přečetla. Velké množství postav a příběhů, které se s neuvěřitelnou lehkostí neustále prolínají, rozvíjejí a doplňují. Napětí i poučení, láska i nenávist, válka i mír. Kniha, na kterou se nezapomíná.
melilotka
  3. 2. 2013, 20:56
Jsem blázen do historie a do té středověké obzvlášť. Sama žiju ve městě, kde vznikal od 12. století benediktinský klášter a u něj později bazilika. Možná proto má pro mě tento román větší význam než všechny ostatní :-)
Takže čtení jsem si vyloženě užívala. A i když to sem zrovna moc nepatří, musím pochválit i televizní zpracování příběhu, který sice některé události vynechal a jiné upravil, ale na kvalitě mu to rozhodně neubralo, spíš naopak!
Ken Follett se rázem zařadil mezi mé nejoblíbenější spisovatele, už teď je mi jasné, že "Na věky věků" mě nemine :-)
chazynka
  24. 3. 2014, 19:11
Četlo se velice dobře :-) Knížka je dobře napsaná a po celou dobu jsem byla napjatá a taky jsem stále čekala, jak to dopadne s Wiliamem, zda zhyne bídnou smrtí :-D na konci byla moje krvežíznivost ukojená, i když klidně mohl dopadnout hůř a rovněž moje zvědavost byla uspokojena, když jsem zjistila, jak to bylo s Jackovým otcem. Teď hurá na seriál :-)
bratr_jezek
  15. 1. 2014, 10:23
Kniha je čtivá, historické souvislosti (válka o anglický trůn) zde tvoří spíš kulisu pro intriky, lásky a propletence vztahů. Jedním z hlavních postav je stavitel Tom, který kvůli svému snu (postavit katedrálu) je ochoten celou rodinu vláčet od města k městu, třít bídu z nouzí a hladovět. Možná díky jeho "paličatosti" mu zemře žena při porodu, takže dítě pak vychovává druhá klíčová postava, převor Philip. Proti hodným (Tom, Jack, Philip) postavil autor zlé "protějšky" (Tomův syn Alfréd, šlechtic William, proradný biskup Bigos) a pak většinu knihy těm zlým vychází a prochází téměř vše, zatímco těm hodným, se snem o katedrále, nevychází téměř nic. Z hlediska čtenáře mi to chvílemi až vadilo. Je také škoda, že Follet naplnil knihu vděčnými čtenářskými tématy (sex v mnoha podobách, spor nevlastních bratří, nenaplněná láska, muž s tajemstvím, silné a uvědomělé ženy jako hybatelky dějin), ale mnohé z nich natahuje a rozepisuje až do úrovně pokleslé červené knihovny. Tyto "nešvary" dokonalost knihy zbytečně srážejí.
spitfirehaga
  19. 3. 2014, 20:26
Skvělá exkurze do všech rozličných vrstev středověké Anglie. Hlavních postav je několik, každá z jiné společenské a majetkové vrstvy. Poznáme šlechtice, duchovní, bohaté obchodníky i chudou spodinu. Příběhy hlavních postav jsou neuvěřitelně propletené a sledují hrdiny od jejich mládí až nad hrob, ovšem všechny se točí kolem stavby nové katedrály, která je v knize opravdu podrobně popsaná.

DISP
  1. 9. 2015, 20:43
zdlouhavý popis "kulis" a rozvláčný děj... při dlouhých zimních večerech u krbu mi to naprosto vyhovuje,...
jvaclavik
  15. 9. 2012, 10:51
Pravděpodobně jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četl. Byla tak čtivá, že jsem ji přečetl asi za týden. :-)
cenevrec
  31. 1. 2015, 13:20
Skvělá kniha. I přes velký počet stran jsem ji přečetla velice rychla. Zajímavý příběh, skvěle napsané... nedalo se jinak, než pořád číst. Prostě Follett mě opět nezklamal. Těším se na Na věky věků.
katapultova
  16. 5. 2012, 16:29
Obecně bych řekla, že kniha má rychlý spád, bezvadně se čte a člověk se nemůže odtrhnout. Pro člověka odkojeného knihami paní Vaňkové jde ovšem o zkušenost poměrně brutální (nemusíme si nalhávat, že doba boje o trůn v Anglii 12. století byla nějaká kávička, jen někdy to na mě působilo tak hnusně, že jsem měla chuť celou knihu odložit). Postavy jsou zajímavé a vykreslené poměrně živě, poněkud mi vadila ta neustálá konfrontace "dobra" a "zla", přičemž zlo nemá nic lepšího na práci než pořád to dobro pošťuchovat a provokovat. Poslední část mi přišla možná trochu zbytečná, celá ta věc s Tomášem Becketem mi jakoby nezapadá do kontextu zbytku knihy. Nicméně všechny tyto výhrady ubraly jen jednu hvězdičku, za celkové zpracování a dojem z celé knihy dávám čtyři.
mattykratty
  18. 6. 2011, 22:35
tak kniha je zfilmována a mám to přislíbené k narozeninám, tak se už moc těším... rád mívám doma knihu i její filmový přepis a zvláště tato kniha se povedla, jakožto i druhý díl
ZouZoja
  30. 7. 2014, 20:36
Z téhle knihy jsem lehce rozpačitá. Všichni tady píšou, jak je skvělá, ale já jsem se do ní prostě nemohla začíst. Ani skoro po 200 stranách mě to nechytlo. Do čtení jsem se musela nutit a chvilkama mi i děj přišel docela dost trapný. Historie je do značné míry můj koníček a středověk mám úplně nejradši, historické romány si taky obvykle ráda přečtu. Ale tohle prostě ne... Nějak mi uniká, co má být na téhle knížce tak úžasné.
