Nehýbej se

Nehýbej se

Ikar - 2004
ISBN: 80-249-0393-8

Ikar (2004) 80-249-0393-8 272

Někdy se život změní během okamžiku. Patnáctiletá Angela jednoho deštivého dne cestou do školy na skútru přehlédne stopku. S těžkým zraněním se dostává do nemocnice, kde její otec Timoteo shodou okolností pracuje jako primář chirurgie. Dívčina matka, známá novinářka, je právě v cizině, a tak zoufalý otec postává sám před operačním sálem, kde jeho kolegové bojují o život mladé dívky. V duchu se obrací na dceru v kómatu a promítá si před sebou její i svůj dosavadní život. Byl vážený profesionál, vlažný manžel a roztržitý otec, ale nyní v imaginárním monologu Angele prozrazuje klíčové zážitky, tápání a nejistoty, ale i chyby a omyly, na něž nemůže být hrdý. Události, k nimž došlo v roce před Angeliným narozením, se otvírají jako nezhojená rána, a Timoteo se vrací do doby, kdy unavený svým příliš pohodlným životem propadl posedlé touze po ženě z úplně jiné společenské vrstvy. Italia byla nehezká, nevzdělaná a chudá - a přesto v Timoteovi probudila zběsilou, stravující vášeň, jakou si jeho okolí vůbec nedovedlo představit, a odhalila temné stránky jeho povahy. Vracel se k ní tenkrát znovu a znovu, dokud nebyl nucen zvolit mezi ní a svou těhotnou ženou. Když nyní dceři, která se potácí mezi životem a smrtí, vypráví o dávno zapomenutých a pohřbených rodinných tajemstvích, přehodnocuje všechno, co dosud vykonal, a děsí se toho, co by mohl ztratit, pokud dívka nepřežije. A jeho bolestná pouť do vlastního nitra je stejně ostrá a pronikavá jako řez skalpelem.

Margaret Mazzantini Margaret Mazzantini
*27.10.1961

karkulin1982
  27. 5. 2014, 12:17
Na knihu jsem přišla díky "1001 knih..". Obsah knihy mě zaujal, horší to bylo se čtením samotným. Příběh byl, na můj vkus, psán hodně rozvláčně, navíc nemám moc ráda detailní popisy minulosti a téměř žádný současný děj.