Krutá kniha aforismů

Krutá kniha aforismů

Podtitul: s lehkými úvahami o těžkém životě

Akcent - 2007
ISBN: 80-7268-422-1

Akcent (2007) 80-7268-422-1 115
Akcent (2005)
Mladá fronta (1995)

Aforismy, úvahy a sentence, které vydal koncem 17. století François VI., vévoda de La Rochefoucauld, jsou stylisticky vybroušené krátké texty ukončené často překvapivou pointou. Nastavují pravdivé zrcadlo člověku, který je předváděn jako tvor vědomě klamavý nebo klamu či sebeklamu podléhající. Naše ctnosti jsou nejčastěji jen převlečené neřesti, říká pesimisticky slavný a obávaný posměváček a glosátor společenských situací. Přes všechnu hořkost světa si však nad nimi udržuje nadhled umožňující ono břitké a jasné vidění příjemných i nepříjemných skutečností. (Založil/a: skjaninka)

Francois de La Rochefoucauld Francois de La Rochefoucauld
*15.09.1613 - †17.03.1680

Alyss Mainwaringová
  19. 10. 2015, 17:47
Velmi zajímavá kniha, rozhodně k zamyšlení pokud cestujete na univerzitu a nechce se vám ve vlaku koukat z okénka... Autor je velmi cynický a nesmírně pesimistický muž své doby, plná kniha aforismů a každý si najde ten svůj. V novějších vydáních (v češtině jsou možná všechna 'ta novější'), naleznete aforismy i od jiného spisovatele - je z nich cítit trochu jiná nálada a knihu velmi vhodně usměrňují a rozjasňují.
Celkově se mi kniha líbila, naneštěstí mám ale raději literaturu spíše klasičtější nebo odbornou.

P.S.: Kdybyste náhodou úplně všemu neporozuměli, buďte si jisti, že si za to můžete sami, neboť: 'Každý pokřik, který se zvedne proti aforismům o lidské povaze, je strach z pravdy.' :)
ave
  23. 8. 2012, 9:11
Čeho se na nás dopustili druzí, s tím už se nějak vyrovnáme, horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami...Každý si v této knize najde něco, co ho zaujme.