Preceda
  29. 8. 2013, 20:47
Jen houšť takových knih. Poutavý příběh, který chytne za srdce. Je to opět kniha, kterou člověk prostě nemůže odložit, dokud ji nepřečte a po jejím přečtení trpí smutkem, protože už to velké dobrodružství skončilo. Velmi cenné je i historické pozadí knihy, které se snaží skutečně přiblížit život ve středověku se všemi jeho nesnázemi. Skvělé!!
Kimon
  27. 12. 2010, 10:25
Kniha zaujme především trvalým a zajímavým dějem. Není chvíle, kde by se mohl čtenář začít nudit. I druhý, volně návazný díl "Na věky věků" neztrácí na poutavosti. Vřele doporučuji všem, kdo se rád přenáší duchem do středověku a prožívá životní úspěchy či zklamání jednotlivých postav dávno zašlých dob.
h2o
  15. 9. 2012, 12:48
dobře napsané, příběh zajímavý ale jinak je to taková klasika. Dobro je dobré, zlo je zlé až do morku kosti, děj často předvídatelný, dialogy strohé a propojení s historickými daty šroubované. Moje hodnocení je ale silně ovlivněné četbou "pokračovaní", které ale jenom recykluje boj dobra se zlem, ambice stavět stavby a řídit město o pár set let později, recykluje také charaktery postav a aby to bylo pořádně tlusté, opakuje ten stejný děj dokola (kladnému hrdinovi a hrdince záporní hrdinové hází klacky pod nohy a sem tam vezmou nějaký, co už jednou hodili), do toho jsou vloženy pasáže jak z učebnice dějepisu pro základní školy a samozřejmě pořádná dávka sexuálních a násilných scén.
Latrollka
  8. 11. 2016, 4:14
Musím říct, že tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Když mi o ní kamarádka povyprávěla a pustila mi jako ochutnávku první díl ze seriálu Pilíře země, byla jsem odhodlaná si ji pořídit. To se mi pak k narozeninám splnilo a já se pustila do pilného čtení. Velice napínavý příběh, který byl plný různých zvratů a ačkoliv zde bylo značné množství postav, tak jsem se v nich rozhodně neztrácela.
olala
  28. 3. 2016, 10:33
Byla to čtivá knížka, i když občas bylo trochu předvídatelné, co se bude dít. Zezačátku mě to ani moc nebavilo, styl psaní mi přišel až moc jednoduchý. Dokonce jsem knihu na pár měsíců rozečtenou odložila (což není úplně můj styl), pak jsem se k ní ale vrátila a bavila mě. Sice k ní mám nějaké výhrady, ale za přečtení koneckonců stojí.
evik9
  14. 3. 2016, 15:49
Myslela jsem si vzhledem k objemu, že tu knihu ani nedočtu, ale musím říct, že mě bavila od první do poslední stránky!!! Úžasné dílo!!
Elietta
  4. 7. 2013, 15:30
Miluji historické romány a tenhle patří mezi nejlepší, které jsem kdy četla. Často jsem se nemohla odtrhnout, kniha mě na necelý týden naprosto pohltila. Jednou jsem i přeběhla o nějakých 100 stran dopředu, abych se podívala, jestli se mé očekávání splní, a abych poté mohla číst právě těch 100 stran s větším klidem :-)
Leina
  10. 6. 2013, 21:24
Strhující román. U této knihy si má představivost hrála s každým detailem. Nemám, co bych této knize vytkla.
fallie
  31. 10. 2012, 15:45
V top 5 všech knih, co jsem četl. Stálo mě to pár pročtených nocí. Přesně tak si představuju současný historický román, který má v sobě všechno, co má mít. Délka vůbec není na škodu
rafzaw
  2. 2. 2012, 13:40
Film (minisérie) je také výborný! Nestává se často, aby i filmové zpracování knihy přinejmenším dosahovalo její kvality.
jarmart
  2. 9. 2011, 19:42
Vyborny historicky roman, ktery mi umoznil nahlednout do zivota ve 12. stoleti hned nekolika pohledy - prosteho cloveka, slechtice i cirkevniho hodnostare. Knizka uzasne ctiva, i kdyz nektere pasaze bych klidne zkratila.
i.marti
  30. 5. 2011, 18:01
Asi po 180 stránkách jsem knížku vzdala. Neodradila mě její tloušťka, ale nezajímavý děj. Čekala jsem více napětí a akce (i knihy s tématikou středověku mohou být podle mě mnohem více napínavější). Jazyk díla mi přišel jednoduchý, dialogy byly chvílemi jak ze slohovky žáka deváté třídy, nijak zajímavé či překvapivé. Ale četla jsem i mnohem horší knihy. Nicméně bych ji nedoporučila. Nanejvýš tak tomu, kdo neví co s časem.
majda
  25. 7. 2010, 23:00
Výborná knížka! Jedna z nejlepších, co jsem v poslední době četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a jednou si ji určitě přečtu znova. Ani druhý díl (Na věky věků) nezklamal a je velmi těžké posoudit, která z těchto dvou knih je lepší.