Ochlazení

Podtitul: Špionážní thriller z blízké budoucnosti

Originální název: Ochlazení
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Prostor - 2016
ISBN: 978-80-7260-326-8

Prostor (2016) 978-80-7260-326-8 384
Prostor (2008) 978-80-7260-204-9 366 pod pseudonymem Daniel Wolf

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn.\r\nPříběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení.\r\nV prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce.\r\nNa začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající.\r\nNové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem. (Založil/a: skjaninka)

Michael Žantovský Michael Žantovský
*03.01.1949

vladislaus
  2. 8. 2016, 10:05
Kniha mne dost zklamala. Zápletka kolem Sáry, mi připadá krkolomně vytvořená. V anotaci se nepíše také o jednom zásadním tématu knihy, a to je téma židovské. Protože jsem četbou takové literatury přesycen, nepotěšilo mne, když jsem na toto téma opět narazil.
Zdekal
  27. 12. 2014, 0:50
Perfektni spionazni roman. Je skvele napsaný, napínavý. Příběh je mrazive reálný. Forsyth nasel sveho žaka..
Cattaclysm
  4. 5. 2016, 22:25
Obdivuju, jak autor dokázal předvídat politické dění v Evropě a chování Ruska, které se po několika letech od napsání vyplnilo. A k tomu se mi kniha nádherně četla, líbí se mi lehkost, s jakou autor píše. A také filozofické úvahy člověka, který ztratil a zase našel smysl života. Rozhodně doporučuju.
"V tomto novém světě bylo dosažitelné všechno, ale nic za to nestálo. "
"Problém je v tom, že celá filozofie Evropy je negativní. Není založena na tom, co chce, ale na tom, co nechce."
vlkcz
  23. 5. 2012, 23:55
Výborná ne science, ale polit-fiction, a bohužel možná ani ne tak fiction. Příběh o tom, co by se opravdu reálně mohlo stát. Pouze, když si to člověk uvědomí, by realita byla asi ještě horší. K plnému hodnocení chybí pouze trochu realističtější závěr. Spíš než na 80 % by to bylo na 90. Vřele doporučuji všem, kteří nechtějí zavírat oči před hrozbami. Mnohem lepší než všichni Forsyti a podobní.