Cizinec přichází

Cizinec přichází
Originální název: Vieras mies tuli taloon

Knižní klub - 2005
ISBN: 80-242-1465-2

Knižní klub (2005) 80-242-1465-2 142

Waltariho sice proslavily především romány těžící ze světové historie (Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu nebo Nepřátelé lidstva), ale jednou z jeho umělecky nejprůkaznějších knih je psychologicky laděná novela Cizinec přichází, z r. 1937. O jejích kvalitách svědčí i to, že se českého vydání dočkala již v r. 1941. Nyní vychází v novém, moderním překladu. Zavádí nás na finský venkov, do míst, kde těsné spojení lidských povah s drsnou přírodou dává ožít zasutým vášním a dramatům. Perem mistra se z "prostého" příběhu o manželském trojúhelníku stává velkolepé vyprávění o slabosti a síle, o schopnosti vzepřít se osudu, o probuzení přírody, lásky a plodnosti, třebaže mládí je už pryč a v dálce číhá hrozba podzimu, tma, katastrofa či smrt.

janeicka
  5. 1. 2014, 21:06
Mé první setkání s autorem ve formě této krátké a syrové novely, i na malém prostoru velmi dobrá psychologie postav. Především mi ale zůstane v paměti, že "lidi k sobě váže pevněji nenávist než láska" a už teď se těším na další Waltariho díla, která si jistě v budoucnu ráda přečtu.
jehlaspichlas
  8. 12. 2014, 10:18
Cizinec přichází. Mluvit zde o milostných trojúhelnících asi nemá cenu, stejně někdo musí z kola ven. Na druhou stranu jsou tyto osobní záležitosti několika jedinců dennodenním chlebem. Dějí se dnes a denně. Někdo bude šťastný a jiný sklamaný. Ale jen málokdo tak stručně a výstižně dokáže zaznamenat a vyjádřit vycházející nový vztah mezi mužem a ženou. Studená atmosféra zimy vyjadřuje místo slz smutek a předznamenává nějakou tragickou událost. Je to, jako byste se ocitly uprostřed bermudského trojúhelníku, ve kterém dřív nebo později ztroskotá každý. A ne každý se lehce se ztrátou milého, ať už byl do něho jen hluboce zamilován, nebo s ním měl vážnější vztah, vyrovná. Psychicky labilní jedinci končí na psychiatrické léčebně anebo spáchají díky neúnosným depresívním stavům sebevraždu, ale to už jsem odbočil od hlavního tématu. Každopádně se mi Waltariho novela líbila a myslím, že se k ní ještě několikrát vrátím, neboť patří mezi aktuální témata současné doby, ale budou stálou inspirací pro budoucí generace.
Potulný mnich
  25. 11. 2013, 12:57
Krátká drsná povídka o milostném trojúhelníku, kterou nám naservíroval Mika Waltari na finský venkov a ke konci graduje do předvídatelného konce. 80%
Veronika
  30. 7. 2013, 11:23
Perfektné. Zvyknutá na Waltariho historické romány som sa bála pustiť do psychologického románu, musím však podotknúť, že nesklamalo. Waltari tu dokazuje, že je skutočný majster pera a aj keď niektoré opisy čitateľa nudili, príbeh postupne graduje, postavy sú vykreslené maximálne skutočne a uveriteľne a navyše, niektoré časti sú skutočne mrazivé.
Alibero
  24. 6. 2012, 17:19
Užasně napsané. Bála jsem se, že mě kniha nebude bavit, ale naopak dočetla jsem jí za dva večery a nelituju toho. Tyhle psychologické romány nemám přiliš v oblibě, ale když je spisovatel napíše čtivě, není co řešit. ;)
eliza
  1. 1. 2014, 19:37
Útlá kniha na jeden zátah, mrazivá severská poetika, skvěle rozehraná psychologie postav, rozhodně stojí za přečtení.
jvaclavik
  1. 4. 2013, 15:24
Podle nekoho nejlepsi kniha co v zivote cetli, podle me dalsi z velmi precenovanych knih ktera je ve skutecnosti nudna a docela tezce se cte. Jedine zajimave bylo prostredi finskeho venkova a barvity jazyk (mozna az moc). Jinak zapletka je dosti prostoducha a neprilis prekvapiva. Kniha je pro me zklamanim.
Tuleník
  28. 11. 2013, 10:40
už dlouho jsem nečetla nic tak dobrého... velmi čtivé, nabité atmosférou, velmi dobře ilustrující lidskou sílu i potřebu...
TanaGo
  6. 9. 2014, 11:26
Prvních třicet stran jsem četla v úctě k autorovy... pak jsem novelou byla pohlcena! Alespoň jsem si zpočátku velmi všímala umného popisu - mám pocit, že i tu krajinu jsem byla schopna vidět očima těch, co se na ni dívají. Skvěle zobrazil každou postavu a její pohled na svět v danou chvíli. Překladatel má na tom jistě velkou zásluhu.
Nádherně napsáno, byť by mě tento příběh u jiného autora jen těžko zaujal. Ne nadarmo je Waltari v mých oblíbených!
Aranea
  14. 2. 2014, 19:28
Toto je má nejoblíbenější ... miluji jeji drsnou hrdinku, drsneho hrdinu, drsnou prirodu, drsny život i drsny konec
EliskaBety
  5. 3. 2013, 14:13
Obdivuju jak moc toho dokazal autor dostat na male mnozstvi stranek teto knihy a Dohry, ktera je pokracovanim.. Pro me jedna z nejlepsich knih, co jsem cetla.. Az po precteni vsech historickych romanu Waltariho jsem zkusila i neco od neho z jineho soudku a jsem nadsena...
Lukrezie
  18. 5. 2012, 11:34
Tato kniha je napsána tak mrazivě.Nenapadá mě žádná kniha,které by se jí podobala.Příběh na zamyšlení.