Kapitán fregaty

Kapitán fregaty Originální název: Post Captain

Talpress - 2002
ISBN: 80-7197-176-6

Talpress (2002) 80-7197-176-6 453

Příběh začíná v okamžiku, kdy se Jack Aubrey vrací domů po svých eskapádách ve Středozemním moři. Británie prožívá období míru, následujícího po příměří v Amiensu. Spolu s přítelem lékařem Stephenem Maturinem začíná vést život venkovského gentlemana – věnuje se lovu, zábavě a milostným zápletkám. Jejich pohodlné žití je však náhle ukončeno, když se z Jacka přes noc stane chuďas s tolika dluhy, že by mohl zbytek života strávit ve vězení. Prchá na kontinent, aby zde našel spásu. Místo toho se však stane pronásledovaným uprchlíkem, neboť Napoleon nařídil internaci všech Angličanů, nalézajících se ve Francii. Aubreyho dobrodružství při úniku z Francie a před vězením pro dlužníky uchvátí pozornost čtenářů stejně silně jako jeho nedostižné šarvátky na moři.

prkali
  2. 2. 2013, 10:50
Právě čtu asi popáté... Nevím, čím to je, že O´Brianovy knihy u nás skoro nikdo nečte (doufám, že ZATÍM). Přitom je to velice kvalitní literatura (kdo má možnost dostat se k bonusovému disku z 2DVD vydání filmu Master & Commander a umí aspoň trochu anglicky, ať si poslechne, jak o celé sérii nadšeně hovoří režisér filmu Peter Weir), která má ve světě spousty příznivců. Přiznávám, že jsem první díl (Velitel šalupy) vnutila několika svým přátelům - a - nic. Tomu vážně nerozumím. Jsou to všichni inteligentní, vnímaví jedinci - ale tady se teda projevili jako úplní ignoranti...

úryvek - Jack píše rodičům těžce zraněného člena posádky:

... A protože se musím v tuto chvíli dostavit do Admirality, budu mít to potěšení zmínit se o něm Prvnímu lordovi.
Vyřiďte, prosím, moje nejsrdečnější pozdravy paní Babbingtonové a zůstávám, vážený pane,
srdečně váš, Jno. Aubrey
P.S. Doktor Maturin vzkazuje své uctivé poručení a požádal mě, abych vám vyřidil, že tu paži možná dokonce zachrání. Ale musím dodat, že kdyby se mu to nepodařilo, tak v celém válečném loďstvu nenajdete nikoho, kdo dokáže zručněji zacházet s pilou, což, doufám, uklidní jak vás, tak paní Babbingtonovou.

"Killicku!" zvolal, když dopis složil a zapečetil. "Tohle dejte do pošty. Je doktor připravený?"
"Připravený a čeká na tebe už celých čtrnáct minut," odpověděl Stephen rozmrzele a dosti nahlas. "Na mou duši, tobě to psaní jde tak zoufale pomalu a tak strašně se s tím nadřeš. Škráby, škráb, vzdechy, vzdech. Člověk by za polovinu toho času napsal Illiadu a to ještě s poznámkovým aparátem."